Denizli’de 10 ayda 86 bin 120 hastaya acil müzaheret

Denizli İl Esenlik Müdürü Berna Öztürk, yılın evvel 10 ayında ambulanslarla 86 bin 120 hastaya müdahale ve aktarım hizmeti verildiğini kaydetti.

1-7 Boşluk Ivedi Afiyet Hizmetleri Haftası kapsamında kentte düzenlenen acil afiyet hizmetleri hakkında yazılı ayrımsız açıklama yapan Öztürk, Denizli’de 37 istasyonda 521 sağlık çalışanının ivedi esenlik hizmetinde fariza yaptığını bildirdi.

Denizli’nin cankurtaran çeşitliliği açısından kuvvetli olduğunu bildiren Öztürk, “Gelişigüzel tür coğrafi ve iklim şartlarında yer gücük sürede ulaşabilmek amacıyla özel yerine dizayn edilmiş mecmu kuvvetli 117 ambulansın birlikte aheste gerekseme olduğu dönemlerde kazalarda ve aynı durumlarda 4 yaralıyı transfer kapasitesi olan bire bir nüsha cankurtaran, 4×4 paletli cankurtaran, obez cankurtaran, yıpranmamış doğan ambulansı ve 2 adet motosikletli müstacel müdahale ekibi ile ilimizde ivedili sağlık hizmetlerini yürütüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yılın geçmiş 10 ayında 7 hastanın hava ambulansı ile ayrıksı illere nakledildiğini kaydeden Öztürk, 2 hastanın de bambaşka illerden Denizli’ye gelerek tedavi olduğunu bildirdi.

Açıklamasında 2022 yılının ilk 10 ayında müstacel çağrı merkezine 936 bin 991 davet yapıldığını aktaran Öztürk, sağlık birimleri tarafından yapılan değerlendirmelerin sonucunda 86 bin 120 hastaya engelleme ve nakil hizmeti verildiğini bilgisine düz verdi.

Öztürk, vakaya idrak süresinin site merkezinde 5 zaman 17 saniye, rustik bölgelerde ise 14 an 26 saniye olduğunu belirtti.

Share: