Nazır Özer’den güneydoğu Asya ülkelerine: “Yetişek alanındaki iş birliklerine hazırız”

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nin (ASEAN) Ankara temsilcilerini akseptans eden Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, Türkiye ve ASEAN ülkeleri arasında yetişek ve eğitim bilimi teknolojileri alanlarında kopça yarar temelinde geniş bire bir teşrikimesai yapı edilebileceğine inandığını belirterek, bu konuda gelişim birliğine hazır olduklarını söyledi.

ASEAN ülkeleri ile eğitim bilimi alanında işbirliği geliştirilmesi amacıyla planlı toplantıda konuşan Nazır Özer, içinde bulunulan dönemde Asya ülkelerinin birçok alanda etkin tıpkısı yükseliş yaşadığına işaret etti. Özer, “Kökleri Asya’de olan ayrımsız ülke yerine bu yükselişten iri benzeri sevinme duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında küresel mal ve pahal merkezleri arasına katılan Asya ülkelerinin sayısının artmasıyla bu ülkelerin küresel rekabette elan hareketli hale geldiğine dikkati calip Nazır Özer, “Asya bölgesiyle ilişkilerimizin ekonomiden bilgi ve teknolojiye, eğitimden kültür ve sanata rastgele alanda geliştirilmesini aynı aut yöntem önceliği yerine değerlendirmekteyiz. Herhangi Bir ant vurguladığımız kabil ülkemizin birleştiren jeopolitik konumu, koca fırsatları birlikte getirmektedir” dedi.

“ASEAN’ın gelişmesinden memnuniyet duyuyoruz”

Vekil Özer, Asya’nın tarihi dönüşümünün merkezinde kayran düz ASEAN ile kurulan ilişkilere büyük önem verdiklerini belirterek, ASEAN’ın kurulduğu 1967’den itibaren yüklülük alanını daim geliştirmesinden etraf duyduğu memnuniyeti ifade etti. Özer, “ASEAN ile ilişkilerimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde 2019 yılında car ettiğimiz ‘Yeniden Asya’ girişiminin genişlik balaban unsurları arasında yer almaktadır” diye konuştu.

“Terbiye, balaban ayrımsız ehemmiyet teşkil etmektedir”

Icra Vekili Özer, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“ASEAN’ın barışçıl, tartılı ve müreffeh Asya hedefini paylaşıyor, çok taraflılığı sağlamak amacıyla üstlendiği nazik sorumluluğa imtina etmek duyuyoruz. Tabii hakeza kapsamlı tıpkı hedefe ulaşabilmek amacıyla eğitim balaban ayrımsız önem teşekkül etmektedir. Bu doğrultuda ASEAN’ın asıl uygulama alanları ortada eğitime meydan vermesi akıbet evre isabetlidir. Eğitimi hesaplı ve toplumsal kalkınmanın esas unsuru olarak değerlendiren bu bakış açısını bizler üstelik paylaşıyoruz.”

Gelecek dönemde ASEAN ile bünye edilen kurumsal hareket birliğinin geliştirilmesi üzere bir nice alanda icraat yürütülmesinin öngörüldüğünü anımsatan Özer, zaman ASEAN üyesi on ülkenin tamamında Türkiye büyükelçiliklerinin çalışkan durumda olduğunu bildirdi. Nazır Özer, “Ülkemizde sekiz ASEAN ülkesinin büyükelçiliklerinin bulunması ise ilişkilerimizin herhangi bir alanda elan dahi derinleştirilmesi için etkili tıpkı egemenlik varlığının göstergesidir. ASEAN ülkeleri için üç kıtaya ulaşımın anahtarı olan Türkiye, halklarımızın refahı ve mutluluğu amacıyla ASEAN’a destek vermeye hazırdır” dedi.

“Terbiye ilişkilerimizin geliştirilmesi amacıyla yetişkin fırsatlar bulunuyor”

Türkiye ve ASEAN ülkeleri ortada terbiye ve eğitim teknolojileri alanlarında düğme yarar temelinde degaje aynı teşrikimesai üretim edilebileceğine inandığını vurgulayan Bakan Özer, “Geçtiğimiz sene ağustos ayında düzenlenen 3. Sektörel Diyalog üçgen toplantısında yetişek konusu öncelikli ayrımsız teşrikimesai alanı adına ele

alınmıştır. ASEAN’a uzuv ülkelerden gelen 2 binin üstünde öğrenci, ülkemizde ayrımlı düzeylerde eğitimlerini sürdürmektedir. Asya ülkeleri bile ülkemiz öğrencileri yoluyla giderek henüz fazla yeğleme edilmektedir. Bu uzanım, terbiye ilişkilerimizin geliştirilmesi amacıyla makro fırsatlar doğurmaktadır” açıklamasını yaptı.

“Eğitim alanındaki gelişim birliklerine hazırız”

Nazır Özer, şöyle bitmeme etti:

“Türkiye’birlikte eğitim bilimi alanında cesim dönüşümlerin yaşandığı aynı dönemdeyiz. Eğitim alanında ASEAN çerçevesinde evet bile düet düzeyde gündeme getirilecek konuları kapsamlı şekilde değerlendirmeye amade olduğumuzu bu vesileyle izhar etmek istiyorum. Ayrıca düet münasebat bağlamında ülkelerimiz arasındaki eğitim bilimi ilişkilerinin anlaşmalar düzleminde perçinlenmesinden memnuniyet duyacağımızı bile terennüm etmek isterim. Müzakereleri devam fail eğitim bilimi teşrikimesai anlaşmalarının ivedilikle imzalanması ve hayata geçirilmesi amacıyla destekleriniz alelhusus ehemmiyet en etmektedir. Şişman ziyaretiniz için haddinden fazla teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyorum.”

Toplantıya katılan büyükelçi ve diplomatlar de Türkiye’de yetişek alanında yaşanan gelişmelerin özen albenili olduğunu belirterek, ASEAN ile Türkiye arasındaki uyumlu teşrikimesai için Bakan Özer’e teşekkürlerini ilettiler.

Büyükelçi ve diplomatlar, Türkiye’nin eğitimdeki gelişmelerine dikkati çekti

Toplantıda küçümseme düzlük Filipinler Büyükelçisi Maria Elena Algabre, Türkiye’nin eğitim alanında güvenli aynı şekilde dijitalleşme ile alay malay koskocaman adımlar attığını söyleyerek, mesleki yetişek ve mekân eğitimi üzerine duygun çalışmalara imza attığını kaydetti. Singapur Başkatibi Mak Yong Yang dahi ASEAN ile Türkiye beyninde eğitim bilimi alanında uyumlu bire bir işbirliği bulunduğunun altını çizerek, söz konusu müspet havanın ve ortaklığın artarak bitmeme etmesi temennisinde bulundu.

Kamboçya Büyükelçisi Ki Heng Meas ise iki mevki arasında 2018’da imzalanan eğitim anlaşmasına değinerek, Türkiye’nin Kamboçya’ya verdiği desteklerden kontekst teşekkürlerini sundu. Brunei Büyükelçisi Shafiee Kassim, iki talih hisse senedi birliklerinin artacağını, öğrencilerinin ayrımsız murahhas kabil lüks alacaklarını dile getirdi.

Toplantıya katılan sefirikebir ve diplomatlar, eğitim alanındaki olumlu etkileşimi zayi etmek istemediklerini belirterek, Türkiye’de terbiye alanında yaşanan gelişmelerin ilgi cazibeli olduğunu vurguladı. – ANKARA

Share: