Yozgat’ta Pisik ve Köpeklerin Kimliklendirilerek Taşıt Altına Alınmasına Müteveccih Çalışmalar Devam Ediyor

Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, kedi, kapik ve gelinciklerin kimliklendirilip vasıta altına alınması için mikroçip takmasının mecburi ayla getirildiğini belirterek, “Bununla ilgili çalışmalar 31 Aralık’ta akıbet. Bundan ahir uygulamalarda 5199 sınırlanmış kanuna göre cezai muamelat uygulanabilecek” uyarısında bulundu.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın 26 Küçük Ay 2018 tarihinde Resmi Gazete’birlikte yayınlanarak yürürlüğe giren pisik, kapik ve gelinciklerin kimliklendirilip, araç altına alınmasına ait yönetmeliği kapsamında sahipli hayvanlara mikroçip takılmasına yönelik icraat devam ediyor.

“UYGULAMAYLA EFSANEVI ARTIK BİR KİMLİĞE SAHİP OLACAK”

Yozgat Ekincilik ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, uygulamayla ilişkin şu bilgileri verdi:

“Burada yerli hayvanlara, yani sahipli hayvanlara çip uygulaması yaptık. Uygulamayla efsanevi daha çok tıpkı kimliğe cemaat olacak. Tarım Orman Bakanlığımızın Ocak Hayvanı Vasıta Sistemi’ne (PETVET) şeklinde bire bir sistemimiz var, o sisteme karışma olacak. Uygulamada gördüğümüz şekilde birer barkodlar ile bu arada taktıktan sonradan bir barkot okuyucusuyla beraber teslim ettik. Artık o hayvanla ilgilendiren bilcümle bilgileri orada görüp strateji edebileceğiz.”

“BUNUNLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR 31 ARALIKTA SON”

Yapılan kimliklendirme uygulaması ile eş hayvanlarına yapılan operasyonların, aşılamaların, sair hayvanla ilişik bilgilerin ellerinde olacağını ve takip edilebileceğini nâkil Özkaya, şöyle konuştu:

“Bu işlemle evcil zooloji, yani sahipli hayvanların kimliklendirilmesi yapılmış olacak. Bununla ilişik uygulamalar 31 Aralık’ta akıbet. Bundan ahir uygulamalarda 5199 mahdut kanuna göre cezai muamelat uygulanabilecek. Biz de bu yüzden sunma azından sahipli hayvanların kimliklendirilmesiyle ilişik çalışmalar İl Tarım Orman Müdürlüğümüzde şu dakika yapılıyor. Hususi bir merkezimiz, hususi odamız var, bununla ilişkin. Kimliklendirme ile ilgili herkes gelebilirler. Tıpkı birlikte ayrıca efsanevi benzeri şekilde ayrı ayrı sebeplerle kaybolursa üstelik çıktı bunun o barkod okuyucuyla beraber az buçuk önceki göstermiştim, kılgılı namına sahibinin nerede, nasıl olduğuna bulunabildiği için hakeza bile aynı faydası olacak.”

“EŞ HAYVANCA YOKLAMAK BIRLIKTE ELAN GÜVENLİ OLDU”

Kedilerinin kimlik işlemlerini yaptırmak amacıyla Yozgat İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü’ne başvuruda mevcut Furkan Okatan, uygulamayla imdi evde hayvan beslemenin daha yalın kat ağıl getirildiğini belirterek, şunları söyledi:

“Pisik sahibiyim kedilerim var. Onlara zaman yonga uygulamasını yaptırdık. Bakir sistemle hayvanımızın pasaportunu ediniyoruz. Hayvanlarımıza ten altına işlenmek aracılığıyla yonga takılıyor. Bu çiplerle temas veteriner kliniğinde veya devletin İl Tarım Orman Müdürlüğü kurumlarında yonga okutarak hayvana elan önceki her işler işlenmiş mı? seçkin aşısı kem mi? Uygulanan aşılar, bunların hepsini öğrenebiliyoruz. İsmi, doğum yeri, cinsi, cinsiyeti, hepsini öğrenebiliyoruz. amma velakin imdi sülale hayvanı geçindirmek üstelik elan emniyetli oldu. Hayvanımız kaçtığında -başımıza geliyor- camdan savuşma durumu, balkona tayin durumu oluyor. Bu yonga okutmak suretiyle bulabiliyoruz. Kime ilişik olduğu gibi henüz ayrıntılı bilgilerden çip okutulduğunu üstelik görünebilir.”

Share: