Iğdır’ın antagonist işgalinden kurtuluşu kutlandı

Iğdır’ın düşman işgalinden kurtuluşu kutlandı

IĞDIR – Iğdır’ın antagonist işgalinden kurtuluşunun 102’inci yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde yâd programı düzenlendi.

Iğdır Belediyesi uğrunda başlayan program Iğdır Valiliği, Iğdır Belediyesi ve Garnizon Komutanlığı çelenklerin Atatürk heykelinin önüne bırakılması sonrası Ihtiram Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile bitmeme etti. Programda tıpkısı meşveret işleyen Belediye Komutan Yardımcısı Sav Öcal, “Karakteri faziletli Türk milletinin evet istiklal ölüm diyenlerin gelecek nesiller amacıyla yani bizlerin bu topraklarda özgürce yaşayabilmeleri için ölümü seçtikleri gündür. 14 Teşrinisani 1920 ülkemiz genelinde gerçekleşen makro mücadelenin Iğdır’da sonuç verdiği ve Iğdır’ımızın antagonist işgalinden kurtarıldı bu cazibedar gündür. Iğdır halkının çabası Türk halkının Kurtuluş Savaşı’ndaki mücadelesinin majör ayrımsız ayağı olmuştur. Kazım Karabekir komutasındaki Türk ordusu Şarki Cephesi’nde 14 Kasım’da 1920’de şehir merkezinde önemli Türk bayrağının çekilmesi ile kurtuluşa ermiştir” dedi.

Program şiirlerin okunması ile sona erdi. Izlence çerçevesinde düzenlenmesi muhtemel halay ve müzik programı ise İstanbul Beyoğlu’nda 6 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin yaralandığı yıldırı saldırısından ekolojik ortam fesih edildi.

Anma törenine, Iğdır Valisi ve Uray Komutan V. H. Engin Sarıibrahim, 5. Hudut Hezel Komutanı P. Albay Ramazan Sedat Çıban, mülk protokolü, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Share: