KKTC’nin tanınmasında Gaziantep benzer olacak

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin dünyada tanınması ve gelişmesinde Gaziantep modelini benzer alacaklarını belirterek, mülakat ettiği Gaziantep Büyükşehir Şehremini Fatma Delicesine’e teşekkür etti.

Çeşitli temaslarda bulunmak amacıyla Gaziantep’e mevrut KKTC Reisicumhur Ersin Tatar, Gaziantep Büyükşehir Belediye Reisi Fatma Delimsirek’i makamında ülfet ederek, şehremaneti itibar defterini imzaladı. Reisicumhur Tatar, ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada KKTC’yi yükseltmek ve yapısını pekiştirmek için Gaziantep’te planlı görüşmelerin ayrımsız kısmının KKTC’birlikte dahi yapılacağını belirterek, Gaziantep modelini örnek aldıklarını kaydetti. Başkan Fatma Delicesine’e teşekkür eden Tatar, “Gaziantep’e geldiğimde demir benzeri esin ve çırağ alıyorum. Elbette bunun sebebi Büyükşehir Uray Başkanımız Fatma Delice’in tecrübesi. İnşallah önümüzdeki dönemde bu vahim temaslar neticesi itibarıyla Gaziantep’teki bu görüşmelerin tıpkı kısmını ağır sıklet anlamda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde dahi göreceğiz. Zira Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni imar etmek ve yapısını güçlendirmek için yabansı benzeri gayret içerisindeyiz. Şu anda Doğu Akdeniz’üstelik bir Türk devleti kendisine biliyorsunuz Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çeşitli platformlarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınmasına

yönelik çokça iri gayretleri vardır. Türk Devletleri Teşkilatı’na rasıt statüsü ile akseptans edilmiş olmamız tarihi ayrımsız adımdı. Nedeniyle Gaziantep’in bize dokunuşu, bize verdiği destek hayret yetişkin. Kızıl huzurlarınızda ayrımsız kat elan Gaziantep halkına tabiiyet ve saygılarımı bildirmek istiyorum” dedi.

“Maşrık Akdeniz’birlikte ışıltılı nasip olacağız”

Siyasi zemin dinç olduktan sonra teknolojik gelişmelerin KKTC’yi henüz ati taşıyacağını vurgulayan Reisicumhur Tatar, sözlerine şöyle devam etti:

“Turizm anlamında, kültürel anlamda, üniversitelerimizle basit bilcümle bu hem yetişek hem kültürel işler, bire bir zamanda Anadolu’dan götürülen suyla zirai faaliyetlerin potansiyelinin artırılması. O bakımdan bu marifet ve incelik dünyasında alelhusus pandemi sonrasında bakir bir zaman bizi beklemektedir. Zımnında Sayın Fatma Delicesine’in liderliğinde buradaki tecrübeyle alay malay inşallah tabir ettiklerini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde hayata geçirebilirsek Maşrık Akdeniz’deki projektör kader olacağız.”

“Vukuf ormanını Kuzey Kıbrıs’a birlikte yırtılmak istiyoruz”

Gaziantep Büyükşehir Şehremini Fatma Delice, KKTC’nin kültürel mirası, zenginliği, uzvi tarımı, nasıl tıpkı yeşil cezire olabileceği, yeşil kalkınma ve yeşil adayla, vukuf ve teknolojiyle, kültürel mirasla donatılmış bir Yıldız Kıbrıs’ın nasıl büyüyebileceğini ön gördüğünü belirterek, “Kıbrıs’a gittiğim antlaşma nema kapasitesi beni çok heyecanlandırıyor. Oraya baktığım ahit Gaziantep modeli esasen Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994’te İstanbul’de attığı tohumdur. Tığ Gaziantep’te bunu aynı vukuf ormanına dönüştürdük. Bilgelik ormanını biz aynı şekilde Kuzey Kıbrıs’a bile kovmak istiyoruz” diyerek konuştu.

“Kıbrıs’ta Yeşil Ada Master Planı’nı çıkaracağız”

Yeşil ekonominin Kıbrıs’ta var olduğunu ve bununla KKTC’nin ekonomisinin büyüyeceğine değinen Delimsirek, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Burayı yeşil cezire yapacağız. Yeşil Ada Master Planı çıkaracağız. Deminden orada muvasala ve enerjinin o büyüklüğünde balaban potansiyeli var. Toplumsal ihtiva dediğimiz çok güçlü kadınlar var. Kadınların hem kariyer hem bala yapması için kreş destekleri, çocukların spor yapması ve teknolojik altyapıyı oluşturması üzere bizim burada yaptığımız deney yapılar, selen merkezleri. Bunlarla gelişigüzel herkesin bahtiyar olduğu, herkesin haddinden fazla erinçli olduğu, gençlerin çok elan zengin olduğu bakir zaman. Biz buna Türkiye Yüzyılı diyoruz. Türkiye Yüzyılı’nın Kıbrıs modelini yapacak gücümüz var, aşkımız var, heyecanımız, bilgelik ve tecrübemiz var. Cumhurbaşkanımızın buraya mevrut olması de bize haddinden fazla esin veriyor. Bu koordinasyonu Sayın Cumhurbaşkanımız sağladığı ahit biz onların emrinde ve hizmetindeyiz.”

Ziyarette Gaziantep Valisi Davut Gül, KTTC Gaziantep Başkonsolosu Fatma Demirel, Büyükşehir Belediye Başkanvekilleri Osman Yerey, Seçilmiş Karadağ, Mehmet Sağlam üstelik meydan aldı. – GAZİANTEP

Share: