Prof. Dr. Tufan Tükek’ten enfeksiyon açıklaması: “Açıklık ve ev kadar yoğunluğu daha fazla görüyoruz”

Prof. Dr. Tufan Tükek’ten enfeksiyon açıklaması: “Mesafe ve eş kabil yoğunluğu elan aşkın görüyoruz”

“Başvurular çocuklarda, yetişkinlerde tıpkısı cirim arttı”

“Öyle taşkın tıpkısı yoğunluktan bahsedemeyiz”

“Pahal bakıma yatması gereken yavru sayısında tıpkı artım var”

İSTANBUL Antipatik havaların etkisini arttırmasıyla dip solunum yolu enfeksiyonlarında yaşanan artışı değerlendiren İstanbul Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, “Hastaneye, okkalı bakıma yatması gereken yavru sayısında ayrımsız çoğalma var. Başvurular çocuklarda, yetişkinlerde bir hacim arttı amma anca lüks tıpkısı yoğunluktan bahsedemeyiz. Biz mesafe, familya kabilinden bu yoğunluğu elan fazla görüyoruz. Güneş Tacı virüs birlikte panik yapacak düzeyde değil” dedi.

Soğuk havaların etkisini arttırmasıyla dip solunum yolu enfeksiyonlarında çoğalma yaşanıyor. Öksürük, keskin, derbent ağrısı, halsizlik, kelle ağrısı kabilinden şikayetlerle haddinden fazla sayıda vatandaş hastanelerin yolunu tutarken uzmanlar grip (influenza) başta koyulmak üzere RSV, Covid-19, metapnömovirüs ile rinovirüslerin analog şikayetlere hastalık olduğunu anlatım ediyor. İstanbul Üniversitesi-İstanbul Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek de Covid-19 ve kayırıcı solunum yolu hastalıklarına ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

“Yoğun bakıma yatması müstelzim bala sayısında bir artma var”

Üst solunum yolu rahatsızlıkları dolayısıyla bala polikliniklerinde yoğunluk olduğunu tamlayan İstanbul Üniversitesi-İstanbul Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, “Çocukluk çağı enfeksiyonları havaların soğumaya başlaması eylül, ilk teşrin aylarında okulların açılmasıyla gelişigüzel doğrusu artar. Şu anda da yeryüzü fazla deniz nerede derseniz çocukluk çağı hastalıklarında, çocuk kliniklerinde. Epey batar oranı, peş ve ast teneffüs yolu enfeksiyonu, bakıldığında hastaneye yatması gereken yavru sayısında bire bir artış var. Alelhusus bunlarda da benzeri miktar bunaltıcı temaşa, ağırbaşlı bakıma yatması müstelzim yavru sayısında bire bir artım var. Bunlar güneş tacı virüsle ilgilendiren değil, mevsimsel hastalıklar, gayrı virüsler. Arka solunum yolları enfeksiyonları adı altında toplanan tıpkısı grup var ki bunların da ağırlıklı kısmı viral enfeksiyonlar. Bunların zarfında influenza bağımlı bizi genişlik haddinden fazla yoran, uğraştıran bunun dışında parainfluenza diye başka benzeri virüs var. Adenovirüs, rinovirüs, RSV ( Respiratuvar Sinsityal Virüs), ekovirüs o kadar çokça ki bunların kâffesi saymakla bitmeyebilir. Bunlar üst teneffüs yolu enfeksiyonuyla başlayıp madun solunum yolu enfeksiyonuna zatürreye çeviren ve hastalığın tedavisinde artık yatarak tedavi etmemiz gereken kol bunlar. Konusunda bakteriyel enfeksiyon üstelik eklendiği zaman bunlar doğrusu antibiyotik da gereken emraz. Viral hastalıkların seyrinde genellikle hiçbir zaman antibiyotik kullanmıyoruz hoppadak bindi tedavileri yapıyoruz” dedi.

“Sonuç 1-1,5 ayda beklemediğimiz değişik benzeri kayırıcı teneffüs yolu enfeksiyonu görüyoruz”

Pandemi sonrası peçe kullanımının azalmasıyla enfeksiyon rahatsızlıklarının arttığını tabir eden Prof. Dr. Tufan Tükek, “Erişkine baktığımız ahit üstelik akıbet 1-1,5 kamer büyüklüğünde aslında haddinden fazla beklemediğimiz farklı ayrımsız arka teneffüs yolu enfeksiyonu olduğunu görüyoruz. Bunun sebep olduğuna baktığımız ahit dahi birkaç virüsün şu anda ağırlıklı olduğunu görüyoruz. İnfluenza dediğimiz grip virüsü ağırlıklı namına boşluk ayında ortaya sâdır ayrımsız virüs. Ara, karı kadar pikini tamamlar ve ikinci pikini üstelik mart ayında yapar ve biter harcama. Ama şu anda biraz erken başladı, influenza çok değil nadir görüyoruz. Amma temel gördüğümüz molekül; şu anda farklı virüs enfeksiyonları, hassaten bunların gelişigüzel olan formlarını görüyoruz. Bir kişide semptomlar fazla oluyor, ilaveli semptomlar var. Maskeden periferi biraz senedir enfeksiyon geçirmedikleri üzere bu yıl az buçuk neymiş elan alçak geçiyor gibi aynı algıya kapılıyorlar. Şu anda da ‘Öksürüğüm bibi geçmedi, boğaz ağrım çok etraflı sürdü’ tarzında aynı güruh söylentilerin dolaştığını duyuyoruz. Gerçekten hastaların öksürüğü uzun sürüyor amma bunun tedavisi var. Esasen söylendiği kadar alışılmadık bire bir nitelik bulunmayan, mevsimlik grip ve diğer hastalıklarında tıpkısı araya gelmesiyle şu dönemde ayrımsız teneffüs yolu enfeksiyonu olan, hapşıran derbent ağrısı olan, öksüren tıpkısı sürü koca etrafımızda görüyoruz. Tabi canlı yerlerde olunca kayırıcı birlikte çekiniyor. Şu anda şurası söyleyebilirim; güneş tacı virüste tıpkısı tutar artma var amma o korkacağımız düzeyde değil hala arama altında. Çin’deki ve ayrıksı bölgelerdeki begayet artma gine tıpkısı mutant virüs oluşturur mu ondan çekiniyoruz. Amma Omicron’dan bilahare ilkah ve hastalığı geçirmenin kazandırdığı immünitenin da getirdiği avantajla şu anda bir nice bölgede güneş tacı virüs bitme noktasına geldi. artık yeniden kafayı kaldırır mı gerçekte haddinden fazla beklemiyoruz amma bağımlı ki olacak öksürük, hapşırık, derbent ağrısı şeklinde olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Endişe verecek düzeyde hastanelerde derya olduğunu söyleyemeyiz”

Enfeksiyon vakalarının poliklinik ve acillerde hareketliliğe sebep olmasıyla ilgili mütekellim Prof. Dr. Tükek, “Abartıldığı kadar değil, yavru aciller biraz dokunaklı, yavru klinikleri ağır sıklet. Bir Nice hastalığın tıpkı araya gelmesiyle bağımlı güneş tacı virüs bile hafızalarımızda bibi tazeyken insanlar az buçuk ürkü oluyor, hastanelere başvuruyor. Şu anda çok fazla bulut verecek düzeyde hastanelerde hele acillerde yoğunluk olduğunu söyleyemeyiz. Tıpkısı yoğunluğun daha fazlasını gerçekte geçtiğimiz dönemlerde görüyorduk. Şu anda öyle aheste tıpkısı gözdağı altında olduğumuzu söylemeyiz doğrusu 1 ay birlikte geçti. daha çok benzeri hacim korona virüs ve influenzada ayrımsız artış olacak, onu bile bekliyoruz elhak” derken Esenlik Bakanı Fahrettin Koca’nın biricik bir macun ile influenza A, influenza B, Covid-19 ve RSV’ye bakılacağını açıklamasıyla ait ise “Biz bile elhak böyle ayrımsız kit olursa çok iyi tamam diyerek düşünüyorduk. Neden, çünkü pestil geliyor korona virüs testi yapıyorsunuz ekseriyetle negatif çıkıyor bu eşhas eksantrik virüs enfeksiyonu amma ne ” dedi.

“Velilere çokça elan büyük iş düşüyor”

Çocuklarda mütezayit teneffüs yolu rahatsızlıklarına müteveccih tavsiyelerde kâin Prof. Dr. Tükek sözlerini şöyle sürdürdü: “Güneş Tacı virüsten çıktığımız üzere aileler keder ediyor natürel kendisine okullarda canlı ortamlarda çok hızlı hızlı yayılan bile benzeri virüs. Kollar yüz yüze gelse, birbirine sarılsa bulaştırabilirler. Dolayısıyla böyle devamsızlıklar olacaktır bağımlı Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı buna yönelik tedbir almıştır. İmmün sistemi, beslenmesi gür olan gelişigüzel kronik rahatsızlığı olmayan çocuklar nispetle filhakika ayakta atlatıyorlar. Zımnında onların beş altı periyot tatil etmesi, sıvılarını almaları, soğuktan kendilerini korumaları, hijyene dikkat etmeleri zaten bunlar tam. Süreğen hastalığı olan ekip Allah’tan çocukluk çağında çok çok bulunmayan ama rahatsızlığı olan bu gruba az buçuk henüz özel ilgi edilmesi gerekiyor. Velilere çokça elan büyük hisse senedi düşüyor. Bize başvurular çocuklarda, yetişkinlerde bir miktar arttı. Amma anca ötede tıpkısı yoğunluktan bahsedemeyiz. Belde hastanelerde bile benzeri şekilde bu döneme başmaklık tıpkısı derya var elan üstelik artacaktır. Tığ meyan karı üzere bu yoğunluğu daha fazla görüyoruz. Hele gribal enfeksiyon dediğimiz dönemde amma şu anda anca ürkü yapacak düzeyde değil”

“Katmerli vitamin almanın tek faydası bulunmayan, zararı var”

Bilinçsiz tahkim gıda, bitkisel öz ve antibiyotik tüketimi ile ilişik uyarıcı Prof. Dr. Tükek açıklamalarına şöyle bitmeme etti: “Önerilen hekim kontrolü, sağlıkçı otoritenin kontrolü altında bu nev şeylerin kullanılması çünkü bizim haricen kaynak üstüne geçer not nebati çaylardan zehirlenip uykuluk ve böbrek yetmezliğine giren çok hastamız var. Tığ bilmediğiniz, elan önce kullanmadığınız, test edilmemiş tek şekilde güvence altına alınmamış hiçbir bitki çayını, nebati şeyleri kullanmayın diyoruz. Nebati olduğu imajıyla benzeri miktar yürek oluyor ama yarayışlı, güvende olmamaları gerekiyor zira en çok toksin bitkilerde var. Sağlamlaştırma edici gıdalar, bir vakitler beri aşina geçer tabi faydası ispatlanmış gıdalar var onları bu dönemlerde bezdirmek yararlı benzer. Ekstrem vitamin almanın tek faydası bulunmayan, zararı var zira toksik etkileri var. Hastalığın süratle başlangıcında antibiyotik verirseniz sizin vücudunuzdaki hayır bakterileri dahi öldürmüş olacağınız için esasta vücudu tamamen savunmasız bırakmış oluyorsunuz. Enfeksiyon etkeni virüse cebin bunun tek faydası olmuyor. Nedeniyle kesinkes aynı sağlıkçının nezdinde antibiyotik buyurmak gerekiyor”

Share: