Türkiye’nin ilk peyk gurk merkezi “Cube Beyoğlu” ocakta açılıyor

Türkiye’nin geçmiş “peyk gurk merkezi” Cube Beyoğlu, Teknopark İstanbul ile Beyoğlu Belediyesi ortaklığında Karı 2023’te açılıyor.

Teknopark İstanbul’dan yapılan açıklamaya göre, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Beceri Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin üstelik katılımıyla gerçekleştirilen törenle, Beyoğlu Peyk Kuluçka İş Birliği Protokolü imzalandı.

Cube Incubation merkezinde gerçekleşen imza törenine, Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Yerebakan ve Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu’nun beraberinde, Beyoğlu Belediyesi Başkanı Haydar Büyük Kader, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu ve ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Temel katıldı.

Verilen bilgiye göre, Teknopark İstanbul’un kent merkezindeki faaliyetlerinin merkezi olacak Cube Beyoğlu, Türkiye’nin önce uydu kuluçka merkezi olma niteliği taşıyor.

Teknopark İstanbul ve gurk merkezi Cube Incubation’un girişimcilik ekosistemindeki tecrübesi ve hayatiyetli akademik kurumların desteği yardımıyla girişimcilik ekosistemine bakir ayrımsız nefes getirecek.

İstiklal Caddesi, Misk Sokak’ta önümüzdeki ay açılması planlanan 5 eğik Cube Beyoğlu’nda yapay zeka, dijital musahabe, benzetim, oyun, artırılmış cins, VR ve etkin aplikasyon tematik alanlarına yoğunlaşılacak.

Ayrıca, Cube Incubation destekleri ile girişimcilere yönelik 7/24 yıldızlı gündeş faaliyet alanları, terbiye ve etkinlikler, mentorluk, akademik ve maharet müşavirlik, maharet ve etap analizleri, yatırımcı ve firma görüşmeleri, bilim tabanlarına ulaşım, TTO destekleri ile teknopark alacak avantajı kadar birçok imkan sağlanacak.

“Oyun teknolojisinin merkezi olacak”

Açıklamada görüşlerine vadi verilen Teknopark İstanbul Umumi Müdürü Bilal Topçu, “Efdal uygulayım bilimi odaklı yenilikçilik faaliyetlerinin çekicilik merkezi olma hedefimiz doğrultusunda hayata geçecek olmasından iri kasırga duyduğum Cube Beyoğlu, Türkiye’de benzeri önce olması açısından dahi mefret. Burada girişimcilik ekosisteminin gelişmesi için icraat yürütülecek. Söz Gelişi, baziçe teknolojisiyle ilgilendiren konular Cube Beyoğlu’nda planlanacak.” ifadelerini kullandı.

Projenin aile sahibi Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Büyük Şans, gençler için 100. Yıla Yerinde Beyoğlu mottosuyla projelerini gerçekleştirdiklerini ve planladıklarını aktardı.

Şans, “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Milli Mücadele’nin adını haiz İstiklal Caddesi’nde tıpkısı ilki elan gerçekleştirmenin ve gençlerimizin hizmetine sunmanın gururunu yaşıyoruz. Burada gençlerimiz yarının dünyasına hazırlanacaklar ve yarının dünyasında Türkiye’yi elan kıpırdak tahsis etmek amacıyla terbiye görecekler.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: