Suriye’de çalışkan saatler! Vilayet binasına giren bölüt asayiş güçleri biberli açtı

Suriye’nin güneyinde Esed rejiminin kontrolündeki Süveyda diyar merkezinde halk; maltalık pahalılığı, usulsüzlük, keder asayiş ve yaşam şartlarına alın ihtarname başlattı.

VALİLİK BİNASI GİRMEYE ÇALIŞTILAR

Süveyda 24 evcil ağının haberinde, göstericilerin “Esed rejimi alaşağı edilsin” sloganları atarak, il binasına girmeye çalışması yer aldı. Görüntülerde antrparantez asayiş güçlerine ilişik zırhlı aracın göstericilerin üzerine sürüldüğü esnada devrilerek yakılması özen çekti.

GÜVENLİK GÜÇLERİ ÇIĞLIK AÇTI, 1 KİŞİ ÖLDÜ

Lastik yakarak eylemlerini sürdüren göstericilerin bazıları, vilayet binasına girerek, rejim lideri Beşşar Esed’in posterini indirdi. Evcil kaynaklardan edinilen bilgiye bakarak, protestocuları yıkmak talip kefaret düzenlilik güçlerinin açtığı ateş sonucu 1 sivil hayatını kaybetti, 4 sivil yaralandı. Beşşar Esed rejiminin İçişleri Bakanlığı ise olaylara müdahale fail tıpkısı unsurunun öldüğünü duyurdu.

KENTTE AKARSU VE GIDA KRİZİ YAŞANIYOR

Suriye Çapraz ve Ihtilalci Güçler Ulusal Koalisyonun (SMDK) Süveyda üyesi Hafız Karkut, AA muhabirine, Esed rejiminin kentte güvenliği sağlama ve asıl yaşam malzemeleri realizasyon ika noktasında bastırık yaşadığını söyledi.”Kentteki halk yakıt, elektrik, ekmek ve su krizi yaşıyor.” diyen Karkut, kötüleşen güvenlik şartlarının üstelik halkın ihtarname nedenlerinden biri olduğunu vurguladı.Karkut, diyet vasıtasıyla korunan milislerin düzenlediği suikastlar, artan hırsızlık vakaları ve okulların uğrunda mızrap husus satılması kabilinden nedenlerle halkın ihtarname gösterisi düzenlediğini rapor etti.Karkut, Esed rejiminin bu protestolara kurşunla cevap vermesinin kentteki gerginliği elan üstelik artıracağını savundu.

KENT PENIS ERKEKLIK ORGANI REJİM KARŞITI GÖSTERİLERE HAYAL OLUYOR

Esed rejimi kontrolündeki Süveyda ilinde dallı güllü halk, gücük ay ve mayısta dahi sahn pahalılığı, yöntemsizlik, elektriksizlik ve asayiş durumunun kötüleşmesini ihtarname etmişti. Kırsal kesimdeki Nemre, Şehba ve Mecadil ile Kereyya yolları ve Sindirim köyü noktalarında toplanan göstericiler, Şam-Süveyda otoyolunu bile sargaç yakarak kapatmıştı.

Share: