Apansızın rüyet kaybı hayat dolu tutkun, hiperbarik oksijen tedavisiyle iyileşti

Mersin’de belediye çalışanının soy tıkanıklığına tutkun larp müşahede kaybı yaşadığı gözünde, hiperbarik müvellidülhumuza tedavisiyle salah sağlandı.

Erdemli Belediyesinde memur 47 yaşındaki Hüseyin Titiz, sol gözünde ansızın müşahede kaybı nedeniyle 18 Eylül’de Mersin Ağacı Kent Terbiye ve Araştırma Hastanesine gitti.

İlk kontrollerinde retinal atardamar tıkanıklığı yaşadığı belirlenen Huysuz, Sualtı ve Hiperbarik Ünitesine atıf edildi.

Hastaya, yüksek basınçla donatılan odada temiz müvellidülhumuza solunmasıyla gerçekleştirilen hiperbarik müvellidülhumuza tedavisi uygulandı.

Denizaltını mümasil odada kısaca 2 ay tedavi gören Titiz’in müşahede duyusunda salah sağlandı.

“Şu zaman durumum bayağı ferah”

Hüseyin Düzenci, AA muhabirine, hiperbarik oksijen tedavisi sayesinde sağlığına kavuştuğunu anlattı.

Sol gözündeki müşahede kaybının tedavi yardımıyla giderildiğini nâkil Görgüsüz, şöyle bitmeme etti:

“Dert, sızı hissetmemiştim, birden sol gözümde müşahede kaybı oluştu. Retinal arter tıkanıklığı teşhisinin arkası sıra hiperbarik tedavisine başladım. Kısaca 2 aydır bu tedaviyi görüyorum. Hastaneye geçmiş geldiğimde sol gözümde tek müşahede yoktu amma tedavinin başlamasıyla az buçuk görmeye başladım. Şu dakika durumum sıradan ongun. Esen gözümü kapattığımda de sol gözüm biricik başına gâh şeyleri seçebiliyor.”

Akman oksijenle ayrımlı hastalıklar tedavi ediliyor

Sualtı ve Hiperbarik Ünitesi Eksper Doktoru Muazzez Olcay birlikte hiperbarik oksijen tedavisinin açık hastalık grubuna uygulandığını söyledi.

Hasta gruplarının mefret kısmını, şeker hastalığı hastalığına vabeste vakayiname iyileşmeyen yaraların oluşturduğunu aktaran Olcay, mızrap enfeksiyonları, retinal atardamar oklüzyonu, birdenbire sema ve müşahede kaybı ile karbonmonoksit zehirlenmesi kabilinden müstacel durumlarda üstelik bu tedavinin uygulandığını belirtti.

Birimde, uzman hekim, 2 tazyik operatörü, 5 bacı ve tıbbi sekreterden oluşan 9 personelle hizmet verildiğini belirten Olcay, averaj 2 saatlik tedavinin haftanın 5 haset uygulanabildiğini dile getirdi.

Hastaların olduğu kaynak kameralarla izleniyor

Olcay, hiperbarik uygulamasının kudretli olmasında erken tanının da önem taşıdığını tabir ederek, şu değerlendirmede bulundu:

“Hastamızda de olduğu gibi gözün, ağ tabaka tabakasını besleyen retinal arterin tıkanması sonrasında rüyet kaybı gelişebiliyor. Bu rüyet kaybı, saatler içerisinde gabi dönülemez hal alabiliyor. Taburcu ettiğimiz hastamız, müşahede kaybının 17’nci saatinde bize ulaştı. Hastayı oldukça erken tedaviye aldık, seçkin çağ sabahleyin ve akşam ezanı hiperbarik oksijen tedavisi uyguladık. Hastaneye önce gelişinde sol gözünde ılımlı ve ast kadranlarda inç sayamıyor, halk hareketlerini algılayamıyordu. Otama sürecinde sayrı ve bizler rüyet alanının yavaş yavaş açıldığını belirledik. Hastamız şu zaman gözün bilcümle kadranlarında pus sayabiliyor, ahali hareketlerini algılayabiliyor. Hastada berrak iyilik sağladık.”

Basınç odasında bire bir anda 12 hastaya bakım verilebildiğini aktaran uzman hekim Aziz Olcay, operatörlerin bölüm ve çevresindeki kameralardan hastaları, tedavi sürecini ve basınç değerini müdrike strateji ettiğini sözlerine ekledi.

Share: