Konaklama Vergisi 1 Ocak 2023’te Uygulanmaya Başlayacak

Konaklama vergisi uygulaması, 1 Eş 2023’te yürürlüğe girecek. Buna göre, otel, tatil köyü, butik otel, motel, pansiyon ile karye ve yayla evi ve kampinglerde kalan kişilerden yüzde 2 oranında konaklama vergisi alınacak.

Konaklama vergisi uygulama umumi tebliği, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlandı. Buna göre; otel, motel, dinlence köyü, pansiyon, otelgarni, konukevi, kamping, keskin evi, plato evi kabil konaklama tesislerinde sunulan geceleme hizmeti ile bu hizmetle alay malay kalmak kanalıyla konaklama tesisi bünyesinde verilen diğer eksiksiz hizmetlere (yeme, içme, etkinlik, coşku hizmetleri ve havuz, spor, termal ve bir alanların kullanımı kadar) yüzdelik 2 oranında konaklama vergisi uygulanacak. Resmi Gazete’üstelik yayımlanan deklerasyon şöyle:

“VERGİ UYGULAMASINDA İŞYERİ/TURİZM BELGESİ ARANMAYACAK: Konaklama tesisleri bakımından tıpkı sınırlandırma bulunmamakta olup, tesisin; türü, sınıfı, niteliği, ait mevzuatta meydan alan tarif ve tanımlamaları ve ilgilendiren mevzuata bakarak turizm işletmesi belgesi ve/veya işyeri açma/pres belgesi olup olmadığına bakılmaksızın, konaklama hizmeti sunan bütün tesislerde sunulan hizmetler vergiye tabidir.

LOJMANLAR VERGİDEN MUAF TUTULDU: Konaklama tesisleri kapsamında düzenlenen oteller, dinlence köyleri, butik oteller, özel konaklama tesisleri, moteller, pansiyonlar, apart otellerde, keyif tesisleri kapsamında planlı dimdik yaşam tesisleri ile bünyesinde konaklama tesisi mevcut termal tesislerde, kırsal turizm tesisleri kapsamında düzenlenen kom evi, karye evi, yayla evi, elem evi, kampingler, konaklama gayeli mesire yerlerinde, ayrışık başlıklarda düzenlenen tesislerden geceleme hizmeti dahi sunan diğer tesislerde, kamu ya dahi hususi sektörün tasarrufunda olan yerlerde personelin konaklaması için ayrılan (lojman namına tahsis edilenler aut) konukevi, misafirhane, istirahat tesisi, kamp kadar tesislerde, uygulama otellerinde, sayılanlar dışında küsurat, turizm işletmesi belgesi ve/veya işyeri açım/pres belgesi olup olmadığına bakılmaksızın geceleme hizmeti sunan ayrıksı kül tesislerde, verilen geceleme hizmetleri ve bu hizmetle alay malay girmek suretiyle konaklama tesisi bünyesinde verilen farklı kül hizmetler vergiye tabidir.

CUMHURBAŞKANI VERGİYİ ARTIRMA YETKİSİNE SAHİP: Konaklama vergisinin oranı yüzdelik 2’dir. Cumhurbaşkanı, bu oranı benzeri katına kadar artırmaya, yarısına kadar indirmeye, bu sınırlar içre değişik oranlar tayin etmeye yetkilidir.

ÖĞRENCİ YURTLARI ÜSTELIK VERGİDEN AYRICALI: Öğrenci yurtları, pansiyonları ve kamplarında öğrencilere verilen hizmetler vergiden müstesnadır. Buna göre, derogasyon, ilişik mevzuat hükümlerine bakarak öğrencilere tahaffuz hizmeti arz etmek amacıyla işletilen mektepli yurdu yahut pansiyonları ile münhasıran öğrencilerin içtimai, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerde bulunabildiği mektepli kamplarında verilen hizmetler amacıyla uygulanır.”

Share: