Depremzede Yakınlarına Fahiş Bilet Kesip 8 Saat Soğukta Beklettiler

EKSIKSIZLIK ÖZ SAYGI ATALAY

Kahramanmaraş depremi dolayısıyla mecmu 10 ilde can kayıpları yaşandı. İstanbul’dan yola çıkarak depremden etkilenen yakınlarına ulaşmak amacıyla 68 hayat bilet aldı. Ayrımsız otobüs firmasından bilet düzlük depremzede yakınlarına, fahiş fiyatlarla bilet satılırken, otobüs ise Aksaray’de aksaklık yapınca yolcular kıygın edildi.

Kahramanmaraş’ta güzeşte meydana mevrut iki iri depremin sarsıcı etkileri bitmeme ediyor. İstanbul’dan Metro Turizm ile yola çıkarak depremden etkilenen yakınlarına yansımak talip vatandaşların otobüsü Aksaray’birlikte arızalandı. 8 saat süresince muntazır yolcular, polis güçleri ekipleri ve yetkililer sayesinde bambaşka benzeri otobüse bindirilerek memleketlerine gönderildi. Yer Altı Treni Turizm cemaziyelevvel yaptığı açıklamada ise kıyamet bölgelerine giden yolcuların bilet fiyatlarının 10 TL olacağını duyurmuşu.

“8 SAAT SOĞUKTA ARACIN İÇERİSİNDE KALDIK”

Kıygınlık zihayat benzeri eğreti Aksaray’dahi şunları söyledi:

“6 Küçük Ay (geri) saat 10.30 civarında 68 şahsiyet bilet aldık. Kimilerimiz Osmaniye, Adana, Gaziantep kimisi de Maraş’a gezmek üzere değişik fiyatlar üzerinden biletler aldık. Tığ Aksaray istikametine geldiğimizde açar arıza yaptı. Aracın arızası 1-2 saat içerisinde giderildi. Çevirici bambaşka yollara girerek tekrar ayrımsız arıza yaptı, şoförlerin acemiliğinden ekolojik ortam bizler yolda kaldık. Saat 12 civarında bizler Aksaray’a 20 kilometre kaldığında yolda kaldık. Ne izinli merciler varsa hepsini aradık, yüzümüze kapandı telefonlar. 8 saat soğukta aracın içerisinde kaldık. Ayrımsız polis memurunun ara bulucu ile buraya tahliye edildik, buraya geldik. Çıkışlı bize açar bulamayacağını söyledi, bizler üstelik terminalin müdürü ile iletişime geçtik. Başöğretmen, uray ile iletişime geçip bizlere açacak tahsis etti. Bu sayede bizler Osmaniye’ye gideceğiz. Bizim şikayetimiz Metro turizm şirketine. Bizlere yolcularına topluluk çıkmadı ve bizleri mağdur etti.”

“YANIMIZDA DURMAK YERİNE ÖNÜMÜZDE DURUYORLAR”

Yolculardan Aynur Çelik ise şunları söyledi:

“Son günlerde ülkece yaşadığımız bu durumu bütün biliyor. Adıyaman, Kahramanmaraş, Gaziantep ve bir nice ilimiz kötü oldu, berbat durumdayız. Bu durumumuzu bilmelerine rağmen bizler tayyare bileti aldık. yoğun üç kat biletlerimiz bozma edildi. Bir Tane çaremiz otobüs kaldı, bu durumda fırsatçılık yapıp kimimize 500 kimimize, bin TL değerinde bilet kestiler. Muayyen bire bir yerde bilet fiyatı arttırabilirsiniz amma kimine 500, kimine 300 veremezsiniz. Esasta maslahat bedel değil. Bu zamanda yapılacak ayrımsız farklılık makul değil. Bize müzaheret etmek hesabına bize mâni oluyorlar, yanımızda durmak adına önümüzde duruyorlar. Hepimizin acısı var. Burada kimi görüyorsanız herkesin sevdikleri göçük altında. Alışılagelen bire bir âdem bu acıya dayanamazken tığ sabırlı davranıyoruz ve biraz kale gönüllenmek istiyoruz oportünizm yapmayın.”

“BİLET ALDIM 550 TL’YE 15 DAKİKA GEÇTİ GEÇMEDİ ARKADAŞIMA 650 TL’YE BİLET KESTİLER”

Kıygınlık canlı tıpkı başka depremzede yakını bile, “Ilkin Adıyaman’dan İstanbul’a 500 TL mesabesinde biletlerle seyahat yapıyorduk. Yaşanan depremden hava ablamlar depresyon altında kaldı, veri alamıyorum. Gezmek için bilet aldım 550 TL’ye. 15 dakika geçti geçmedi yanımdaki arkadaşıma 650 TL’ye bilet kestiler” dedi.

Aynı eksantrik yolcu bile, “Güvenlik müdürümüz olmasa bizler mahsur kalmıştık. Osmaniye’ye 550 TL’ye bilet kesiliyor. Başlangıçta 450 TL’ye kesiliyordu. Birçok şehirler arası yolculuk otobüs biletinin fiyatlarını arttırmışlar” dedi.

Share: