“Tezgahlarda somon kıtlığı var”

“Tezgahlarda somon kıtlığı var”

Norveç somonu 220 liradan, domestik somon 150 liradan satılıyor

Fiyatı 100 liraya ulaşan hamsinin 15 dönme bilahare yarı fiyata gerileyeceği düşünülüyor

İSTANBUL – İstanbul’da balık tezgahlarında somon azaldı. Özellikle Norveç’ten mevrut somonun tezgahlarda az olduğu görüldü. İthal somonun fiyatı 220 liraya ulaşırken, domestik somon 150 liradan tezgahlardaki yerini aldı. Öte yandan hamsinin de tezgahlarda azalan bir gayrı balık olduğu dikkat çekti. Hamsinin 15 gün bilahare bollaşarak fiyatının yüzde 50 gerileyeceği düşünülüyor.

İstanbul’daki balık tezgahlarında balıklar azaldı. Özellikle Norveç’ten ithal edilen somonun tezgahlarda bir iki olduğu görüldü. Somonun Norveç’ten beş altı gelmesinden dünya tezgahlarda haddinden fazla aşkın görülmediğini belirten balıkçılar, fiyatının 220 liraya çıktığını belirtti. Öte yandan tezgahlarda yerel somon birlikte yerini aldı. Balıkçılar, domestik somonun da yetiştiriciliğinde tenakus yaşandığını ve buna mecbur olarak tezgahlarda haddinden fazla olmadığını söyledi. Ayrıca tezgahlarda şu dönemde 80 liranın altında balık olmaması dikkat çekti.

Hamsi fiyatı yarı yarıya düşecek

Fiyatı 100 lirayı bulan hamsinin da tezgahlarda beş altı olduğu ilgi çekti. Gerçekten balıkların palamuttan kaynaklı beş altı olduğunu belirten balıkçılar, şu dönemde palamutun azalmasıyla pespaye balıkların bollaşacağını söyledi. Balıkçılar hamsinin tahminî 15 zaman bilahare bollaşarak yarı fiyatına kadar gerileyeceğini düşünüyor.

İstanbul’dahi balık fiyatları

Geçtiğimiz haftaların flaş balıklarından çinekop 80 liradan satılıyor. Hamsinin kilosu 100 liradan satılırken, istavrit 90 liradan, barbun 150 liradan, tekir 120 liradan, mezgit 200 liradan tezgahlardaki yerini aldı.

“Somon gelmeyince fiyatlar arttı”

Somon balığının imdi çok çok gelmediğini söyleyen balıkçı Şafak Bölüm, “Daha Çok somon ithalatı çok gerçekleşmiyor. Bundan ufuk somon tezgahlarda haddinden fazla çok namevcut. Somona haddinden fazla çok sargı namevcut. Somon Norveç’ten geliyor. Türkiye’birlikte yetiştirilen yerel somon birlikte tezgahlarda var ancak bu yerli somonu üstelik çok çok yetiştiren yok. Dolayısıyla somon ithalatı azalınca fiyatlar arttı. Bire Bir sene geçmiş somonun kilosu 60-70 liradan satılırken, şu anda kilosu 220 liradan satılıyor” dedi.

“Yerli somonun kilosu 150 lira, Norveç’ten mevrut ithal somon 220 liradan satılıyor”

Balığı hoppadak domestik halkın yemediğini, ülkemize gelen turistlerin birlikte çokça aşkın tükettiğini belirten Bölüm, “Domestik somonun kilosu 150 teklik, Norveç’ten gelen ithal somon 220 liradan satılıyor. Ayrıca yerli somon bütün şeklinde satılırken, Norveç somonu epizot şeklinde satılıyor. Norveç’ten mevrut somonun kilosu geçen ay 170 liraydı” ifadelerini kullandı.

“Pelit küçük balıkları yiyor”

Şu dönemde siktirici balıkların az olmasının sebebinin palamut olduğunu belirten Periyot, “Sivri tezyifkâr balıkları yiyor. Vatandaşlarımız palamutu verimli yedi. Hamsi kadar tezyifkâr balıklar palamuttan korkuyor. Şu anda hamsinin kilosu 100 liradan satılıyor. 15 zaman sonradan hamsinin çoğalmasını bekliyoruz. Hamsi fiyatlarının 15 gün bilahare yüzdelik 50 düşeceğini düşünüyoruz. Pelit denizlerde azaldı, bu nitelik yoz balığın artmasına etmen olacak. Tezgahlarda çinekop balığının kilosu 80 liradan, hamsi 100 liradan, istavrit 90 liradan, barbun 150 liradan, tekir 120 liradan, mezgit 200 liradan satılıyor. Şu anda tezgahlarda 80 liradan hor balık namevcut” diye niteleyerek konuştu.

Share: