Afiyet Bakanı Fahrettin Koca’dan koronavirüs paylaşımı: Nazik aynı çoğalma beklenmiyor

Koronavirüsün çıktığı yer olan Çin’de hadise sayılarının baştan tırmanışa geçmesi, gözleri aynı kez henüz farklı ülkelere çevirirken, Türkiye’deki serencam uzanım zaaf konusu oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Insan, vaka sayılarıyla ilgilendiren Twitter hesabından izah yaptı.

“COVİD VAKALARI 3 BİNLERDE”

Koronavirüs olay sayılarında büyük benzeri artma beklentisinin olmadığına özen çekici Vekil Koca, “Covid vakaları 3 binlerde. Nazik tıpkı çoğalma beklenmiyor. Turkovac’la ilgili bilimsel icraat acun haber literatürüne girdi. Birçok mücahede hatırlı arsıulusal dergilerde yayınlandı. Etkin, güvenilir benzeri aşımız var. Risk grubunda olanlar duraksamadan Turkovac aşısı olabilirler” ifadelerini kullandı.

“BIRICIK KİT 4 SINAV”

Tek kitte koronavirüs dahil 4 hastalığın testinin yapılabileceğini belirten Herif açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Biricik kit 4 imtihan. Teneffüs yolu enfeksiyonları arttı. Koronavirüs ile bu enfeksiyonlar karıştırılabiliyor. Taramalarda daha çok biricik kit ile Influenza A, Influenza B, Covid-19 ve RSV bir anda bakılacak. Yerli istihsal macun anlaşılan 1 ay zarfında kullanıma girecek. TÜSEB’i görevlendirdik.”

Share: