Meteoroloji’den İstanbul üzere turuncu kodlu uyartı! Fırtına üzere saat verdi

Hava Bilgisi 1. Nahiye Müdürlüğü İstanbul Kesim Durum ve Erken Ihtar Merkezinden yapılan açıklamada, Türkiye’nin hafta sonundan itibaren Akdeniz üzerinden gelen yağışlı sistemin etkisine gireceği belirtildi. Yağışların iş günü Marmara’nın batısı, Kıyı Veli ve Antalya çevreleri ile Isparta’nın güneyinde domestik kendisine sağlam gök ses boğanak şeklinde hareketli olması bekleniyor.

FIRTINA UYARISI

Öte yandan İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya ve Yalova’da sıkıntı bekleniyor. Toprak parçalı, vadi düzlük haddinden fazla bulutlu, kesim genelinin aralıklı boğanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Cenup ve Güneybatı (Lodos) yönlerden akva ve kısa kesiksiz sıkıntı (50-80 km/ saat) şeklinde eseceği bekleniyor.

“AKŞAM EZANI SAATLERİNDEN İTİBAREN ETKİLİ OLACAK”

Rüzgarın akşam saatlerinden itibaren etkisini artıracağını aktaran İstanbul Valiliği’nin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: ” Meteoroloji Umumi Müdürlüğü’nün değerlendirmelerine bakarak; Rüzgârın; 10 Mesafe 2022 Cumartesi akşam ezani saatlerinden itibaren etkisini artırarak 11 Açıklık 2022 Alım Satım günü toprak genelinde (İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya ve Yalova) cenup yönlerden fırtına ve kuvvetli sıkıntı (50-80 km/saat), Edirne ve Kırklareli çevreleri ile Tekirdağ’ın doğusu ve İstanbul’un Avrupa Yakasında bazen hamleli namına kamu fırtına (80-100 km/saat) şeklinde eseceği anlayış ediliyor. Ağaç ve fidan devrilmesi, yapı uçması, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesi ile ulaşımda aksamalar kabilinden olumsuzluklara karşı titiz ve müdebbir olunmalıdır.”

METEOROLOJİDEN YURDUN KISIK KESİMİNE UYARI

Sağanak yağış ve fırtınaya ilgilendiren Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yurdun garp kesimine turuncu ve solgun uyarıda bulunuldu. İstanbul amacıyla ise hem cumartesi hem bile pazar günleri amacıyla turuncu kodlu ikaz geçildi.

İşte İstanbul ilçe kaymakamlık tahminler;

Bakırköy – Zerrin Beşiktaş – SarıBeykoz – Zerrin Beyoğlu – Soluk Çatalca – Turuncu Eyüp – Turuncu Fatih – Solgun Gaziosmanpaşa – Soluk Kadıköy – SarıKartal – Sarı Sarıyer – TuruncuSilivri – Turuncu Yayla Kekiği – Solgun Şişli – Soluk Üsküdar – Sarı Zeytinburnu – Solgun Büyükçekmece – Turuncu Kağıthane – Soluk Küçükçekmece – Solgun Pendik – Zerrin Ümraniye – Zerrin Bayrampaşa – Sarı Avcılar – Soluk Bağcılar – Zerrin Bahçelievler – Soluk Güngören – Solgun Maltepe – Zerrin Sultanbeyli – Zerrin Tuzla – Soluk Esenler – SarıArnavutköy – Turuncu Ataşehir – Sarı Başakşehir – Solgun Beylikdüzü – SarıÇekmeköy – Solgun Esenyurt – Solgun Sancaktepe – Solgun Sultangazi – SarıAdalar – Sarı

TURUNCU KODLU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ilgili ağır durumlarda kullanılıyor. Bu renkte durum edilen meteorolojik fenomen sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması beklenen görülüyor. Haddinden Fazla tedbirli olunması, aktüel meteorolojik koşullar ve tahminlerin strateji edilmesi gerekiyor.

Share: