Kilis Prof. Dr. Aleaddin Yavaşca Kerem Hastanesi törenle açıldı

Kilis Prof. Dr. Aleaddin Yavaşca Çap Hastanesi törenle açıldı

KİLİS 400 yataklı Kilis Prof. Dr. Aleaddin Yavaşca Heybet Hastanesi törenle açıldı.

Avrupa Birliği fonlarından 50 milyon Euro’ya mülk olan Kilis Prof. Dr. Aleaddin Yavaşca Cesamet Hastanesinin açılışı gerçekleştirildi. saygı duruşu ve bağımsızlık marşının okunmasından bilahare Prof. Dr. Aleaddin Yavaşca’nın eşi Ayten Yavaşca yaptığı konuşmada, Aleaddin Yavaşca’nın haddinden fazla sevdiği ifade ederek, “Doğduğu günden ölüm edene kadar hep Kilisli olmaktan övünmüştür” dedi. Kilis Belediye Başkanı Mülk Ramazan, “İnşa edilen bu şifahane ve gaga ve diş sağlığı merkezi; vatandaşlarımızın çok daha konforlu, haddinden fazla daha nitelikli ve çok elan aceleci esenlik hizmeti almalarını sağlayacak ve teferruatlı yıllar boyu memleketimizin hastane ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. Hemen hastaların değil, pestil yakınlarının ve keyif çalışanlarının birlikte konforu bilerek yapılan bu hastanemizin Kilis’imize, ülkemize ve milletimize aldatıcı olmasını diliyorum.” YANLIŞSIZ Öğür Kilis milletvekili Ahmet Salih Ense, Yeni hastanen 5 peyda konforlu olduğunu vurgulayarak, “Uzmanlaşmış hekim kadrosuyla, bacı, sağlık kadrosuyla Kilisli hemşerimize keyif hizmeti vermesi bizi ziyadesiyle bahtiyar etmiştir” dedi.

AK Fırka Kilis milletvekili Mustafa Hilmi Dülger, Kilis ve Kilisli bir kaderi yaşadığını anlatım ederek, “Bundan 12 sene geçmiş yanı başımızda Suriye’ye Kilis’in 108 kilometre sınırı vardır. Bazen ülkelerin panel arıtma tesisi gördükleri bölgede, komşumuzda başlayan açık oturum ve iş karışıklıklar, zımnında nüfusumuzdan henüz çok, nüfusundan fazlasının Kilis’e gelmesine kere açmıştır” dedi. Sağlık Vekil Yardımcısı Doç. Dr. Tolga Tolunay, Bir Kilisli kendisine sayrılarevi açılışında olmaktan mutlu olduğunu ifade ederek, “2011 yılından itibaren göçmenlere önce ocak sahipliği yapan Kilis’tir. Kilis7in Suriye’deki krizinden sonra sunu çok yükü calip illerin başında Kilis gelmektedir. Misafirlerimize keyif hizmet arz etmek üzere ülkemizde ilk olarak Babul iflah muhacir merkezi açıldı. Gösterdiği fedakarlıktan dünya Kilisli hemşerilerime bitmeyen teşekkürname ederim. Suriye meselesi takkadak Kilis’in ülkemizin, bu bölgenin sorunu değildir. Bu sav Avrupa’nın ve tam dünyanın sorunudur. Birlik paydaşların tıpkı araya gelerek en üst düzeyde işbirliği yapıldığı dönemdeyiz. Muhacir sağlığı projesi birlik dünyanın akseptans ettiği ülkemiz için muvaffakiyet hikayesidir. Muhacir sağlığı 30 ilimizde 187 geçmen sağlığı merkezi ile yaygınlaştırılmıştır. KEZ ile bakanlığımızın yaptığı kuma iş sonucu Prof. Dr. Aleaddin Yavaşca Hastanesinin bire bir eseridir” dedi.

SUTAŞ Türkiye delegasyonu Sefirikebir Nikolaus Meyer Landrut, Türkiye, 10 yılı fazla aynı süredir dünyanın bildirme iri sığınmacı nüfusuna 3,6 milyon Suriyeli’ye karı sahipliği yaptığını rapor ederek, “Türkiye’nin savaştan kaçanlara sülale sahipliği ika konusundaki demir çabalarını takdir ediyoruz. Bu çabalarında Türkiye’ye destek oluyor ve yetkili Türk makamları ve Türk halkıyla birlikte çalışmaktan gurur duyuyoruz. Fakat bunlar eğreti çözümlerdir. Esas hal, Suriyelilerin sakıncasız bire bir şekilde evlerine dönebilmelerini temin etmek olacaktır. Bunun için da politik ayrımsız çözüme, yani Suriye’da 11 yılı çok süredir bitmeme fail amansız savaşın sona erdirilmesine gerekseme var. Türk halkı gibi, tığ dahi bu soruna politik tıpkısı hal bulunması istesek ve bu yönde ceht sarfiyat etsek birlikte, maatteessüf çözülemedi. Bunun sorumluluğu Suriye rejimine ve onun arsıulusal destekçilerine aittir” ifadesini kullandı. Kilis Valisi Recep Soytürk ise Kilisliler cömertliğini kırnak görüsünü Suriye savaşı başladığında bile gösterdiğini belirterek, “Kilis’te Türk ve Suriyeli kavgası birden çarçabuk namevcut denecek büyüklüğünde azdır. Bu kültürden kaynaklıdır. Bu kadar kişiyi yatırmak 147 bin Türk nüfusa, ek namına 91 bin nüfusu ikram etmek gösterişsiz benzeri şeymidir, değildir. Genişlik balaban sorunlardan biri esenlik hizmetleriydi, hastanemiz eskimemiş işlenmiş ongun ayrımsız hastaneydi, kapasiteli benzeri hastaneydi. Katma 91 bin misafiri kaldıracak bir kapasitede değildi, bakir hastanemiz filhakika çok domuzuna oldu. Türkiye’de çok az olan cihazlarımız hastanemizde mevcuttur. Hastane ihtiyacımız çözülmüştür” dedi.

Keyif Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın vido mesajından bilahare hastanenin açılışı yapıldı

Share: