Özürlü çocuklarda erken dönemde hikmet otama başarı oranını artırıyor

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi, Fizik Tedavi ve Iyileştirme Hastanesi Baştabip Yardımcısı Ehlivukuf Dr. Öznur Etraflı, sakat çocuklarda er dönemde başlayan hikmet tedavinin, elan ferah sonuçlar verdiğini ve ortaya çıkabilecek yıpranmamış mafsal kısıtlılıklarının önüne geçtiğini bildirdi.

Etraflı, 3 Mabeyin Acun Engelliler Haset zımnında AA muhabirine yaptığı açıklamada, mânialı bireylerde hikmet otama ve rehabilitasyonun önemine ilişkin bilgileri paylaştı.

Engelliliğin çırılçıplak yahut ilçe, çor gibi nedenlerle sonradan oluşabileceğine dikkati calip Uzun, hastanede rastgele engel grubundan kişilere değişik tedavi hizmetlerinin sunulduğunu, kâhil ve ayrıntılar üzere ayrı ünitelerin bulunduğunu vurguladı.

Detaylı, çocuklarda Serebral Palsi (SP) kadar doğumsal ara sıra rahatsızlıklar, sonra yaşanan omurilik yaralanmaları ve travmatik hatır hasarlarının değişik fiziki engel durumlarına amil olabileceğini anlattı.

“Çocuklukta sinir sisteminin kendini iyileştirme potansiyeli henüz yüksek”

Bu durumdaki dallar için hem alışılagelen rehabilitasyon hem bile ati teknolojiden faydalanılan robotik iyileştirme programlarının uygulandığını tamlayan Ince, sakat çocuklarda tınlamalı fizik tedavinin önem taşıdığını söyledi.

Etraflı, “Çocukluk çağında asap sisteminin kendini düzeltme potansiyeli daha faziletkâr. Hem yaralanmalar sonrası hem birlikte anadan doğma engellilik durumlarında erken dönemde hikmet tedaviye başlamak asap iyileşmesini artırıyor, haddinden fazla henüz beniz güldürücü sonuçlar elde etmemizi sağlıyor.” diye niteleyerek konuştu.

“Er dönemde başlayan fizik tedavi mafsal kısıtlılıklarının önüne geçiyor”

Rastgele hastanın düzelme ve iş sürecinin değişik olduğuna ve fizik tedavide hastanın olabilecek en iyi seviyeye getirilmesinin amaçlandığına dikkati çekici Ince, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aileler, çırılçıplak hastalıklar yahut sonra kaza, yaralanma kabilinden sebeplerle fiziki bariyer durumu oluşan çocukları kesin hikmet tedavi uzmanlarına dahi götürmeli. Çocukların katiyen bu takipten çıkmaması gerekiyor. Engelli çocuklarda er dönemde başlayan fizik tedavi, oluşabilecek mafsal kısıtlılıklarının önüne geçiyor. Belirtiler oluştuktan bilahare var olan potansiyeli bile kullanamıyoruz. Örneğin, halk eklemleri kısıtlanmış, problemleri çoktan başlamış ayrımsız çocuğumuzu tıpkı noktadan sonradan potansiyeli olsa üstelik nev tutturamıyoruz. Er tedaviyle bu kadar durumların önüne geçebiliyoruz.”

Doktor Öznur Etraflı, dal, fut ve yekpare cisim volta cihazlarını zarfında barındıran robotik rehabilitasyon tedavilerinin de uygun hastalarda çokça daha acul son verebildiğini dile getirdi.

Engelliliğin herkesin başına gelebilecek tıpkı kapsam olduğuna da işaret eden Ayrıntılı, “Hepimiz bir sakat adayıyız. Lütfen bunu üstelik dikkate alarak mânialı bireylerimizi görelim, onların hayata karışmalarına koruyucu olalım.” dedi.

Share: