Trabzon’daki Obezite Merkezinde bir yılda 400 kişinin kilogram vermesi sağlandı

Trabzon’daki Obezite Merkezine müracaat fail 400 obeziteli birey, bire bir yılda toplam 2 bin kilogram verdi.

Trabzon Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuncu Terbiye ve Araştırma Hastanesi Obezite Merkezi Sorumlusu Uzm. Dr. Volkan Atasoy, AA muhabirine, obezitenin, Acun Sağlık Örgütü’nün yaptığı tanışıklık göre, vücutta yağ miktarının normalin üstünde artması olduğunu belirtti.

Atasoy, dünya genelinde son 40 yılda 3 mezuniyet çoğalma gösteren, hayatı zılgıt eden, hatta ahiret yolculuğu nedeni olan ve sunu kesif tanıdık hastalıkların çarçabuk bir lahzada tamamının altındaki esenlik sorunu olan obezitenin, “Ego biraz balık etliyim, tombulum, akseptans edilebilir bire bir molekül, elan sonra değerlendiririm.” kadar ertelenecek benzeri boyut olmadığının altını çizdi.

“Ne ahit ki gerilim tanısı aldığımız veya tıpkı hastalığımız olduğumuzda gidip istikşaf oluruz, ilaçlarımızı kullanırız, obezite dahi böyle. Eğer değerlerimiz yüksekse bunu benzeri çor namına akseptans etmeli ve tedavisi için bir molekül yapmalıyız.” diyen Atasoy, Trabzon’daki Obezite Merkezinin, Sağlık Bakanlığından onay alınarak 2019’üstelik hastanenin Mostra Kampüsü’ndeki Fatih Metin Avlu Merkezi’nin ikinci katında kurulduğunu ifade etti.

Volkan Atasoy, akıbet 1 yılda kısaca 400 civarında sayrı strateji ettiklerinin altını çizerek, “Bu hastalara toplamda 2 tonun üzerinde kilogram verdirmeyi başardık. Obezite Merkezimizde ruh bilimci, diyetisyen, fizyoterapist, 3 doktor ve halkla ilişkilerdeki arkadaşımızla alay malay bakım veriyoruz.” diyerek konuştu.

Türkiye’de obeziteli bireylere bakım veren 18 forma bulunduğuna işaret fail Atasoy, ” Maşrık Karadeniz’dahi Obezite Merkezi namına bakım veren biricik suret biziz. Trabzon site merkezinde, tamlık hizmetlerin ücretsiz yerine yürütüldüğü tıpkısı merkeze sahibiz.” bilgisini verdi.

Atasoy, fizyoterapist eşliğinde spor yapma imkanı da sunan merkeze 18 gözyaşı ve üst kitle indeksi 30’un üzerinde hastaları kabul ettiklerini belirtti.

Gerekli tetkikler ve değerlendirmelerin ardından hastalara grup anlayışı içre aynı yıl eğitim bilimi verdiklerini dile getiren Atasoy, şunları kaydetti:

“Hedeflerden biri kiloların verilmesi ama anne başarmak istediğimiz madde sürekli tıpkısı şekilde hayat çizi değişikliğini çıkarmak. Daha mıhlı nemalanmak, alıştırma yapabilmek kadar hem obezite ile savaşım etmede hem da henüz dosdoğru ayrımsız hayata kavuşmada yapılması gereken çizgi ilişkilerini uygulamaya çalışıyoruz. Modül parça yürüttüğümüz bire bir düzentileme sistemimiz var. Tahminî 15-20 yabanlık gruplar halinde hastaların baş ayar ölçümleri yapıldıktan, 5 ayrı branşa konsülde edildikten ve sondaj sonuçları değerlendirildikten sonra grup çalışmalarına başlıyoruz. Haftada birle başlayacak şekilde, daha bilahare 2 haftada bire bir, ayda bir toplantılarımızla 1 yılı tamamlıyoruz.”

Atasoy, grup terapilerinde hastalarla başardıklarını ve başaramadıklarını konuşup değerlendirdiklerini vurgulayarak, “Bu motivasyonla gelişigüzel bugüne kadar başarılı sonuçlar aldık, hem rakamlar düştü hem bile bundan henüz önemlisi mihman, mıhlı hayat tarzı değişikliklerini hastalarda başarabildik.” diye niteleyerek konuştu.

Share: