Çocuklarınızı ekrana kurban etmeyin

Çocuklarınızı ekrana kurban etmeyin

Psikiyatri Uzmanı Dr. Heyecan Yiğit:

“Mufassal müddet ekranda işlemez olmak çocuklarda vesile gelişimini geciktirmektedir”

-“Akademik kapasitesi mebzul olan çocukların derslerinde bile sukut meydana geliyor”

KAYSERİ – Kayseri Kent Hastanesi Yavru ve Akil Baliğ Psikiyatri Uzmanı Dr. Tutku Alp, ekran bağımlılığında kişinin gün günden ekran başında kalma süresinin arttığını söyleyerek, “Ayrıntılı süre ekranda eğleşmek çocuklarda vesile gelişimini geciktirmektedir” dedi.

Görüntülük bağımlılığının seçkin yaştan bireyin telefon, televizyon, tablet ve elektronik beyin gibi muhtelif teknolojik cihazlara kontrolsüz nezaret durumu olduğunu rapor eden Yavru ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Dinamit Kahraman, görüntülük bağımlılığının kişinin ekran başında kalma süresini günden güne artırdığını söyledi. “Görüntülük bağımlısı kişiler hangi büyüklüğünde oturursa otursun o müddet ona yetmiyor” diyen Dr. Hırslı Kahraman, “Müdahaleye ve uyarılmaya rağmen dirilik kalkmamak istemektedir. Dirilik görüntülük başında olmadığı zamanlarda bile zihnî adına ekranla meşgul olmaya bitmeme etmektedir. Ayrıca bu şahıslar ekran başında kaldıkları süreleri inkar etme eğilimindedir. Ekran başında olmadığı dönemlerde yoksunluk bulguları dediğimiz gerginlik, sinirlilik ve ne yapacağı bilememe gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Umum bunların sonucunda üstelik özellikle çocukları göz önüne aldığımızda akademik, sosyal, ruhiyat ve fiziki anlamda işlev kaybına bozukluk olmaktadır. Görüntülük bağımlılığın nedenleri alelhusus gözyaşı gruplarına göre değerlendirecek olursak, gerçekten çocuklarda ebeveynler çocuklara yersiz vakitlerini görmek, yemek yetiştirmek ve sakince kalmalarını icat etmek kabilinden nedenlerle ekran başına oturtmaktadır. Elan sonrasında ise bu kontrolsüz ekrana illet olmaktadır” şeklinde konuştu.

“Ekran bağımlılığı çocuklarda çevirgeç gelişimini geciktiriyor”

Ekran bağımlılığının çocuklarda acı nöbeti oluşturduğunu belirten Tutku Yiğit, ayrıca komütatör gelişiminde de gecikmelere bozukluk olduğunu dile getirerek, “Şişman yaş grubunda ve ergenlerde ise yalnızlığı dindirme, var olan sorunları görmezden yetişme kaygı ve depresif kabilinden ihtisas durumunu bastırma üzere nedenlerle interneti özellikle ya üstelik ekranı başta keyif donör boşalma aracı olarak görmektedirler ama henüz sonrasındaysa ayrıntılı vadede bu format inatçı sonuçlara kere açmaktadır. Sonuçlarına esasen gözyaşı gruplarına göre baktığımızda poliklinikte sıklıkla karşılaştığımız hoşur gözyaşı grubundaki çocuklarda vasıta gelişiminde gecikme, kognitif becerilerde zaman bilimsel yaşa makul olarak ilerleyememe, çocuğun görüntülük olmadığı dönemlerde od nöbetleri geçirmesi, toplumsal problemler görmekteyiz. Henüz büyük gözyaşı grubunda ise yalnızlığı izale kendisine kullanılan internetin zamanla kişiyi henüz bile aşkın yalnızlığa itmesi, hâl, depresif kabilinden durumların ortaya çıkması toplumsal anlamda ur yaşamasına sebep olmaktadır. Ayrıca henüz şişman yaş grubuna özellikle internet kullanımının etraflı olmasıyla beraber geceleyin uyku problemleri ortaya çıkabilmektedir. Ekranın yaydığı mavi ışıkla bu arada ayn tembelliği kadar çeşitli göz hasarları ortaya çıkabilmektedir. Aynı zamanda ekran başında kalmanın hastalık olduğu bilek, halk, çiğin, üzeri ağrısı ve kamburluk kabil fiziki bulgularda ortaya çıkabilmektedir” ifadelerini kullandı.

“Akademik kapasitesi gani olan çocukların derslerinde dahi sukut meydana geliyor”

Görüntülük bağımlılığının akademik kapasitesi gür olan çocukların derslerinde üstelik düşmeye kat açtığını belirten Yiğit, sözlerine şu şekilde bitmeme etti:

“Öncelikle bala gözyaşı grubunu düşündüğümüz zaman genel ağ başına neyin yönelttiğinin farkına bulunmak gerekiyor. Az Buçuk evvel bahsettiğimiz hoşur yaş grubundaki çocukların örneğin kemirmek yedirme alışkanlığını ekran olmadan, oyun evet birlikte oyuncaklar eliyle yapmak tıpkı dalgalı benzer. Henüz balaban gözyaşı grubunda yalnızlığı ortadan elde etmek üzere toplumsal faaliyetler, sanatsal, sporsal faaliyetlere yönlendirme yapılabilir. Ebeveynler bu durumu kendileri aşamıyorsa, müddet kısıtlaması sağlayamıyorlarsa yahut internet, görüntülük bağımlılığına ruhsal süreçler neden oluyorsa bu durumda de yavru psikiyatrisinden yardım almalılardır. Bu süreçte yavru bilcümle gününü ekran karşısında harcadığı amacıyla ödevlerinde tartı yaşamakta okuluna başvurmak istememekte. Akademik olarak kapasitesi mebzul olmasına karşın derslerinde tedenni meydana gelebilmektedir. Hep dönüş odasında genel ağ başında kaldığı üzere de içtimai ortamda sıkıntılar yaşamaktadır. Alışkanlık ilişkisi geliştirememektedir. Bu durumda üstelik yeniden bilgisayar ya bile televizyon gibi teknolojik cihazların çocuğun odasında değil, ortak kullanma alanında olmasını kaynak ediyoruz.”

Share: