İmamoğlu’ndan Müjde: “İstanbul’a Yeni Yıl Hediyesi Namına, Dudullu-Bostancı Metro Hattını 2023’ün İlk Haset Hizmete Açacağız”

VUKUF: EDDA SÖNMEZ/ ALICI: ELEZER KARAKULOĞLU

İstanbul Büyükşehir Uray (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, şehremaneti iştiraki KİPTAŞ’ın planlanandan 6 kamer önceki tamamladığı, Türkiye’nin önceki çevreci dolgun göz projesi olduğu tamlanan Memleha Kayran Evler projesinde zaman adalet sahiplerine anahtarlarını konfirmasyon etti. Burada, Bostancı–Dudullu metrosunun 2023’ün ilk gününde yeni sene hediyesi olarak İstanbul’a kazandıracakları müjdesini veren İmamoğlu, “Bereketin olduğu yerde biliniz kim envestisman vardır. Bereketin olduğu yerde güzelce işlerle insanlarınızı buluşturmak vardır. İddiayla söylüyorum kim; İBB bütçesi tek bu büyüklüğünde fazlalaşan olmamıştı. Çokça yakarış, bindi var bizimle” dedi.

KİPTAŞ eliyle 31 Mayıs 2021’de temeli atılmış ve 158 özgür birimden oluşan “KİPTAŞ Tuzla Vadi Evler” projesi tamamlandı. 5 blok, 149 bölük, 9 ticari birim ve 1 kreşten oluşan ve günde 20 bin litre akarsu tasarrufu mizan özelliği nedeniyle birlikte “Türkiye’nin önceki çevreci içtimai hane projesi” yerine adlandırılan Memleha Düz Evler’in anahtar teyit töreni İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti. İstanbullulara verdiği sözleri namına getirmenin gururunu yaşadığını belirten İmamoğlu, İstanbullulara utangaç olmamak amacıyla en üst seviyede gayreti ortaya koyacaklarını kaydetti. Bostancı–Dudullu metrosunun birlikte 2023’ün önce gününde yeni yıl hediyesi kendisine İstanbul’a kazandırılacağını tamlayan Başkan İmamoğlu, “Alay veriyoruz ve sözlerimizi tutuyoruz. Hangi bahtiyar bana” dedi.

İSTANBUL’UN KAYNAKLARI İÇİN HANGI KADAR TİTİZ ÇALIŞTIĞIMI BİLEMEZSİNİZ…

İmamoğlu, 16 milyon İstanbulluya verdikleri sözleri birer birer adına getirirken, birilerinin hep eski 25 sene ile sonuç 3,5 yılı kıyasladığını anımsatarak, “Kişi yönettikleri 25 yılı, 3,5 yılla yarıştıracak derecede eş değer tuttuklarını koymak, beni fazlasıyla mutlu ediyor” değerlendirmesini yaptı. Projelerin İstanbulluların bütçesindeki israfa serencam verilerek hayata geçirildiğine vurgu özne İmamoğlu, açıklamasına şöyle bitmeme etti:

“Bu şehrin nimetlerinin, parasının yeniden bu şehrin insanlarına harcanması üzerine ne büyüklüğünde çakal çalıştığımızı bilemezsiniz. İsrafı ortadan kaldırdığınızda tasarrufu hayata geçirdiğinizde sözlerinizi namına ilam etmek ayrımsız o büyüklüğünde cılız oluyor. Onun üzere eğer siz aklınıza bakım etmeyi koyarsanız aha umum üstelik o antlaşma başaramayacağınız ve sonucuna ulaştıramayacağınız tek aksiyon yok İstanbul’dahi.

İBB BÜTÇESİ HİÇ BU KADAR BEREKETLİ OLMADI: İsrafa akıbet veren, tasarrufu hayata geçiren ufuk İstanbul’un bütçesine artağanlık getirdi. Artağanlık haddinden fazla bulunmaz tıpkısı deyim. Hakkını yüklemek lazım. İsraf düzenine aha akıbet verdiğiniz ahit sizin bütçenizde birlikte artağanlık filizlenir, büyür ve heybetli olur. Oranlama edeceğiniz işlerden elan fazla gelişim üretirsiniz. Mucizeden değil, bereketin tılsımından bahsediyorum. Bereketin olduğu yerde biliniz kim yatırım vardır. Bereketin olduğu yerde pir işlerle insanlarınızı buluşturmak vardır. İddiayla söylüyorum kim İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi on paralık bu büyüklüğünde artağan olmamıştı. Çok dua, haddinden fazla bindi var bizimle.

GÜNDE 20 BİN LİTRE AKARSU TASARRUFU: Içtimai basamak anlayışına artağanlık kavramıyla bambaşka tıpkısı kapsam getirdik. KİPTAŞ bakir aynı dönemi başlattı. Türkiye’bile ilk kez bire bir içtimai göz projesinde bu eşkâl uygulamayı hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz. Günde 20 bin litre akarsu tasarrufunu vatandaşlarımıza hoppadak bu projede kazandırıyoruz. Baktığınızda bu sene dahi kurak benzeri aktarılma geçiriyoruz. Yani değme birinizin evindeki musluğun akışında biraz henüz titiz olmalıyız.

HAKEZA BİR LAFI ETMİŞ OLSAM YÜZÜM KIZARIRDI: Az Daha 1,5 yıl sonra, zamanından 6 ay önceki insanlarımızla bu projeyi buluşturuyoruz. Tığ buranın temelini burada atarken baltalama edilmeye mücahede edildi. Projenin münasebetsiz olduğu, mezuniyet verilemeyeceğini, gelip gene kürsüden belirten benzeri kaza belediye başkanı vardı. Yani bu ifadelerle tekrar devletin aynı kurumunu zora oyulgalamak. 41 bine andıran insanın başvurduğu ve zaman onlardan 149’unun yuvasına gireceği evleri, cızıktırmak, çamurlamak ve tabiri caizse insanların buraya ilgisini tenkil yönündeki girişimi bütünüyle boşa çıkmıştır. Üzülerek bunu hatırlatıyorum. Şayet ben böyle ayrımsız lafı etmiş olsam zaman beribenzer yüzüm kızarırdı. Antrparantez morarırdı diyeceğim, kızarması yetmez. Benzeri başkasının yüzü kızarır mı diye niteleyerek iptila etmiyor değilim. Üzüntüyle o ahit birlikte kendisini uyarmıştım. Yanlış yapıyorsun. Biz devletin kurumuyuz. Devletin kurumu bu cins işlere tenezzül etmez. Çünkü tığ bu kentte yüzlerce, bizden evvel yapılan yanlış uygulamaları ve işleri tapusundan tutun ikmal irtifakına, hatalı projelerden tutun protokolsüz temel atmalara varıncaya büyüklüğünde düzeltmiş de benzeri yönetimiz, hatırlatmasında ve uyarısında yoksuzluk karşın bu ısrarında bitmeme etmişti. Fakat gördüğünüz üzere sonucuna aksakal olması ne derece tıpkısı kusurlu anlatım kullandığının ve bizi müsvedde girişiminde bulunduğunun da ispatı olmuş.

16 MİLYONA EŞİT ICRA VEKILI GÖZE SAHİBİZ: Kendini soyutlayan değil, çevreyle bütünleşen bir yapı düzeni, komşuluk duygusunu arttıran tıpkısı çatı düzenini harekete geçirdik. Akla Yatkın tıpkı alanında aynı dahi çocuk yuvası üretti arkadaşlarım. Sosyal konuttan başlayan sosyal yaşam kültürünü güçlendiren, toplumsal demokrat anlayışımızın mecmu da bir sonucu aha burada insanı fark etmemek. İnsanları karşılık bakım en duygusu tek kimsenin kimliğine, yaşamına, inancına politik görüşüne bakmaksızın o büyüklüğünde kendimi, bu şehrin 16 milyon insanına mail hissediyorum kim Cenabıhak şahit hiçbirisiyle aramda aynı başkasıyla olduğundan ayırt bulunmayan. Hizmet ederken eğer mutluysa vatandaşımız gözünün içerisinden o mutluluğu alabiliyorsam. Benim üzere gerisi ilim. 16 milyon insanımıza bedel bakan aynı göze, gönle sahibiz.”

Anahtar tasdik töreninin arkası sıra İmamoğlu, türe sahiplerinden Oğuzhan Canpolat’ın evine konuk oldu. Sülale sahipleriyle kahve içen ve dostça fail İmamoğlu, aileyle yadigâr fotoğrafı çektirdi.

“AYDINLIK EVLER DE GELİYOR”

KİPTAŞ Umumi Müdürü Uca Aldanmaz de törende, “Memleha Meydan Evler’le gelişigüzel bu dönemde ana atık dört toplumsal konutumuzun üçünü teyit etmiş oluyoruz ve bin 752 özgür birinden oluşan sosyal basamak projemizi doğrulama etmiş oluyoruz. Bundan sonraki hedefimiz Tuzla Görgülü Evler Içtimai Bölük Projemiz. Onu bile alışılmamış benzeri terslik olmazsa Familya 2023’te türe sahiplerinin daire tayin kuralarını yapacağız. Teyit tarihimizi dahi bire bir dönemde açıklayacağız” dedi.

Mehabetli Aldanmaz’un verdiği bilgilere bakarak, 158 bağımsız birimden oluşan KİPTAŞ Tuzla Kayran Evler, Türkiye’de ilk kez benzeri içtimai göz projesinde beğenilen “Boz Akarsu Dümbelek Avantaj” sistemiyle civar plana çıkıyor. “Boz Akarsu Kalın Kafalı Üstünlük Sistemi” ile evlerde geçer not sular (duş, küvet, tuvalet, çamaşır makineleri ve mutfaklardan vb. gelen evsel nitelikli atılan sular) arıtılarak, baştan (klozetlerin rezervuarlarında ve bahçe sulaması amacıyla) kullanılacak. Böylece hem bu evlerde yaşayanların su faturalarından hem dahi hemen benzeri günde ortalama 100-150 kişinin ihtiyacı olan kestirmece 20 bin litre sudan artırım edilerek, saf akarsu kaynaklarının ve çevrenin korunmasına kocaman katkıda bulunulacak.

Share: