Almanya’da lösemi tedavisi oldu, 17 yıl sonra hafif doku kanserine yakalandı

Almanya’de lösemi tedavisi oldu, 17 sene sonraları yeğni nesiç kanserine yakalandı

Hukuk mücadelesini kazanıp Almanya’üstelik otama gören Sabah Yeli, 17 yıl sonra sıkıntısız doku kanserine yakalandı

İSTANBUL – Kocaeli’nde, 2004 yılında kan kanseri teşhisi konulan ve Almanya’birlikte ilik nakli yapılması gerektiği tamlanan Sabah Yeli Köse, o dönemki adıyla SSK’ya ilişkin sigortalıların herif ve çocuklarının ev dışına otama için SSK aracılığıyla gitmelerine mevzuatın izin vermemesi dolayısıyla yetersiz dışına gidemedi. Karı, o dolaşma hususiyet mücadelesi başlatarak duruşma kararıyla yapılan kanuni aranjman ile aktarım amacıyla Almanya’ya anbean tedavi oldu. Gördüğü tedavinin ardından sağlığına munsap Köse, 17 yıl aradan sonraları yeğni doku kanserine yakalandı. Bir Nice servet varlığını satarak kızlarını tedavi ettirmeye etkin eş ise maddesel durumlarının kötü olduğunu belirtti.

Kocaeli’nde 2004 yılında rahatsızlanan Sabah Yeli Köse’nin ilik nakli olması gerektiği lokalize ve familya, o dönemli adıyla SSK’ya bağlı sigortalıların koca ve çocuklarının SSK tarafından sınırlı dışına gitmesine ve otama olmasına mevzuatın müsaade vermemesi nedeniyle elverişsiz dışına gidememişti. Köse ailesi o devir ahbaplık mücadelesi başlatarak murafaa kararıyla mevzuatla ait kanuncu ayrım yapılmasını sağladı. Bunun konusunda Esin Köse ve ailesi Almanya’ya gitti. Almanya’da gerçekleşen kontrollerden sonraları Esin Köse’ye, 23 April 2005 tarihinde Frankfurt Goethe Üniversitesi’nde gönüllü bir Alman öğretmenden alınan kemik iliği nakli yapıldı. Ancak SSK yönetiminin Almanya’daki otama süresi ile bazı harcamaları sınırlandırması ve ailenin maddi imkanlarının mikro olması zımnında Esin Köse, Almanya’dan er okşamak zorunda kaldı. Naklin ardından bire bir süre daha tedavisine devam edilen ve operasyonlar geçire Köse sağlığına kavuştu.

Tedavi sonrası eğitimine ehemmiyet verdi

Esin Köse çocukken yaşadığı çor cihetiyle birçok tedavi gördü. Eğitiminde da aksamalar olan Köse, tedavi sonrası tahsil hayatına önem verdi. Sakarya Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan Köse, Almanca, İngilizce ve Rusça dillerini öğrendi.

17 yıl aradan sonradan ise Sabah Yeli Köse yavaş doku kanserine yakalandı. Ataşehir’birlikte özel tıpkı hastanede otama gören Esin Köse’nin babası Ahmet Köse, çor sebebiyle birçok varlıklarını sattıklarını ve maddesel olanaklarının de kötüleştiğini belirtti.

“Bu sene April ayı üzere ağrıları başladı”

Ağababa Ahmet Köse, “Almanya Goethe Üniversitesi’ne gittik burada 24 yaşında aynı Alman ilik verici, Esin’e iliğini bağışladı. Anlaşılan bir dönemden sonra duraklama ve geri çekilme dönemine girdi. O tam gördüğü kimyasal tedavi zımnında böbreklerinde ve mesanesinde sorun çıkmıştı. 7 saat süren tıpkı mesane operasyonu geçirdi. Elan sonra vuzuh kontroller ile alay malay hayatına bitmeme etti, üniversite okudu. Sakarya Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. 3 açkı biliyor, Almanca, İngilizce ve Rusça. Erdemli lisansa hazırlanıyordu, bu yıl April kocaoğlan kabil ağrılardan bayram etmeye başladı. Kocaeli Üniversitesine götürdük yapılan tetkiklerde ayrımsız tümör hastalığı ortaya imdi, yeğni nesiç kanseri denen. ve bu hastalığın Esin’in evvel hastalığı ile ilgisi namevcut.” dedi

“Boyumuzu aşan ödemeler yaptık”

Ödemeleri yapmakta zorlandığını tamlayan Ahmet Köse, “Sabah Yeli’in rahatsızlığı için Türkiye’da hekim araştırdık ve bize 3 beniâdem geldi. Bire Bir doktora yöneldik ve geçmiş ameliyatını 15 Haziran’da oldu. Tetkikte alınan parçanın habis ur olduğu ortaya çıktı. Doktor derhâl radyoterapi görmesi gerektiğini söyledi. Kocaeli Üniversitesinde 28 seans ışın tedavisi gördü. Henüz sonra operasyona merbut sol bacağındaki zayıflama sebebiyle fizik tedavisi gördü. Hepsi gayet iyicene gidiyordu, Ilk Teşrin ayının başlarında bacağında ağrı başladı. Yine tetkikler yapıldı ve nüksettiği belirlendi. 8 saat süren ve 3 farklı disiplinden hocanın girdiği tıpkı cerrahi müdahale geçirdi. Şu dakika kendinde, fizik tedavisi ve radyoterapi alıyor. Bittabi boyumuzu aşan beş altı ödeme yaptık. Bugün hastanede çokça faziletkâr rakamlara vasıl eskimemiş ödemelerin olduğu küçümseme edildi. Şu an görüşüyoruz, çocuğumuzu alıp çıkacak değiliz” dedi.

Share: