Prof. Dr. Güner: “HIV enfeksiyonu uzun uzun benzeri devir seçkin belirgi vermeden seyrediyor”

– Prof. Dr. Güner: “HIV enfeksiyonu uzunca ayrımsız dönme gelişigüzel bulgu vermeden seyrediyor”

Prof. Dr. Yağmur Güner:

“Dem ve zaman ürünleri naklinde bulaş olasılığı her an azalmış durumda”

“Seçkin aylı pekâlâ sınav edilmelidir”

ANKARA – Ankara Bilkent Kent Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Terbiye ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Yağmur Güner, İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü’ne ilgili, “HIV enfeksiyonu uzun uzun benzeri devir kişide rastgele belirgi vermeden seyrediyor” dedi.

Acun genelinde tanıdık önce AIDS vakası, 1980’li yıllarda Amerika Mürekkep Devletleri’nin New York ve Kaliforniya eyaletlerinde tabir edilmesinin ardından tamam dünyada etkisini gösterdi. Acun Esenlik Örgütü eliyle HIV/AIDS virüsünün ifade edilmesiyle birlikte 1 Çatlak 1988’bile farkındalık yapmak için “Acun AIDS Haset” zar edildi. Bu çerçevede Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmayan Tezcan’ın öncülüğünde Bilkent Site Hastanesinin sülale sahipliğinde farkındalık yükseltmek üzere “Acun AIDS Günü” etkinliği düzenlendi. HIV virüsü ve AIDS hastalığının laf başlıkları olduğu etkinlikte, Türkiye’de herhangi bir sabık periyot olay sayısının arttığı ve HIV/AIDS virüsüyle mücadelede arz çok engel oluşturan durumun er teşhis koyulamaması olduğuna özen çekildi.

“HIV enfeksiyonu uzunca aynı çevrim kişide temas bulgu vermeden seyrediyor”

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Terbiye ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Yağmur Güner, Türkiye’birlikte seçme yıl yüzdelik 40 oranında HIV tanısı konulduğunu anımsatarak, “Tayin ettiğimiz rakamlar esasta buz dağının elden zahirî bire bir kısmını oluşturuyor. Çok elan fazla teşhis almamış hayat, HIV’le enfekte ve maatteessüf tanısız tıpkısı şekilde hayatını sürdürüyor. Sonuçta bir viral enfeksiyon kanla, cinsî ilişkiyle ya da anneden bebeğe bulaşıyor. HIV enfeksiyonu uzun uzun benzeri aktarılma kişide temas belirgi vermeden seyrediyor. Tıpkı diğer iri engel ise sosyal damgalanma. Bu şahıslar maatteessüf toplumsal izolasyona bağımlı beğenilme korkusuyla test yaptırmaya gitmiyor” dedi.

“Zaman ve içki ürünleri naklinde bulaş olasılığı her an azalmış durumda”

HIV virüsünün cinsî ilişkiyle buluştuğunu hatırlatan Güner, “Katiyetle cinsî ilişkinin, bed tensel ilişkinin korunmalı aynı şekilde sürmesi, kişilerin tek tıpkı partnere cemaat olması çok kocaman. Ayvaz erkeğe tensel ilişkide çokça daha aşkın bulaşıyor. Huy içi husus kullanırken ortak enjektör paylaşımında ve nefes ve dem ürünlerinde bulaşabiliyor. Koku ve kan ürünleri naklinde bulaş olasılığı anbean azalmış durumda. Zira kan nakli öncesi yapılan testlerle nazik oranda doğru tıpkısı şekilde bu teşhis koyuluyor ve o ürünlerin kullanımından kaçınılıyor” ifadelerini kullandı.

“Seçme mehtaplı katiyetle sınav edilmelidir”

Bulaş yollarından ayrımsız tanesinin bile anneden bebeğe olduğunu vurgulayan Güner, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Bu dönemde ana hamile kalmadan ilk belirleme edilmesi çokça şanlı ama seçme aylı mutlaka test edilmelidir. Gebelikte tespit edildiği takdirde tığ, annenin tedavisi vasıtasıyla bebeğe bulaş ihtimalinin ortadan kalkmasını, tekrar tevellüt yönteminin belirlenerek bu riskin haddinden fazla minimalize edilmesini sağlayabiliyoruz. Annenin emzirmemesini bile önererek, bulaş yolunun ortadan kalkmasına etken oluyoruz. Nedeniyle bebek ağız ağıza mıhlı ayrımsız şekilde dünyaya gelip, zinde benzeri şekilde hayatını sürdürebiliyor. Annesi da faal otama ile ömrünü dosdoğru tıpkı şekilde geçirebiliyor.”

Seçkin sene 650 bin güç hayatını kaybediyor

İlk anlatım edilmesinin ardından dünya üzerinde 84 milyon dirilik HIV/AIDS virüsüyle enfekte olurken, 40 milyon gönül hayatını kaybetti. Acun genelinde ise rastgele yıl 1,5 milyon yıpranmamış enfekte tayin edilirken, 650 bin yaşama ise hayatını kaybediyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre ise 2021 sonu itibariyle Türkiye’bile 30 bin 293 dirilik HIV virüsüyle, 2 bin 83 emanet bile AIDS vakasıyla hayatını sürdürüyor.

Share: