Pencere mızrap hastası genç kızın Ayasofya’yı rüyet hayali töz oldu

Kahramanmaraş’ta doğuştan kadeh mızrap hastası 19 yaşındaki İkra İmalı, görmeyi tayf ettiği Ayasofya-i Koca Cami-i Şerifi’ni gezdi.

Türkoğlu ilçesine kapalı kırsal Yeşilyöre Mahallesi’nde ailesiyle canlı İmalı, içtimai medyada Türkoğlu Belediyesinin “Hayal ten gerçekleştirelim” projesinin ilanıyla karşılaştı.

İmalı, Ayasofya-i Yüce Cami-i Şerifi’ni gezebilme hayalini yapmak için Şehremini Osman Ziyalı’a ulaşarak arkalama istedi.

Başkan Entelektüel’un talimatı ile evinden alınan İmalı, proje kapsamında geçerli “Kahramanlar diyarından Payitaht’a” programı ile İstanbul’a gönderildi.

Cam kemik hastası İmalı, proje yardımıyla Ayasofya-i Büyük Cami-i Şerifi’ni gezerek, hayaline kavuştu.

Belediye Başkanı Aydınlık, AA muhabirine, zihayat kızın talebini on paralık düşünmeden kabul ettiğini belirterek “İlçemizde apayrı hastalarımız üstelik var amma İkra hayata tutunanlardan birisi. Tığ üstelik bu hayata tutunmada bire bir nebze de olsun kendisinin yüreğine su serpip hiç göremeyeceği bire bir kenti göstermenin heyecanını yaşıyoruz.” diyerek konuştu.

Kültürlü, proje kapsamında uyguladıkları gezi programlarıyla şu temel büyüklüğünde 750 kadının İstanbul başta görünmek için türlü kentlere gönderildiğini dile getirdi.

Osman Işıklı, “Kahramanlar diyarından Payitaht’a” gezi programı ile üstelik İstanbul’u on paralık görmemiş 15 bin kadının belli periyotlarda ücretsiz olarak İstanbul’a gönderileceğini sözlerine ekledi.

İkra İmalı da yıllardır görmeyi fon ettiği Ayasofya’ya gidebilmenin sevincini yaşadığını belirtti.

Share: