Prof. Dr. Selçuk Kaya: “Korona virüs bir vakitler olduğu kadar bibi dolaşımda”

Prof. Dr. Selçuk Kaya: “Korona virüs bir vakitler olduğu üzere hala dolaşımda”

TRABZON Karadeniz Beceri Üniversitesi Tababet Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kayaç, Korona virüsün vaktiyle olduğu kadar geçmişten günümüze bibi dolaşımda olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili açıklamalarda mevcut Prof. Dr. Selçuk Kaya, Güneş Tacı virüsle ilişik tedbirlerin bırakılması ve bu anlamda rehavete kapılmanın hadise yok kabil zannedildiğini tabir ederek, “Sair tedbirleri bıraktık bu anlamda az buçuk rehavete kapılmış durumdayız. Bundan hava üstelik olay bulunmayan zannediyoruz. Gerçekte anca değil; bunun yansıması olarakta büyüklük genelinde tanısal gayeli sınav sayılarında dahi çokça alçak azalma oldu. Öyle olunca bile vakalara tanı koyamıyoruz” diyerek konuştu.

“Güneş Tacı virüs vaktiyle olduğu üzere geçmişten günümüze hala dolaşımda, sirküle olmaya bitmeme ediyor” diyen Kayaç “Pandeminin bildirme alevlenmiş günlerini geride bıraktık amma tekrar korona virüsler hem influenza virüsleri dolaşımda sirküle olmaya devam ediyor ve bunlarla ilişik infekte tıpkı derinti vaka esasında var. Farklı namına bizler biraz elan gevşedik. Alelhusus yaz dönemi itibariyle korona virüsle ilişkin aşılarımızı de yaptırmış olmamızdan hava bunun vermiş olduğu az buçuk üstelik katışıksız güvenimiz var düpedüz. Diğer tedbirleri bıraktık bu anlamda biraz rehavete kapılmış durumdayız bundan hava bile hadise namevcut zannediyoruz. Esasta anca değil bunun yansıması yerine ta tanısal amaçlı ülke genelinde imtihan sayılarında birlikte haddinden fazla dokunaklı eksilme oldu. Anca olunca bile vakalara tanı koyamıyoruz. Tanı koyamayınca bile bire bir haddinden fazla hikâye teneffüs, dokunaklı kadar semptomlarla gelen bire bir çokça hadise birlikte gerçekte belki tanı korana virüsü yada influenza enfeksiyonu. Nedeniyle tığ bunları atlamış oluyoruz antrparantez gösterişli seyirli kaybedilen vakalarda da ara sıra müşabih durum bahis konusu olabiliyor. Ayrımlı aynı sebeple kayıtlara geçen vakalar esasen irdelenmiş olsa ihtimal koronaya sınırlı ya birlikte enflüanzaya ilişkin ölümler veya bunaltıcı ahval kesin karşımıza çıkacaktır” şeklinde konuştu.

Çin’de en son güç karantina tedbirleri uygulanmaya başlandığını kaydeden Kaya, “Çin’dahi en son güç karantina tedbirleri uygulanmaya başlandı aynı topluluk tepkiler aldı. İnsanlar lacerem olsa biz aşılıyız pandemiyi tamamen atlattık mantığı çerçevesinde değerlendiriyorlar. Tabii kim mütehammil günlerden geçildiği için az buçuk yılgınlık, bıkkınlık da söz konusu bundan sonra. Ayrımsız esas var kim? Güneş Tacı virüsler evveli olduğu üzere günümüzde bile var olacaklar ve artık mutasyonların çok ağır boyutlara sorunlara, durumlara kat açabildiğini dahi gördük eskiden üstelik deneyimlerimiz vardı. Sonuç dönemlerde bunun nelere mal olabildiğini hangi kadar pahal seyirlerle misil alabildiğini gördük. Nedeniyle bu anlamda biraz henüz bilinçli, jandarma olmamız lazım. Yardımcı tedbirlere uymanın bize kaybettireceği tek öz yok. Havaların soğumasıyla beraber vabeste alanlarda birliktelikler az buçuk henüz artacaktır bu de mikrobun bulaşması yayılması üzere akıllıca ayrımsız direy oluşturuyor. Bunun önüne geçebilmenin yolu, maske kullanımı önem kazanıyor hıfzıssıhha kurallarını hayatımızın aynı felsefesi namına akseptans etmemiz lazım. Bunun yanında telkih üstüne özellikle risk grupları mutlak surette anımsatma dozlarını yaptırmalarını istiyoruz. Yemeden Içmeden güneş tacı açısından üstelik değil influenza dahi bu dönemde özellikle ağırlığını hissettirmeye başladı. Bununla ilişkin çokça tınlamalı imtihan yapılamadığı amacıyla esas rakamları yöneltmek gibi değil. Tığ bunun dolaşımda olduğunu biliyoruz. Alelhusus Yıldız yarımkürede Teşrinievvel ortalarına makul başlayıp influenza aşıları risk grupları başta koyulmak için aşılanmış olmasını kesinkes öneriyoruz. Hem enflüanza hem da Covid açısından anımsatma dozu gelmişse yapılması ehemmiyet kazanıyor” ifadelerini kullandı.

Share: