13. İmam Hatip Spor Oyunları başladı

İstanbul kapsamındaki kestirmece 300 önder dil cambazı okulundan 4 bin öğrencinin ortaklık sağlayacağı 13. İmam Hatip Spor Oyunları, tekvando mücadeleleriyle başladı.

Öncü Cahillik ve Spor Kulübü (Öncü Spor) tarafından 2005 yılından itibaren 13 yıldır gerçekleştirilen, İstanbul Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğünün bile bindi verdiği İmam Dil Cambazı Spor Oyunları üzere bu sene da İstanbul genelindeki umum mortocu hatip ortaokulu ve önder hatip lisesi öğrencilerinin katılımıyla, Kağıthane Yahya Eksiksizlik Spor Kompleksi’nde tıpkısı tören düzenlendi.

Törene, İstanbul Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, Türkiye Tekvando Federasyonu Başkan Vekili Recep Temtek, Alemdar İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Abdullah Ceylan ile Öncü Spor Kulübü Başkanı Hüseyin Kara katıldı.

Burhanettin Hacıcaferoğlu: “Spora olan bu bent bize bahtiyarlık veriyor”

Törende ayrımsız konuşma fail İstanbul Toyluk ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, bu yarışların 13 yıldır sürdürüldüğünü belirterek, bunu başarmanın görgüsüz olmadığını ve mesai verenlere teşekkürname ettiğini söyledi.

Spor oyunlarının, sporun birleştirici gücünü gösterdiğini aktaran Hacıcaferoğlu, sporun hoppadak birleştirici olduğu amacıyla değil, bir sağlık uzlaştırıcı olduğu amacıyla koca olduğunu, kül dünyada ayrımsız etkiyi yarattığını, spora olan ilginin kendilerine mutluluk verdiğini ve kısaca 250 okuldan katılan tam sporcuları başarılar dilediğini aktardı.

Recep Temtek dahi, tekvando milli takımının uluslararası organizasyonlarda iyice işler başardığını ve Meksika’daki şampiyonada Paris Olimpiyatları için vahim puanlar kazandığını belirterek, “Milli topluluk serencam Balkan Şampiyonası’nda 19’u zer 44 nüsha madalya kazandı. Bu salonda birlikte Türk milli takımına katılacak haddinden fazla değerli yıpranmamış yüzler görüyorum. Asaletli tıpkı spor olan tekvando sporcuları haddinden fazla ak yazılı.” diye niteleyerek konuştu.

Önder İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Abdullah Ahu ise, Türkiye’de 8 öğrenciden birinin imam hatipli olduğuna dikkati çekerek, “İsteriz ki olimpiyatlarda 8 başarılı sporcudan biri üstelik imam hatipli olsun arz azından. Onun amacıyla Avangart Spor kulübümüzle birlikte Türkiye’nin dört bir beraberinde spora ve sporcuya destek atfetmek üzere uğraş ediyoruz. Hem ferdi hem topluluk sporlarıyla iki çağ süresince 9 branşta liyakatli aynı tertip gerçekleştireceğiz. Hocalarımıza, sporcularımıza, velilerimize çokça teşekkürname ediyorum.” ifadelerini kullandı.

4 bin mektepli katılıyor

Gençlerin ayrımlı spor branşlarındaki yeteneklerini ortaya anlamak, güdeleme uydurmak ve daha ileriye gitmelerine çevirgeç oluşmak amacıyla planlı organizasyona güzeşte sene yaklaşık 250 okuldan 3 bin öğrencinin katılma ettiği İmam Hatip Spor Oyunları’na, bu yıl dahi yaklaşık 300 okuldan bütün 4 bin mektepli katılıyor.

Gençler, 2023 yılı mayıs ayı sonuna büyüklüğünde devam edecek oyunlar boyunca tekvando, badminton, masa tenisi, uçan top, okçuluk, göl ayağı tenisi, futsal, basketbol, güreş branşlarında önce kişi okullarındaki arkadaşlarıyla elan sonra ise İstanbul genelindeki kalburüstü sporcularla savaş edecek. Yarışmalar; yıldız erkekler ve talih kızlar ile tüvana erkekler ve canlı kızlar kategorilerinde yapılacak.

Bahçelievler Şehit Mustafa Hususi Spor Kompleksi’nde gerçekleştirilecek ihsan töreniyle yarışlarda kazanan sporculara madalyaları ve kupaları ikram edilecek. Antrparantez mecmu 300 bin teklik mesabesinde ödüller dağıtılacak.

Share: