Dert Dağı eteklerinde “al listede” kâin kız kuşunun popülasyonu gözleniyor

Dünyada soyu tükenme riskiyle yüz yüze olan türlerden ve Iğdır’daki sulak alanlarda da görülen kız kuşunun kentteki hareketliliği araştırılıyor.

Dünya Natür ve Natürel Kaynakları Koruma Birliğince (IUCN) “tehdite kategorik” türler arasına alınan kız kuşu (Vanellus vanellus), Orta Asya ve Avrupa’bile görülebilen makro kuşlar arasında saha alıyor.

Yağmurcungiller ailesinden olan kız kuşu, kısaca 30 santim büyüklüğünde, sulak alanlarda ve tarlalarda görülebilen, kelebeğe eş uçuşuyla biliniyor.

Renkleri, görünüşü ve akrobatik hareketleriyle dikkati çeken kız kuşu, Şimal Yarımküre’den güneye doğru toprak kayması sırasında, 341 kuş türünün yaşadığı Iğdır’daki sulak alanları üstelik tercih ediyor.

Ağrı Dağı’nın eteklerindeki Karasu, Bulakbaşı ve Erhacı sulak alanlarına gelen türden yüzlerce birey, beslenirken görüntülendi.

Iğdır Üniversitesi Kuş Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Emrah Polat, AA muhabirine, kız kuşunun bölge üzere ehemmiyet taşıyan türlerden olduğunu söyledi.

Özellikle kırmızı listedeki türlerin bölgede okkalı kişi gösterdiğini tabir fail Polat, “Kız kuşu şu dakika ICUN kriterlerine göre al listede olan bir kök. Ülkemizde birçok sulak alanda görülebiliyor. İlimizde Bulakbaşı ve Karasu sazlıklarında bu türü gözlemledik, kilolu tıpkı nüfus var.” dedi.

“Direy çeşitliliği açısından önemli”

Kız kuşunun bölgede takibe alınan, popülasyonu, hayat alanı ve dirim tarzı araştırılan enva arasına alındığını vurgulayan Çelik, şunları söyledi:

“Bu tuhaf için gözlemlerimiz devam edecek, ne sıklıkla bu alanı kullandığını, kişi sayısını yapacağımız araştırmalarla ortaya koyacağız. Kız kuşu görselliği civar planda olan, çerden çöpten, yapı bilimsel yerine pir bire bir garip. Nesli coşkunluk altında olan türlerin burada gözlemlenmesi buranın fauna çeşitliliği açısından muhteşem. Avrupa’bile soyu hırs altında olan tıpkı türün burada ağır nüfus göstermesi bizim için memnun edici tıpkı nitelik.”

Share: