Uzmanı uyardı: Çöz florasının bozulması birçok hastalıkla ilişkili cins

Bağırsaklarla ilgilendiren herhangi bir güzeşte periyot henüz fazla araştırı yapıldığını ve umum bu araştırmaların iç sağlığının genel sağlığımız üzere yetişkin olduğunu tamlayan, Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dyt. Deniz Pirçek, “Bir Nice hastalığın nedeni bağırsak florasının bozulması ile ilişkili gibi. Zira sağlıklı bağırsak ayrımsız zamanda hareketli bire bir bağışıklık sistemi anlamına geliyor” dedi.

Medicana Çamlıca Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı, Dyt. Bahir Pirçek, bereketli çalışmayan bağırsakların bezginlik, akne gibi ten problemleri, kilo değişiklikleri ve besin alerjileri kabilinden bir nice sıkıntıya sefer açabileceğini vurgulayarak, “Günlük rutininizde atacağınız kâh olağan adımlar ile göden, ruh havai ve umumi sağlığınız üstünde serencam merhale olumlu etkiler yaratabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

BAĞIRSAK SAĞLIĞI HASTALIK ÖNEMLİ?

Bağırsaklarda mikrobiyota adını sunulan ve trilyonlarca bakteriden oluşan bir yapı olduğunu, bu çatı içerisinde faydalı ve zararlı denilen mikroorganizmaların alay malay bulunduğunu söyleyen Dyt. Deniz Pirçek, “Mikrobiyota, cansızlık, gayrisıhhi beslenme, stres üzere sebepler mikroorganizmalar arasındaki dengeyi nakzen, iç dostu denilen bakterilerin azalmasına, dokuncalı bakterilerin birlikte çoğalmasına hastalik oluyor. Bu boyut, bağışıklık sistemimizin zayıflamasına ve dayanıklı haddinden fazla hastalığın oluşmasına üstelik dayanç hazırlar. Bağırsaklarımızda 100-150 trilyon kadar bakteri yaşar. Bizimle bu arada zinde bu bakterilerin tıpkısı kısmı gani, ayrımsız kısmı ise acı bakteri namına değerlendirilir ve hepsi bire bir denge içindedir. Bu dengenin bozulması, bağırsak sağlığının bozulması anlamına gelir. Bakteriler dünyasına “mikrobiyota” adını veriyoruz. Metin bire bir mikrobiyota gövde mekanizmasının metin bire bir şekilde yaşaması için önemlidir. Ilkin antibiyotikler almak amacıyla boş ilaç kullanımı, akışmaz yaşam, obezite, sağlıksız tagaddi, sigara, alkol, ruhsal gerilim ve dalgı sorunları çöz sağlığını olumsuz etkiler. Hele antibiyotikler, zararlı bakterileri öldürürken bağırsaktaki gani bakterileri birlikte öldürür. Böylecene bağışıklığımız zayıflar ve hastalıklara yakalanma riskimiz üstelik artar. Kabarıklık, inkıbaz ve ishal kabilinden sindirim sorunları, besin intoleransı veya alerjiler, sebepsiz kilogram kaybı yahut kilogram alımı, gaflet uykusu düzeninde bozulmalar, sonsuz şaşkın hissetme, egzama kabil kap problemleri, otoimmün hastalıklar çöz sağlığında bozulmalara dayalı işaretler arasında sayılabilir” diye niteleyerek konuştu.

BAHTIYAR VE SAĞLIKLI BAĞIRSAKLAR İÇİN ÖNERİLER

Iç sağlığı üzere önerilerde kâin Dyt. Bahir Pirçek, konuya ilişkin şu ifadelere vadi verdi:

“Stresi atfetmek, ruhen ve bedeniyle genel sağlığımız üzere çokça önemlidir. Yapılan çalışmalar güdük sürekli stres de olsa, stres faktörlerinin, bağırsaktaki mikroorganizmaların dengesini bozabileceğini gösteriyor. Stresi hafifletmek amacıyla kendinize devir yarmak, yürüyüşe çıkmak ve düzenli egzersiz fora etmek, pusula okumak, yoga boşaltmak, bir uğraşı yapmak, kafeini, sigara ve etil alkol tüketimini kesmek çok hayır olacaktır.

“Iç mikrobiyomumuz sirkadiyen ritmimiz (dünyanın öz ekseni etrafındaki 24 saatlik yolculuğu sonucunda ortaya sâdır canlılar üzerindeki biyokimyasal, fizyolojik ve davranışal ritimlerin tekrarıdır) marifetiyle düzenlenir. Bu nedenle umumi bağırsak sağlığı için ahenktar ve nitelikli benzeri aymazlık önemlidir.

“Hepimizin bildiği gibi ahenktar idman yapmak kilo kontrolü, önsezi sağlığı, can kuşu sağlığı özellikle kalkışmak için genel sağlığımız amacıyla çokça önemlidir. Yapılan tetkikat diyetten hür olarak, düzenli egzersizin iç mikrobiyatasını olumlu yönde değiştirdiği göstermiştir.

“Sindirilmeyen lif itibarıyla faziletkâr nebat bazlı azık ile nemalanmak bağırsak mikrobiyomundaki bakterilere prebiyotik yerine bildik kaynağı sağlar. Hangi büyüklüğünde değişik yiyecek türü yerseniz, mikrobiyota o büyüklüğünde bahtiyar evet. Meyve ve sebzeler, baklagiller(fasulye, yasmık, bezelye), anif kabuklu kuruyemişler ve tohumlar tel içeriği faziletli yiyeceklerdir. Bu nedenle diyetinize henüz aşkın dahil etmeyi hedefleyin ve maksimal tenevvü üzere benzer olduğunca sık değiştirin.

“Sigarayı çoğaltmak yahut tenkis etmek, nerdeyse parçalanmamış üst problemlerini iyileştirmektedir. Bağırsak sağlığı bahis konusu olduğunda, sigara sorumak bağırsaklarınızı oluşturan organlarda kansere bile bozukluk olabilecek gösterişli ve vakayiname afiyet sorunları yaratabilir.

“Besinler ağırbaşlı tıpkısı şekilde, haddinden fazla çiğnenerek ve oturarak tüketilmelidir. Sebebi ise hızlı yemek, gastrointestinal sisteminizdeki hava miktarını artırabilir ve buda şişkinliğe sebep cins.

“Prebiyotikler, bağırsaktaki müfit bakterilerin artmasını sağlayan gıdalardır. Birçok meyve ve göveri ve birlik tahıllar prebiyotik içerir. Yapılan araştırmalar ve çalışmalar, prebiyotiklerin “Bifidobacteris” karışma bir nice zinde bakterinin büyümesini desteklediğini göstermiştir. Probiyotikler ise, içeriğinde bağırsaklarda saf namına kâin müfit bakterilere analog mikroorganizmalar bulundururlar. Probiyotik kaynağı kendisine fermente gıdalar (Fermente sebzeler, kefir, yoğurt, aygın yavşak vb.) tüketilebilir.

“Vücutta toksinlerin atılabilmesi üzere günce akarsu miktarınızı tüketmeye dikkat gösterin.

“Kamu tahıllar çokça miktarda beta-glukan üzere sindirilmeyen karbonhidrat içerir. Bu karbonhidratlar ince bağırsakta emilmez, bunun adına yük bağırsağa masarif. Güçlük bağırsakta mikrobiyota aracılığıyla parçalanır ve gâh hayır bakterilerin büyümesini teşvik ederler. Yapılan bazen araştırmalar ise, yekpare tahılların ayrıca tokluk hissini arttırdığı ve yangılanma ve ihtisas hastalığı riskini azalttığını göstermiştir.

“Antibiyotikler bağırsaktaki bakteri dengesini değiştirerek mikrobiyotaya beis verirler. Antibiyotik kullanımında 6 ay sonradan üstelik, bağırsakta hala ara sıra müfit bakterilerinin oluşmadığını gösteren çalışmalar mevcuttur.”

Share: