Yemen Riyaset Konseyi: “Hükümet, Husilerle savaşta yekpare kaynakları seferber etmeli”

Yemen Reislik Konseyi Başkanı Reşad umum-Alimi, Yemen hükümetini, Husilere karşı savaşta ülkenin cemi kaynaklarını seferber etmeye çağırdı.

Ülkenin resmi ajansı SABA’da kayran düz habere göre, Reislik Konseyi Başkanı Alimi, geçici başşehir Aden’de Bakanlar Kurulu toplantısına reislik etti.

Kabine toplantısının peşi sıra açıklamalarda kâin Alimi, Yemen hükümetinin “ilişkin kurumlarını koordine girmek için iki kat çaba harcaması gerektiğini” söyledi.

Alimi, “Fehamet yönetiminin baştan ele geçirilmesi ve İran rejimi yoluyla desteklenen Husi milislerinin darbesine sonuç verilmesi amacıyla hükümetin devletin birlik kaynaklarını seferber etmesi gerektiğini” vurguladı.

Yemen’in Taiz kentinde geçkin toplanan binlerce birey Başkanlık Konseyi ve hükümetten, Husilere alın ordunun daha çok desteklenmesini ve bunun için eksiksiz imkanların seferber edilmesini istemişti.

Yemen’de İran destekli Husiler, Ilkgüz 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazen bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon hükûmeti güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere cebin Yemen hükümetine bindi veriyor.

Share: