“Özel hastalara” umumi anestezi altında diş tedavi hizmeti veriliyor

Yozgat’ta otizmli ve down sendromlu gibi hususi gereksinimli hastalar özellikle tevessül etmek amacıyla dişle ilişkin müdahalelerde arama edilemeyenlerin tedavileri Sorgun Kenar ve Diş Sağlı Merkezi ile Sorgun Ululuk Hastanesi hareket birliğinde fahri etibba vasıtasıyla genel duyum yitimi altında yapılıyor.

Sorgun Dudak ve Diş Sağlığı Merkezinde görevli diş hekimleri, umumi anestezi altında engelleme müstelzim hastalara apayrı illere sevk edilmeden durumunda esenlik hizmeti arz etmek için Sorgun Çap Hastanesi ile teşrikimesai yaptı.

Her pazartesi Kenar ve Diş Sağlığı Merkezinden kıvrak üniteleriyle Sorgun Celal Hastanesine mevrut hekimler, kendilerine tahsis edilen ameliyathanede duyum yitimi uzmanı nezdinde hastaların diş çekimi, dolgu, yazı kabilinden tedavilerini yapıyor.

Sorgun Kavşak ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Babür Cevheroğlu, AA muhabirine, down sendromu, otizmli, ruh bilimsel karışık ve doktor korkusu olan koca ve bala hastaların diş tedavilerini alışılagelen poliklinik şartlarında yapmanın çokça tahakküm olduğunu söyledi.

Cevheroğlu, bu tip hastaların diş tedavileri için Sorgun Devlet Hastanesi ile tören düzeni yaptıklarını belirterek, “Heybet Hastanesinde pazartesi günleri bize ayrılan ameliyathanede umumi anestezi altında diş çekimi, dolgu, çizgi tedavisi hizmeti vermekteyiz.” dedi.

Sorgun Büyüklük Hastanesi Başhekimi Ümit Öztürk de hastaların hizmetten memnun olduğunu belirtti.

Öztürk, hasların tetkikleri yapıldıktan bilahare diş doktorlarının Gaga ve Diş Sağlığı Merkezinden geldiğini anlatarak, “Ameliyathanede anestezi uzmanlarımızla birlikte genel duyum yitimi altında hastaların diş tedavileri yapılıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Dt. Tuğçe Şahin üstelik bildirişim kurulması edisyon olan hastaların daha geçmiş apayrı şehirlere atıf edildiğini söyledi.

Bu cins hastaların sorunlarını halletmek üzere başhekimle görüştüklerini dile getiren Atmaca, şunları kaydetti:

“Sorgun Kerem Hastanesi ile tören düzeni imzaladık. Kendimize benzeri dönem belirledik ve hastalarımızı Ululuk Hastanesine yönlendirdik. Lazım kontroller sağlandıktan sonraları umumi anestezi altında tedavi yapılabileceğine değişmeyen verildiğinde biz dahi cıvıl cıvıl ünitemizi kullanarak onların bize ayırdıkları ameliyathanede tedavilerini tamamlıyoruz.”

Delimsirek, tedavisi yapılamayan hastaların nereye gideceklerini bilemedikleri için ülkü yaşadıklarına değinerek, “Bu uygulamayla sorunu arama altına aldık. Başhekimimize teşekkürname ediyorum. Hastaneye gidip hastalarımızın tedavilerini tamamlıyoruz ve aynı aktarılma taburcu ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hastalar il dışına gönderme edilmiyor

Dt. Miyase Aydos Andaç dahi gönderme edilen hastalara maddesel yük bindiğini aktardı.

İl dışına sevklerden ekolojik ortam şişman şehirlerdeki hastanelerde su oluştuğunu ve termin kabul etme sorunu ortaya çıktığını ifade fail Andaç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizler buna tıpkı çözüm bulabilmek amacıyla umumi anestezi altında hastaları uyutarak diş tedavisi yapmak üzere gönüllü olduk. Celal Hastanesinde umumi duyum yitimi altında hastalar ağrılarından kurtuluyor. Mekân illere göndermiyoruz.”

Dt. Mahire Saf Muşta ise durumunda afiyet hizmetiyle hastaların maddi ve manevi külfetten kurtulduğunu vurguladı.

Çocuğunun diş tedavisini yaptıran Hüseyin Alpaydın birlikte 7 yaşındaki kızının dişine normal poliklinikte engelleme edilemediğini belirterek, “Yavru korkuyordu. Sağ olsun doktorlarımız müstacel aralık vererek anestezi olacak dediler. Şevket Hastanesine geldik, muktezi ilgiyi gösterdiler, hepsine teşekkür ederim. Çocuğumuzu hastaneye yatırdık. Deminden duyum yitimi altında diş tedavisi yapılacak.” diye konuştu.

Gürsel Yılmayan dahi otizmli çocuğunu henüz önce diş tedavisi üzere Kayseri’ye evet birlikte Ankara’ya götürdüklerini söyledi.

Yılmaz, “Anestezi uygulanması gerekiyordu. Onun için birlikte tığ çokça el Kayseri’ye gittik. Sorgun’üstelik dahi bu işlem yapılmaya başlandı. Oğlum İsmail’in dişini tedavi ettirmek için Sorgun Kenar ve Diş Sağlığı Merkezine müracaat ettik. Uygulamanın başlatılmasında emeği geçenlere teşekkürname ediyorum.” dedi.

Share: