Trabzon’da kadınlara bicik kanseri farkındalık eğitimi verildi

TRABZON’bile İhtiyaç Haritası ve Amansız Hastalık Savaşçıları Derneği ile AstraZeneca Türkiye’nin şartsız desteğiyle planlı ‘Kendini Teşhis, Er Tanı Meme Kanseri Farkındalık Hareketi’ kapsamında kadınlara eğitim bilimi verildi. Prof. Dr. Adnan Inmeli bicik kanserinde erken tanının önemine değinerek, “Sayı Farkı tahminî 10 kadından biri ömrünün tıpkısı döneminde meme kanseri ile yüzleşecektir. Meme kanseri elle tetkik anlamında çokça koskocaman bir deyim olmakla bu arada ana hedefimiz henüz ele gelmeyen aşamada meme kanserini yakalamış oluşmak” dedi.

İhtiyaç Haritası ve Kanser Savaşçıları Derneği ile AstraZeneca Türkiye’nin koşulsuz desteğiyle hayata geçirilen ‘Kendini Teşhis, Erken Tanılama Meme Kanseri Farkındalık Hareketi’ projesi kapsamında meme kanseri üzerine yetişek toplantıları gerçekleştiriliyor. İlki Antalya’da gerçekleştirilen eğitim toplantısının ikinci durağı Trabzon olurken Türkiye’nin değişik illerinde yapılacak toplantılarda arama ve teşhisin önemi anlatılarak kadınların bicik kanseri üzerine bilgilendirilmesi amaçlanıyor.  Ortahisar ilçesinde Hamamizade İhsan Eş Firez Merkezi’nde düzenlenen toplantıya katılan 100 kadına, Kanser Savaşçıları Derneği’nin gönüllü hekimi Prof. Dr. Adnan Sakat marifetiyle, meme kanseri görülme sıklığı, esas risk faktörleri, er tanının önemi, meme başı kanseri tarama (mamografi) ve elle tetkik kadar konularda vukuf verildi. Eğitim kayran kadınların Kanser Erken Canlandırma, Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM) taramalarının yapılması üzere randevuları eş güdümlü edilerek ulaşımları sağlanıp, tarama sonrası kamu süreci strateji edilecek. İhtiyaç Haritası koordinesiyle terbiye verilecek illerde meme kanseri farkındalığı çerçevesinde esenlik hizmetlerine erişimi kısıtlanmış eşhas ve bölgeler belirleme edilecek.

‘HEDEFİMİZ ELAN ELE GELMEYEN AŞAMADA MEME KANSERİNİ YAKALAMIŞ OLMAK’

Meme Başı kanseri taramalarının 40 yaş üstü kadınlarda değme yıl kesinkes yapılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Adnan Sakat, “Bicik kanseri kadınlarda yeryüzü yoğun görülen kanser türü olması zımnında kadınların güç rüyasıdır. Ancak tanılama ve tedavideki gelişmeler zımnında bu hastalık yıllar öncesine göre çok daha az korkulacak tıpkı sav haline dönüştü. Tabiatıyla başarılı ayrımsız otama amacıyla er tanı yöre koşuldur. Er tanılama, memede mecbur çor anlamına dirimlik. Subklinik dediğimiz radyolojik tetkiklerle ortaya konan bicik kanseri tanısı günümüzde az çok önemlidir. Bu tanılama amacıyla kendiliğinden araştırı yanında eğlenceli radyolojik kontroller de gerekmektedir. Meme Başı kanseri, erken tanılama konduğu takdirde gerek meme başı kaybı gerekse işlev kaybı olmaksızın tedavisi mümkün tıpkısı hastalıktır. Bu nedenle bütün kadınlarımızın meme kanseri üstüne duygun olmalarını bekliyoruz. Bu toplantıyı dahi kadınlarımızda meme kanseri farkındalığını bırakmak amacıyla düzenledik.” diye niteleyerek konuştu.

‘ERKEN TANININ ÖNEMİNİ ANLATACAĞIZ’

Amansız Hastalık tanısı alanların ve yakınlarının dirim kalitesini arttırmak ve onlara bu yolculukta destek olmak amacıyla çeşitli projeler yürüttüklerinin söyleyen Amansız Hastalık Savaşçıları Derneği Umumi Sekreteri Aslı Ortakmaç, “Kendini teşhis er teşhis meme başı kanseri farkındalık hareketi da bu projelerimizden tıpkısı tanesi. Burada İhtiyaç Haritası ekibiyle ve AstraZeneca Türkiye’nin şartsız desteğiyle yürütüyoruz bu projemizi. Sabık ay Antalya’daydık. Antalya’bile kestirmece 350 kadınımıza bicik kanserinde er tanının önemi ile ilgilendiren terbiye verdi hocalarımız. Elan bilahare de Antalya’da KETEM aksiyon birliğiyle meme başı kanseri taramalarına başladık. Zaman dahi burada Trabzon’dayız. Çokça heyecanlıyız. Burada Trabzonlu kadınlarımızla tıpkısı araya geleceğiz. Sevgili hocamız önceki meme kanserinde er tanının önemini anlatacak, kendi kendine meme başı muayenesi ayda ayrımsız ne kadar zer, yılda bire bir özellikle riziko grubunda tıpkısı meme başı cerrahına gidip meme başı kanseri taraması yaptırmak ve 40 gözyaşı sonrasında da arz bir iki 2 yılda bir mamografi çektirmenin önemini anlatacağız.  Amma bu yetişek burada merbut kalmayacak. Henüz sonradan yine risk grubundaki kadınlarımıza ve onların yakınları üzere iletişim bilgilerini alacağız ve her birini arayacağız. Tekrar KETEM gelişim birliğiyle mahallelerine gidip kadınlarımızı mahallelerinden alıp randevularını sağlayıp bicik kanseri taramalarını gerçekleştireceğiz ve onları gene evlerine bırakacağız” dedi.

Kanıtlanmış harita teknolojisi ve toplum tabanlı teslim işlevi eliyle eğitim, afiyet, kültür-tekellüm gibi alanlarda yardımlaşmayı ve dayanışmayı gerçekleştirdiklerini tamlayan İhtiyaç Haritası Sosyal Tartı Koordinatörü Sevdanur Gökrenk ise, “İhtiyaç Haritası gerekseme sahiplerine yüklenmek isteyenleri buluşturan esasta online tıpkısı platform. Cümle Türkiye üstünde hareketlilik gösteren tıpkı online harita sistemi. Sizler destek olmak istediğinizde ya de her konuda ayrımsız şeye ihtiyacınız olduğunuzda girip haritadan çift taraflı kullanabiliyorsunuz. Harita adres sistemine dair olduğu amacıyla gerçekte dip sokağınızdaki temas ihtiyaç sahibinden da İhtiyaç Haritası marifetiyle haberli olabiliyorsunuz. İhtiyaç Haritası sadece bu destekçiyle gerekseme sahibini buluşturan projelerin beraberinde bunun kabilinden farkındalık çalışmaları de yapıyor. Bugün Trabzon’dayız ve erken teşhis projesiyle alay malay kadınların bicik kanseri üstünde farkındalığını çoğaltmak amacıyla tıpkı proje yapıyoruz. Bu projede esasen anne amaç kadınların er tanı için genel bilgilere cemaat olması ve günlük kontrollerini, haftalık kontrollerini yapması ve gerçekte rutin adına kanser tarama merkezlerinde kontrollerini yapabilmesi. Zira meme kanseri maalesef kadınları çok aşkın ilgili ayrımsız bahis ve kadınlar bu konuda farkındalığı geliştikçe, kendini korudukça ve etrafındaki insanlara bunu anlattıkça haddizatında bicik kanserinin erken tanıdaki oranlarının arttığı de o söylenen ayrımsız mahiyet. Bu noktada asıl hedefimiz birlikte az buçuk elan kadınların burada farkındalığını arttırmak üstüne bir say akdetmek” ifadelerine meydan verdi.

Share: