Taş Kadar Aile Yoğurdu Yapımı

Taş Gibi Ev Yoğurdu Yapımı Tarifi İçin Malzemeler

  • 3 kilo karye sütü
  • 3-4 kemirmek kaşığı yoğurt
  • 1 şekerli kaşığı türap şeker

Taş Kabilinden Familya Yoğurdu Yapımı Tarifi Yapılışı

  1. Ego hazır süt değil köy sütü kullandım size de başvuru ederim mecmu bu kıvamda olması için. Benzen süzüldükten sonradan güzelce kaynatılarak pişirilir. Tıpkısı parmak kadar eksilene büyüklüğünde kaynatılır. Uzaklık aleniyet kepçeyle havalandırarak karıştırırsanız henüz cılız buharlaşacaktır suyu.
  2. Pişen benzen ocaktan alınır biraz ılıması beklenir. Serçe parmağınızla kontrol ettiğinizde 5-6 saniye içinde tutabilecek sıcaklıkta olması geçişsiz. 6. Saniyeye kadar print tutmanız lazım.
  3. Ehliyetli sıcaklığa geldikten sonradan, ayrı bir tabakta 3-4 aşındırmak kaşığı yoğurt ve 1 lezzetli kaşığı evire çevire karıştırılır. (Ben amade yoğurt kullandım, amma bu hazırladığım doğal yoğurttan ayırıp gene yapacağım cemi natürel olacak) siz aile yapımı yoğurdu maya adına kullanırsanız daha bol olacaktır.
  4. Sütü yoğurt tutturacağınız kaba alın. Ben güveç kullandım.
  5. Yoğurt ve şekeri ehliyetli sıcaklığa mevrut sütün içerisine döküp gelişigüzel iyice karıştıralım. Seçme tarafı iyicene mücevher tutsun.
  6. Çok oynatmadan önceden 50 derecede ısıtıp kapattığımız fırında koyalım. Kapağı zahir tıpkı şekilde koyun. Kapağı kapatırsanız buharlaşan suyu üzerine damlayacak ve yoğurt sulanacaktır. Ego akşam ezanı 10 kabilinden koydum, sabaha kadar kaldı fırında 10-11 saat sonra fırından alıp yine ağzı vazıh şekilde aşkın oynatmadan dolaba kucak.
  7. Dolapta de bu şekilde 6-7 saat bekletin. Henüz bilahare kapağını kapatabilirsiniz. Birde yoğurdun sulanmaması amacıyla üzerine bıçakla çarpı işareti yapın kesme yani. Bu şekilde sulanmayacaktır. Ve yoğurdumuz hazır, afiyet olsun
Share: