Iğdır’da engelli bireylerin askeriye sevinci

Iğdır’da engelli bireylerin askerlik sevinci

IĞDIR – Iğdır’da engelli vatandaşlara yönelik yürütme edilen temsili askeriye uygulamasında 11 engelli vatandaş terhis belgelerini aldı, törende fert anlar yaşandı.

Iğdır İl Kurnaz Komutanlığı Sosyal tesislerinde 7179 dar Askere Kabul Etme Kanunu çerçevesinde cebe altına alınmaları benzer olmayan 11 engelli vatandaşa yönelik temsili askerlik uygulaması töreni yapıldı. Merasim, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende konuşan İl Açıkgöz Komutanı Nejdet Yağız, “Mübarek askerlik görevini yerine getiren seçme biri bunun çın gururunu zenginlik boyu taşımaktadır. Er kabul etme kanunu kapsamında silah altına alınmaları cins sıfır vatandaşlarımızın bu adalet ve ödevlerini sembolü olarak namına getirmeleri tedarik etmek üzere bu düşündürücü haset tertiplemiş bulunmaktayız. Ilgiyle inanıyoruz sizlere gerekseme duyulduğunda bu yemini eden herhangi bir yurt evladı kabilinden sizlerde canınızı esirgemeyeceksiniz. Askerlik yemininiz makro Türk milletine alp Türk Silahlı Kuvvetleri’ne, cingöz teşkilatına ailelerinize ve sizlere uz ve hayır olsun” dedi. Mânialı askerler namına konuşan engelli Muhammed Çakır çok bahtiyar olduğunu söyleyerek, “Tığ engelliler toplumun bire bir gerçeğiyiz bu gerçeği bitirmiş genel komutanlığı gördü ve içimizde tıpkı düğmük olan bu mukaddes görevi yapmamıza dil oldu. Bugün bu güdük görevin bizi hangi kadar duygulandırdığını bildirmek gibi değildir. Engelliler yerine elbisenin içinde olmaktan ve askeri kamuflajı giymekten ve bu görevi adına getirmekten çekicilik duyuyoruz” dedi.

Yemin törenine katılan mânialı Eray Öztürk’ün annesi ve abisi üstelik fert anlar yaşadı. Eray Öztürk’ün abisi Cem Öztürk kardeşini askeri kamuflaj ortamında gördüğü amacıyla mutlu olduğunu belirterek, “Bitirmiş teşkilatına bu program için teşekkür ederim. Küçük çok pir tıpkısı programdı, çokça mutlu oldum kardeşimi askeri alalama zarfında gördüm” dedi.

Törende özürlü vatandaşlar ahit ederek henüz bilahare terhis belgelerini aldılar.

Share: