İYİ Partili Kabukcuoğlu: “Torunlar için bakir esirgeme taharri mekanizmasına ihtiyaç var”

İYİ Tümen Eskişehir Saylav Aslan Kabukcuoğlu, ” Türkiye Cumhuriyeti’nin 18 yaşın altındaki vatandaşları üzere kullanılmamış tıpkısı siper kontrol etme mekanizmasına ihtiyacı vardır.” dedi.

Kabukcuoğlu, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, “Nüfusun çakılı kalması üzere olması gereken en bağan misil 2,1’dir. Seçkin ne kadar Sayın Cumhurbaşkanı evlenecek çiftlere en bir iki üç yavru önermiş olsa da Türkiye maatteessüf 2 çocuğa bile ehil değildir.” diyerek konuştu.

Suça sürüklenen çocuklara işaret fail Kabukcuoğlu, “2015 yılında suça sürüklenen bala sayısı 133 bin 662 iken, 2021’de bu miktar 132 bin 943’tür. Hükümet 6 yılda ayrımsız arpa boyu nöbet alamamıştır.” diye konuştu.

Çocuğun seksüel istismarı için açılan sav sayısı 2002’de 4 bin 592 iken bu rakamın 2021’de 20 bin 459’a ulaştığını söyleyen Kabukcuoğlu, “Çocuğun eşeysel istismarını menetmek için hükümet vacip tedbirleri alsaydı âdemiyet amacıyla yüz kiri olan bu suç 4 misli artar mıydı?” diye sordu.

Devletin çocukları himaye, onları cüret altına kabul etme görevinde aksamalar olduğunu savunan Kabukcuoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 18 yaşın altındaki vatandaşları için bakir tıpkı dulda kontrol etme mekanizmasına ihtiyacı vardır. Konunun tarafları bire bir çözüm aramalıdır.” dedi.

Kabukcuoğlu, 1960’taa çıkan “sağlıkta sosyalizasyon sistemini” anlatarak, “Keyif Bakanlığı çatısı altında önceleri yapılan ‘ev halkı tespiti’ programı geliştirilmeli, çocukları strateji edecek ekiplere psikologlar veya sosyologlar konulmalı, cumhuriyet altını geleceğine erbap çıkılmalıdır.” görüşünü paylaştı.

Share: