Kilis’te, 400 yataklı Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Celal Hastanesi hizmete açıldı

KİLİS’te, DENIZ fonlarından sağlanan 50 milyon euro ile yapımı tamamlanan 400 yataklı Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Şevket Hastanesi, törenle hizmete açıldı.

Kilis’te yapımı tamamlanan Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Fehamet Hastanesi’nin açılışı amacıyla merasim düzenlendi. Törene; Kilis Valisi Recep Soytürk, Sağlık Nazır Yardımcısı Miğfer Tolunay, Avrupa Birliği (SU) Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut, Kilis Belediye Başkanı Para Ramazan, milletvekilleri, Alaeddin Yavaşça’nın eşi Ayten Yavaşca ile bürokratlar katıldı. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Ayten Yavaşca, eşinin Kilisli olmakla daim övündüğünü söyledi.

Kilis Valisi Recep Soytürk ise Kilis’in, hat komşusu Suriye çöz savaşının arkası sıra binlerce Suriyeliyi misafir ettiğini belirterek, “Bu büyüklüğünde kişiyi yatırmak 147 bin Türk nüfusa, ek namına 91 bin nüfusu ikram etmek cılız değildir. Yeryüzü balaban sorunlardan biri sağlık hizmetleriydi. Bulunan hastanemiz 91 bin misafiri kaldıracak aynı kapasitede değildi. Bu çerçevede yapılan yıpranmamış hastanemiz haddinden fazla iyice oldu” dedi.’BAŞARI HİKAYESİ’Keyif Icra Vekili Yardımcısı Miğfer Tolunay ise konuşmasında, Kilisli olduğunu hatırlatarak, “Muhacir sağlığı projesi birlik dünyanın kabul ettiği ülkemiz amacıyla sükse hikayesidir. Göçmen sağlığı 30 ilimizde 187 göçmen sağlığı merkeziyle yaygınlaştırılmıştır. SUTAŞ ile bakanlığımızın yaptığı ortak himmet sonucu Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Hastanesi’nin aynı eseridir” diyerek konuştu.DENIZ Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye’nin 10 yılı aşkın süredir dünyada arz haddinden fazla Suriyeli mülteciyi barındırdığını belirterek, “Türkiye’nin savaştan kaçanlara sülale sahipliği etme konusundaki kuvvetli çabalarını takdir ediyoruz. Bu çabalarında Türkiye’ye bindi oluyor ve çıkışlı Türk makamları ve Türk halkıyla gelişigüzel çalışmaktan çekicilik duyuyoruz. Ancak bunlar arızi çözümlerdir. Anne çözüm, Suriyelilerin sakıncasız benzeri şekilde evlerine dönebilmelerini icat etmek olacaktır. Bunun üzere dahi politik tıpkısı çözüme, yani Suriye’da 11 yılı fazla süredir bitmeme fail amansız savaşın sona erdirilmesine ihtiyaç var. Türk halkı kadar biz de bu soruna politik aynı çözüm bulunmasını istesek ve bu yönde ceht sarf etsek de maatteessüf çözülemedi. Bunun sorumluluğu Suriye rejimine ve onun uluslararası destekçilerine aittir” dedi.BAKAN KOCA’DAN VİDEOLU MESAJSağlık Bakanı Fahrettin Kayırıcı’nın gönderdiği videoteyp kaygı de törende yayımlandı. Vekil Âdem mesajında, Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Devlet Hastanesi’nin Avrupa Birliği marifetiyle yapılan arsıulusal katkının ve düzenlenen aksiyon birliğinin somut tezahürü olduğunu vurgulayarak, “Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası ve Bakanlığımızın ortak çalışmalarıyla düz yazı edilen hastanemiz ve kavşak diş sağlığı merkezimiz, nitelikli hasta odaları, uluslararası standartlara sahip ameliyathaneleri ve sonuç teknolojik cihazlarla çağına akıllıca esenlik hizmetlerini herkesi kucaklayan anlayışla akdetmek için Kilis halkının hizmetine sunulmuştur” dedi.

Konuşmaların arkası sıra törene katılanlar kurdelesini kestikleri hastaneyi dolaştı.

Share: