Kavanozda Taş Kabilinden Yoğurt Lacerem Mayalanır? (Resimlerle)

Kavanozda Taş Üzere Yoğurt Lacerem Mayalanır? (Resimlerle) Tarifi İçin Malzemeler

 • 2,5 litre sut
 • 1 kaşık yoğurt (Ego geçmiş yaptığım yoğurdumdan mayamı kullandım. Sizde uzvi yoğurt yoksa, hazır yoğurdunuzun sulu olmayan kısmından kullanın. Katışıksız yoğurt tarzında, kıvamlı aynı yoğurt olmalı)

Kavanozda Taş Gibi Yoğurt Pekâlâ Mayalanır? (Resimlerle) Tarifi Yapılışı

 1. Öncelikle tenceremizi sudan geçiriyoruz, içerisine sütümüzü ekliyoruz.
 2. Sütümüzün içerisine fincan tabağı koyup, ocağın altını yakıyoruz. Bu muamelat, sütümüzün taşmasını engelleyecektir. Başkaca bununla ilişik tekrar kendi sayfamda paylaştığım benzen pekâlâ taşmaz? tarifinden yararlanabilirsiniz.
 3. Sütünüzü tencerenize bıraktığınız andaki seviyeye bakınız.
 4. İlk baştaki seviyeden bire bir inç aşağıya düşünceye büyüklüğünde, benzen kaynatma işlemini bitmeme ettirmelisiniz. Sütün içerisinde mevcut suyun buharlaşıp, namevcut olmasını sağlamalısınız. Çokça aşkın kaynatmadığınız ant, yoğurdunuz etki olacaktır.
 5. Feveran işlemi bittikten sonra, sütten kepçe sebebiyle kavanozlara boşaltalım.
 6. Kavanozları mayalayacak ayarlayacağınız yere götürün ve sabitleyin çünkü mayalandıktan sonraları hareket edilmesi gür olmuyor. Hassaten ben kavanozların altına şerç bezi seriyorum. Bu şekilde ısı kaybı olmuyor. Alttan üstelik sütün ısı kaybını korumuş oluyoruz.
 7. Namına yerleştirilen kavanozlar, açıklık küşayiş mayalanma ısısına geldi mi diyerek bakılmalıdır.
 8. Mayalanma ısısına geldiğini fark etmek amacıyla, süfli parmağımızı kavanozun eksiksiz ortasına batırarak içimizden 10’a büyüklüğünde sayabiliyorsak yani parmağımız ısıya dayanabiliyorsa 10 saniyeye kadar tamamdır. Yalnız sayarken 7 den bilahare parmağınızda ısırıklar hissedilmeye başlanmalı. İşte o an akıllıcasına zamandır yakalayın 🙂 Değişik tip benzin ılık ergin tamam ve istenilen neticeyi elde etmiş olamayız.
 9. Tekmil kıvamına mevrut sütün içerisinden 1 kaşık benzin alıp, maya yapacağımız 1 çorba kaşığı yoğurdumuzun içine koyup tıpkısı kasede karıştırıyoruz ve bağdaşık ayrımsız ayla gelmesini sağlıyoruz.
 10. Sonrasında her kavanozun içine benzeri tatlı kaşığı cevher ekleyip, 5-6 tur karıştırınız. Meram mayanın seçkin noktaya yayılmasını tedarik etmek.
 11. Mayalama işlemi bittikten bilahare, kevgir süzgeç ile kavanozların konusunda kapatın ve etrafını iyice tıpkı bezle sarın. Bekâr eleğin en tepe kısmı sarih kalmalı kim, buhar yapıp sulanmasın.
 12. 2. bire bir çaput daha üzerine atılmalıdır. İşte o 2. bezle herhangi bir yanı sarılmalı. Resimlerde paylaştım, açıklayıcı olacaktır.
 13. Ego tün 12’de mayalayıp, sabahleyin 8’birlikte buzdolabına koyuyorum.
 14. Buzdolabında üstelik 1 şeb kamu olarak bekleyince, karşınızda taş kabilinden tamamen organik ve dahi tadına doyulmaz bir lezzetle buluşmuş oluyorsunuz.
 • Sütünüzün taşmaması amacıyla, tencerenizin içerisine fincan tabağı koyabilirsiniz. Kullandığınız tabağın sıska olmasına özen etmelisiniz. Tabağı yer aynı şekilde koyarak, tencerenin tabanının ölçülü kısmına gelmesini sağlamalısınız.
 • Kullandığınız sütün günce süt olması ve tamamen katıksız olması, yoğurdunuzu olumlu yönde etkileyecektir.
 • Yoğurdunuzun çepel olmaması için, sütünüzü ilk seviyeden 1 pus aşağıya düşene büyüklüğünde kaynatmalısınız.
 • Yoğurtlarınız sıcakta elan bol mayalanacaktır. Bu yüzden kavanozlarınızı, göt bezinin içerisinde tutabilirsiniz.
 • Şayet dijital termometreniz varsa, sütünüzün mayalanacak ısıya gelip gelmediğini onunla ölçebilirsiniz. Fakat bulunmayan ise serçe parmağınızı sütün içerisine belli belirsiz soktuğunuzda, 10 saniye kadar bekleyebiliyorsanız fermantasyon zamanı mevrut demektir.
 • Sütünüzü mayaladıktan sonraları, doğrudan konusunda kavanoz kapağı değil birlikte delikli süzgeçlerden kapatmalısınız. Bu aşamada kavanozlarınızı yerinden debi ettirmediğinizde, henüz dolgunca akıbet alırsınız. Delikli süzgecin üstüne örttüğünüz önce çaput delikleri umum kapatmamalı, 2. benzeri bezle tamam temas yerini kapatmalısınız.
 • Yoğurt mayalama işlemini kadeh kavanozlarda yapabileceğiniz kabilinden, tencerede dahi yapabilirsiniz. Pencere kavanozlar, hacim açısından istihlak kolaylığı sağlamaktadır.
 • Mayalama işleminde zorlamasız sağlayıcı, özellikle henüz itici mevsimlerde işinize yarayacak, Fırında Yoğurt Mayalama yöntemi ile bile nefis karı yoğurdunuzu hazırlayabilirsiniz. Tarife, bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 • 1 su bardağı familya yapımı yoğurt, kısaca namına 128 kaloriye balya gelmektedir.
Share: