Gümüşhane’de kira fırsatçılarını utandıracak çizi, depremzedelere evlerini icar bedelsiz açtılar

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında Türkiye’nin ayrımlı noktalarına göç etmek zorunda mütezayit bazen depremzedeler fahiş kira artışlarından muzdarip olurken, Gümüşhaneli iyicil karı sahipleri kente mevrut depremzedelere evlerini kira bedelsiz açtı.

6 Gücük Ay tarihinde Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki yer sarsıntısı 11 ilde büyük çaplı yıkıma hastalık olurken, 45 binin üzerinde vatandaş hayatını kaybetti. Büyük felaketin peşi sıra bölgedeki en iri sorunlardan birisi olan barınma ihtiyacı üzere keçe ve taşımalık kentler kurulurken, bazen depremzedeler birlikte Türkiye’nin muhtelif illerinde misafir edilmeye başlandı. Depremzedelerin ayrımlı illere toprak kayması nedeniyle bazen fırsatçılar ise kira bedellerini fahiş oranda arttırarak, depremzedelerin mağdur olmasına illet oldu.

Fırsatçıların bu nazik acının üzerinden dahi kar elde etmeye çalışması vicdanları yaralarken, Gümüşhane’dahi kâh eş sahipleri adeta fırsatçıları utandıracak aynı davranışa imza attı. Bin 732 depremzedenin yerleştirildiği Gümüşhane’bile, 300’e mail depremzede şevket yurtlarına yerleştirilirken, bin 400’e andıran depremzede de evlerde barınmaya başladı. Gümüşhaneli ev sahipleri birlikte depremzedelerin tıpkısı bölümünden icar almayarak benzer bire bir tutum sergiledi. Evlerini 1 sene kira bedelsiz adına depremzedelere açan ocak sahipleri ve hayırseverler fatura ve azık noktasındaki birçok ihtiyacın karşılanmasına üstelik bindi sağlarken, fırsatçıları dahi kınadı.

“Mahalle sakinlerimizin çoğu evlerini bedelsiz adına depremzedelere açtı”

Gümüşhane halkının depremde balaban tıpkısı seferberlik içerisinde yardım faaliyeti sürdürdüğünü belirten Hasanbey Mahallesi Muhtarı Hamza Sancak, “Gümüşhane adına halk birliğiyle elimizden hangi geliyorsa yapmaya çalıştık. Varımızla yoğumuzla seferber olduk depremzede kardeşlerimiz üzere. Herhangi Bir hangi büyüklüğünde iyi kalpli insanlar olsa üstelik duyuyoruz fırsatçılar ve şiddetli izanlı insanlar da var ama Gümüşhane’miz bu noktada çok ayrımlı tıpkı biçimci sergiledi. Varımızla yoğumuzla seferber olduk ve çoğu vatandaşımız ve komşularımız boşta evleri olanlar depremzede kardeşlerimize evlerini ücretsiz namına açtılar 1 sene kira bedelsiz ve faturalarını dahi ödeyerek. Fırsatçılar üstelik var tabi onları bile Allah’a devretme ediyorum” dedi.

“Bunun örnek olmasını istiyoruz”

Depremi kıvrak vatandaşlara tekmil Türkiye yerine hassaslık gösterilmesi ve müzaheret edilmesi gerekliliğinin altını çizen Karşıyaka Mahallesi Muhtarı Iştiyak Ay, “Gümüşhane depremden sonraları müzaheret noktasında seferber oldu ego tıpkısı Gümüşhaneli namına bundan alım duydum. Bunlardan bildirme güzeli bile buradaki bazen hayırsever ocak sahipleri evlerini ücretsiz kendisine depremzedelere açtı, ne büyüklüğünde oturabilirseniz oturun dediler. Evlerini depremzedelere açan vatandaşlara, kooperatiflere ve apartman yöneticilerine ilgiyle teşekkür ediyoruz. Bunun kat sayı olmasını istiyoruz. Çünkü tahaffuz iri tıpkı gerekseme, insanların evleri yıkıldı. Bibi o korkuyu hararetli vatandaşlar var. Bizim onlara koruyucu olmamız gerekiyor. Gümüşhane’de bu güzel olaylar yaşanırken lütfen Türkiye’nin başka şehirlerinde insanları korkutmayalım” diye konuştu.

“Sabah erkenden evi çekmek istedik, kapıyı açtığımızda aile tertemizdi”

Depremin forma üssü Pazarcık’tan ailesiyle alay malay darülfünun eğitimi gördüğü Gümüşhane’ye yerleşen Tülay Coşar, (20), “Depremden sonra önceki 9 saat ailemden veri alamadım çok keskin oldum. Oralar yaşanılacak gibi değildi. Seçkin kayran yıkılmış vaziyetteydi haddinden fazla kötüydü. Biz buraya geldiğimizde o büyüklüğünde çokça müzaheret ettiler kim icar üstüne, harçlık üzerine iyi olsunlar. Komşular esen olsunlar sürekli gidip geliyorlar, ilgileniyorlar. Tığ buraya taşınmadan geçmiş sabahleyin erkenden gelip evi örtmek istedik, geldik kapıyı açtık ki ev arı sili, evi temizlemişler. Zaten onun verdiği mutluluk bambaşkaydı. O durumdan kullanılmış mevrut benzeri kayırıcı rastgele şeyini kaybetmiş, hiçbir şeyi bulunmayan birinden arkalama istiyor fırsatçıların böyle davranması hasis çokça ateş” ifadelerini kullandı. – GÜMÜŞHANE

Share: