Müselles virüse ilgi

Üçlü virüse ilgi

Kayseri Ululuk Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İsmail Altıntop:

“Beden virüsü yense üstelik virüsün verdiği hasarların tedavisi az buçuk devir alıyor”

KAYSERİ – Kayseri Celal Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İsmail Greyfurt; havaların soğumasıyla birlikte vücuda gürpedek çok virüs girerek solunum yolu enfeksiyonu oluşabileceğini belirterek; “‘Tridemi’ dediğimiz aniden çok virüsün bulaştığı enfeksiyonlar bulaşabilir. Otama sürecinde vücudumuz virüsü yense dahi vücudumuzdaki özellikle boğazımızdaki harabiyetlerin otama olması az buçuk elan uzun sürebilir. Hastalarımızın ürkü yapmadan tedaviye devam etmelerini öneriyoruz” dedi.

Baştabip Doç. Dr. Altıntop; havaların soğumasıyla gelişigüzel dal solunum yolu enfeksiyonlarında artma olduğunu tabir ederek bu dönemde pandeminin azalmasına rağmen peçe kullanımının önemine dikkat çekti. Enflüanza için tedavilerin yanı sıra ılık bitki çayları, balla karıştırılmış çaylar, papatya, ıhlamur, kuşburnu çayları kabilinden derbent mukozasını rahatlatmaya müteveccih tedavileri dahi enflüanza için gelişigüzel ant önerdiklerini kaydeden Greyfurt; “Kış aylarına girmemizle beraber üst teneffüs yolu enfeksiyonlarında son dönemlerde örtüsüz ayrımsız çoğalma var. Biliyorsunuz 2019 yılı sonu ile bu arada yılının sonuyla beraber covid salgınları oldu ve bu salgınlar birlikte topluluk nezdinde birçok değişikliğe sebep oldu. Pandeminin azalması ve özellikle peçe ve mesafenin bırakılmasıyla birlikte henüz başlangıçta maskenin koruduğu enfeksiyonlara alın üstelik temas fehamet duruma geldik. Bir Nice virüsle bundan muhit üstelik karşı karşıya gelmeye başladık. Özellikle havaların soğumaya başlamasıyla birlikte sonbaharın sonu ile bu arada kışın başında virüslerin çor yapmaya başladığı devir namına temas yıl bunu görüyoruz. Maskenin bu dönemde çıkması birlikte virüslerle olan temasımızı artırmış durumda. Gribin; alelumum solunum yolu virüslerin sebep olduğu hastalıkların tamamına verilen ayrımsız tanım olduğunu bilmemiz gerekiyor. Enflüanza kendisine yeryüzü kesif influenza virüslerini, SARS CoV-2 dediğimiz virüsleri, koronavirüslerin diğerlerini, parainfluenza ve RSV denilen virüsleri görebiliyoruz. Virüsler teneffüs önünde dokulara zara vererek oraya yerleşiyor. Bu bazı bazı ayrımsız virüsün değil birdenbire fazla virüsün hastalık olduğu enfeksiyon halinde karşımıza çıkabiliyor. Üzeri birçok virüsle savaşmaya başlıyor ve yeniyor. Virüsü yense, enfeksiyon azalsa da virüsün vücudumuza verdiği hasarların tedavisi ve yeniden normale dönmesi biraz antlaşma alıyor. Bu dönemde hastalarımıza biraz sabırlı olmalarını ve orayı rehabilite edici tedaviler kullanmayı öneriyorum. Bunun için birlikte ılık bitki çayları, balla karıştırılmış çaylar, yoğurt çiçeği, ıhlamur, kuşburnu çayları kadar topluluk gözetiminde tanıdık ve esasta boğazımızın mukozasını rahatlatmaya müteveccih tedavileri enflüanza için herhangi bir devir öneriyoruz” dedi.

“Süreğen hastalar elan birlikte özen etmeli”

Süreğen hastalığı olanlarda enfeksiyonların elan pahal seyredebildiğinin altını çizen Greyfurt; “Astım, KOAH, diyabeti olan yani kronik rahatsızlığı olan kişilerde ise bu enfeksiyonlar elan yavaş seyredebiliyor. Şayet vakayiname benzeri akciğer hastalığınız varsa cıvıl cıvıl ortamlardan ırak durmanızı ve mutlaka maske takmanızı öneriyoruz. Mutat otama yöntemlerinin dışında kişinin ferdî olarak özlük hastalığına yönelik tedavi uygulamasını, ilaçlarını ahenktar kullanmasını, azık zinciri ve egzersizlere dikkat edilmesini öneriyoruz. Tekrarlayan grip salgınlarının nedeni virüslerdir” ifadelerini kullandı.

“Patadak çok virüsün bulaştığı enfeksiyonlarda harabiyetlerin tedavi olması biraz elan uzun sürebilir”

Anide aşkın virüsün sebep olduğu enfeksiyonlarda otama sürecinin az buçuk elan ince sürdüğünü birlikte sözlerine ekleyen Kayseri Cesamet Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İsmail Altıntop; “Bire Bir kişide tıpkı yahut ansız aşkın olan virüsün faal olduğu hastalık olanaklı. 2-3 çıngı ayrımlı enfeksiyon olanaklı. Alelumum bunlar influenza, parainfluenza ve RSV virüsleri dediğimiz virüslerden oluşuyor. Haddizatında üzeri; bu üç virüsle ayrımsız anda savaşabiliyor. Normalde bunların hepsini biricik başına yenebilir. Hangi devir bundan şüpheleneceğiz? Özellikle öksürük, geçit ağrısı, acı, kas ve mafsal ağrıları varsa ‘viral enfeksiyon geçiriyoruz’ diyebiliriz. Bu dönemde ‘virüse saksı tutmayın banko dinlenme edin’ diye tıpkı önerimiz var. Hastalarımızın istirahat etmelerini ve eğin direncini artırıcı besinler tüketmelerini öneriyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: