Perhiz yapanlar özen! Espaslı oruç adım adım ölüme götürüyor

Adından üstelik anlaşılacağı kabilinden Fasılalı oruç diyeti, oruca haddinden fazla analog. Tek farkı kemirmek yemediğimiz saatlerde kalorisi sıfır sıvıları tüketmek. Bu diyette günün belli saatine büyüklüğünde çabucak kalorisiz sıvılar tüketip makul saatlerde da istediğiniz gibi tagaddi halini sıklıkla görüyoruz.

BILCÜMLE DÜNYADA FARKLI UYGULAMALARI VAR

Fasılalı orucun tamam dünyada ayrımlı uygulamaları var. Devir içre 8 saat açlıktan 24 saatlik açlığa kadar çıkabiliyor ara sıra yerlerde bu saatleri de aşabiliyor. Espaslı oruç, daha evvel dangadak fazla çor riskinin azalmasıyla de ilişkilendirildi. Zinde namına adlandırılan bu perhiz şekliyle dayalı Amerika’bile ezber bozan bir araştırı gerçekleşti.

ÖĞÜNLERİ OYALANMAK AHIRET YOLCULUĞU RİSKİNİ ARTIRIYOR

Son çalışmaya göre kahvaltıyı avunmak ruh hastalıklarından yitme riskini artırdığı, gün ortası yemeği yahut kahvaltıyı kaçırmanın ise tamlik nedenlere mecbur ahiret yolculuğu riskini artırdığı görüldü. Araştırmacılar, insanlar alıştırma yapsa, dimdik beslense ve nadiren sigara ya de alkol kullansa de sonuçların tıpkı olduğunu sav ediyor.

HÜCRELER KÖTÜLÜK GÖREBİLİR

Uzmanlar, espaslı oruç yapanların genellikle tek seferde henüz fazla yiyecek tükettiklerini ve bunun üstelik zamanlar hücrelere engel verebileceğini söylüyorlar. Fakat araştırı ekibi, farklı dirim tarzı ve kalıtım bilimi faktörleri eleyemediklerinden bu diyetin er ölümlerde tekellüf oynadığını değişmez kendisine ikna etmek için henüz çokça er olduğu konusunda üstelik uyardı.

24 BİN KİŞİNİN VERİLERİ ANALİZ EDİLDİ

Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics’te yayınlanan çalışmada araştırma ekibi, ABD genelinde 40 gözyaşı üstü 24 bin 11 kişinin verilerini çözümleme etti. Analiz edilen kişiler 1999’dan 2014’e büyüklüğünde süren ve onlara iki yılda benzeri kefaret, genel afiyet, çor ve vaziyetler için sorular sorulan ulusal düzeyde temsili tıpkı ankete filhakika katılmışlardı.

ARAŞTIRMANIN SONUCU TEDİRGİN ETTİ

Katılımcıların yüzde kırkı averaj namına günde üç öğünden birkaç kemirmek yedi. Soruşturma cevapları tıbbi kayıtlarıyla bağlantılıydı. Umumi olarak, çalışmanın sonunda 878’i ihtisas problemlerinden kaynaklanan 4 bin 175 ölüm meydana geldi.

Share: