“Aras Kuş Cenneti”nde bu sene 5 bin 125 kuş halkalandı

Türkiye’nin kocaman kuş araştırma merkezlerinden olan, Iğdır’daki Aras Kuş Cenneti’nde bu yıl 5 bin 125 kuş halkalandı.

KuzeyDoğa Derneği yürütücülüğünde, Huy Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nün izniyle kurulan Aras Kuş Araştırı ve Yetişek Merkezi’nde bu sene yapılan halkalama çalışmaları tamamlandı.

Havaların soğuması ve göçün tamamlanmasıyla kuş yakalama ağları toplanan merkezde, akıbet kuş birlikte halkalanıp tabii ortamına salındı.

Bu sene 5 bin 125 kuşun halkalandığı bölgede, sonuç 16 yıldır planlı çalışmalarla 313 türden 170 bine mail kuş, takip altına alındı.

Merkezin istasyon sorumlusu Kayahan Ağırkaya, AA muhabirine, Aras Kuş Cenneti’nde yapılan araştırmaların kuş bilimi açısından az çok yetişkin olduğunu söyledi.

Sonbahar sezonunun tamamlanmasıyla bu yılki çalışmaların birlikte akıbet bulduğunu ifade fail Ağırkaya, “Bu zaman 110 türden bütün 5 bin 125 kuş halkaladık. Bu zaman bile gene çokça kocaman kuş türleri yakaladık. Bunlardan ikisi istasyonumuz üzere yeniydi ve istasyonumuzda ilk kez halkalandı. Biri ak kaşlı kiraz kuşu, gayr ise çalıkuşu çıvgınıydı. Değme ikisi dahi Türkiye’birlikte dokuz canlı çok görülmeyen, bazen tesadüfi kendisine gözlemlenebilen kuş türlerindendi. Elan evvel ülkemizde halkalanan bu türler Aras Kuş Araştırma ve Yetişek Merkezi’nde ilk kez halkalandı.” dedi.

“Bir Nice kuşa hem halka hem de peyk vericisi taktık”

Ayrımlı türlerden birçok kuşun bu sezonda halkalandığını ve takibe alındığını vurgulayan Ağırkaya, şunları kaydetti:

“Bir Nice kuşa hem halka hem birlikte peyk vericisi taktık. 2006 yılından beridir yaptığımız halkalama çalışmalarında bugüne kadar 170 bine mümasil kuş halkaladık. Burada gözlemlenen kuş türü sayısı dahi 313 oldu. Türkiye’dahi bugüne büyüklüğünde gözlemlenmiş kuş türü sayısı 497. Bu 313 sayısı birlikte Türkiye’deki kuşların koskocaman bire bir kısmını oluşturuyor. Aras Vadisi kavi çok habitatı birlikte barındıran tıpkı kayran, bu yüzden üstelik haddinden fazla sayıda kuşa ve genel anlamda çandır hayatına aile sahipliği yapıyor. Iğdır geneli dahi hasis mübarek habitatlar sebebiyle takkadak kuşlar amacıyla değil memeliler amacıyla birlikte yetişkin aynı yaşam alanı.”

Gönüllü araştırmacılardan Gül Hacim birlikte halkalanan kuşlar üstünde bazı çalışmalar yaptıklarını anlatarak, “Kuşlarda çeşitli ölçümler yapılıyor. Kanat, pöçük, hatır bölgesindeki yağ ölçümü yapılıyor ve bu göçe hangi kadar makul olduğunu gösteriyor. Sonra halkası, lisanslı tıpkı halkacı marifetiyle takılıyor ve kuş doğal ortamına hızlı benzeri şekilde köylü salınıyor. Bu sene bahar sezonu daha yoğundu, bağ bozumu abuhava şartlarının bol geçmesinden âlem az buçuk elan sakindi.” diye konuştu.

Share: