Prof. Dr. Kurugöl: Çocuklarda grip vakaları artıyor

İZMİR’da Ege Üniversitesi Bala Enfeksiyon Hastalıkları Ana Marifet Dalı Başkanı Prof. Dr. Galebe Kurugöl, çocuklarda rastlanan grip vakalarının sabık taban bakarak ağır oranda arttığını belirtti. Teneffüs hastalıkları içre yüzdelik 14,4’lük kısmı grip vakalarının kapsadığını belirten Kurugöl, “Enflüanza, özellikle 5 yaş altı çocuklarda güç maruf. Vahim bakıma yatan hatta ölümle sonuçlanan vakalarımız olabiliyor. Dikkat edilmeli” dedi.

Havaların soğumasıyla çocuklardaki enflüanza vakalarında artım yaşandı. Veli Üniversitesi Bala Enfeksiyon Hastalıkları Akademisyen Prof. Dr. Zafer Kurugöl, konuyla ilişkin açıklamalarda bulunarak, “Eylül ayından itibaren kısıtlamaların azalması, maske takılmaması ve okulların açılmasıyla bir nice teneffüs yolu enfeksiyonunda çoğalma oldu. Ilkgüz ayında ‘rinovirus’ (nezle) ve ‘parainfluenza’ dediğimiz curcunalı kısıklığına giden vakalar görüldü. Fakat ilk teşrin kocaoğlan ortalarına kadar çocuklarda grip vakaları az daha on paralık görülmedi. Ekim sonu ve kasım ayı esasen itibaren enflüanza vakalarında nazik aynı artış bahis konusu. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine bakarak, teneffüs yolu hastalıkları süresince yüzde 14,4’ü grip vakası” ifadelerini kullandı.

HASTALIKLA SAVAŞ İÇİN YAPILMASI GEREKENLERİ ANLATTIGribin çocuklara etkisine değinen Prof. Dr. Kurugöl, “Alelhusus 5 gözyaşı şeş çocuklarda ağırbaşlı mergup. Ölümlere hastalık gibi. Korkulu bakıma yatan başkaca ölümle sonuçlanan vakalarımız olabiliyor. Bu nedenle dikkat edilmeli. Üzerinde durulmalı. Grip vakalarında artışı menetmek üzere öncelikle hastalığın enflüanza olup olmadığını anlamalıyız. Bunun için sınav yaptırmalıyız. Süssüz testlerle tayin edilebiliyor. Bu nedenle muhakkak bala doktoruna başvurulmalı. Grip teşhisi konulursa 2 yaşın altındakilere bu virüse özgü tılsım vermek gerekiyor. Ayrıca gripli hastanın bereketli hazır para alması gerekiyor. Bebeklerde da görülebiliyor ve kısık seyrediyor. Hakeza ayrımsız durumda sıkça esas sütü verilmesini tavsiye ederim. Elan iri çocuklara ise tavuk suyu çorba, ılık benzin, bitki çayları öneririm. Kısaca eli nimetli nakit alınmalı. Tavuk suyu çorbanın aktif olduğunu, hastayı rahatlattığı bir nice çalışmayla gösterilmiştir. Ayrıca, çocuğun burnunun akla yatkın şekilde temizlenmesi, açılması gerekiyor. Menfi halde gribin ardı sıra kulak iltihabı, sinüzit yahut batar kabilinden dokunaklı emraz dirimsel. Elhak ölüme bu hastalıklar etken peki. Üşütmeye, gribe mecbur olumsuz öksürüğü olan hastalara antibiyotik yüklemek makul değildir. Özellikle tün öksürüğü olan çocuklara yatmadan evvel ılık sütle birlikte 1 lezzetli kaşığı bal verilmeli. Bal piyasada satılan kül öksürük gidericilerden daha ekili tıpkı öksürük kesicidir” dedi.’AŞI YAPTIRMAK VE PEÇE TAKMAK ÖNEMLİ’Havaların soğumasıyla meyan ve aile aylarında vakalarda daha üstelik çoğalma olacağının endişesini taşıdığını tamlayan Kurugöl, gripten korunmada bildirme aktif yöntemin aşısını yaptırmak olduğunu tabir ederek, “Gribe karşı telkih yazmak lazım. Hele 5 yaş altına ve o sene kreşe başlayan çocuklara riziko aşkın olduğundan yapılmasını öneririm, ki bu ayrıntılar eve gelince büyüklerine da bulaştırıyorlar. Ihtisas, şeker hastalığı, teneffüs hastası çocuklara, gebelere ve KOAH kadar riziko grubundaki erişkinlere ve 65 gözyaşı üstü herkese gelişigüzel sene nasıl enflüanza aşısı yapılmalı. Gripten korunmanın koskocaman bir yolu de peçe takmaktır. Şişman taşımaya binerken yahut hareketli merbut ortamlarda mutlaka maske takılmasını öneririm” diye konuştu.

Share: