Keyif-Sen Genel Başkanı Durmuş’tan ancak dışına revan doktorlara ilişkin değerlendirme Açıklaması

Afiyet-Sen Genel Başkanı Eli Açık Durmuş, kamu hastanelerinde çalışan doktorların mahiye ve erkek haklarının iyileştirilmesi amacıyla düzenlemeler yapıldığını belirterek, “Ev dışına revan doktor arkadaşlarımız var. Bu hekim arkadaşlarımızın birlikte tekrardan Türkiye’ye dönmesi ve kamu afiyet hizmetine karışma olmaları gerekiyor.” dedi.

Sendikanın, Antalya’birlikte tıpkısı otelde planlı Genişletilmiş Kuruluş Eğitim Toplantısı’na katılan Durmuş, AA muhabirine, “Beyaz Düzelti” sayesinde doktorların kamu hastanelerine dönmeye başladığını söyledi.

Türkiye’de nitelikli hekimler yetiştiğini dile getiren Durmuş, bu doktorların ülkede kalmasını istedi. Durmuş, “Türkiye’nin nitelikli eş kaynağı yurt dışında istek görüyor. Cemi dünyada doktor ihtiyacı var, keyif çalışanı ihtiyacı var. Ülkeler, bu ihtiyaçlarını bir taraftan kendileri yetiştirirken tıpkı taraftan bile dışarıdan alıyor. Türkiye’nin hekimleri çokça nitelikli olduğu amacıyla elverişsiz dışındaki keyif sistemleri Türkiye’deki hekimlere ayn dikmiş durumda.” diyerek konuştu.

Değişik ülkelerin talebinin birlikte, doktor maaşlarındaki adaletsizliğin üstelik yetik âdem kaynağının güçlükle dışına gitmesinde faal olduğunu ifade eden Durmuş, akıbet yapılan düzenlemelerle bunun önüne geçildiğini anlattı.

“7 bin doktor kamuya bölüm başvurusu yaptı”

Durmuş, doktorların amme hastanelerine dönmeye başladığına belen ederek şunları kaydetti:

“İstifa edip hususi sektöre geçmiş, çekilme yazar hususi muayenehane açan ve istifa edip ensiz dışına revan hekim gruplarımız vardı. Demincek çekilme sonrası bölüm için nezaret ilana daha çok ve 7 bin hekim arkadaşımız kamuya dönmekle alakadar referans yaptı. Afiyet Bakanımız sabık günlerde bunun 6 bininin kamuya döndüğünü açıklamıştı. Yani bu çokça yetişkin tıpkısı misil. Türkiye’nin tarihinde bu adım bire bir ölçü gerçekleşmiş değildi. Ev dışına giden doktor arkadaşlarımız var. Bu hekim arkadaşlarımızın birlikte tekrardan Türkiye’ye dönmesi ve kamu esenlik hizmetine dahil olmaları gerekiyor. Orada çok mutlu olmadıklarını, çok abat olmadıklarını biliyoruz. Yapmış olduğumuz görüşmelerde ensiz dışındaki şartların Türkiye’den çokça henüz dolgunca olmadığını biliyoruz.”

Mikro dışına revan doktorların dönüşüne ilişkin faaliyet yürütülmesi gerektiğini vurgulayan Durmuş, “Türkiye’dahi akıbet düzenlemeler yapılmadan önceki aksayan sistemden kıran elverişsiz dışına revan doktor arkadaşlarımız oldu. Bu arkadaşlarımızın esasen Türkiye’ye dönmesiyle alakalı hem ataşelerimiz hem büyükelçilerimiz üzerinden düzentileme yapılarak Türkiye’deki şartların düzeltildiği bildirilmeli. Onların gene Türkiye’ye dönmeleri ile dayalı üstelik koruyucu olup kez gösterilmesi gerekiyor. Çünkü Türkiye’da pespaye nitelikli âdem kaynağına, hekimlere ihtiyacımız var. Bu arkadaşların tekrardan yurda dönmelerini sağlayabilirsek hem kamu sektörünün doktor ihtiyacını karşılamış oluruz hem hususi sektörün de hekim noktasında güçlük yaşamaması açısından mehabetli ayrımsız hamle atık olur.” değerlendirmesinde bulundu.

“İyi ücretlerle çalışabilmelerinin önü açılmış olacak”

İstifa sonrası kamuya dönen doktorlarla ilgili üstelik yasa düzenlemesi yapılması talebinde kâin Durmuş, şunları rapor etti:

“Arkadaşlarımızın sözleşmeli namına çalışabilmesinin önündeki 2 yıllık engeli kaldırırsak, istihdamda zorlanılan Gün Doğusu ve Güneydoğu’ya hekim atamasının önünü açmış oluruz. Bu çok koskocaman, bir kanun düzenlemesini gerektiriyor. Bakanlığımıza biz buradan bu mesajlarımızı vermiş olalım. Sayın Bakanımıza da genel müdürlerimizle yapmış olduğumuz görüşmelerde da bu konuyu kendilerine rapor ettik. Bir düzenleme yapılırsa kontratlı statüde çalışıyorken çekilme etmiş olan arkadaşlarımızın kamuya döndüklerinde tekrardan sözleşmeli olup bereketli ücretlerle çalışabilmelerinin önü açılmış olacak. Bu balaban aranjman hayata geçirilirse doktor camiasının bunu dahi memnuniyetle karşılayacağına inanıyorum.”

Share: