Yozgat’ın Çekerek İlçesindeki ‘Ulu Kavak’ Ağacının Bulunduğu Alanda, Yer Düzenlemesi Yapılacak

Yozgat’ın Çekerek ilçesine mecbur Kamışçık köyündeki siper altındaki 400 yaşında olduğu tutum edilen ve civar halkı eliyle ‘Ulu kavak’ adı verilen Alba cinsi kavak ağacının bulunduğu alanda yer düzenlemesi yapılacak.

Yozgat Valisi Fer Polat, Çekerek ilçesinin Kamışçık köyünde incelemelerde bulundu, Ilçebay Hayrettin Buğra Sunturlu ve Muhtar Rağbet Taşgın’dan köydeki abide ağaç ve yapımı planlanan cemevi ile ilgilendiren bilgelik aldı.

8 metre mekân genişliği, 20 metre uzunluğu mevcut, debdebeli görüntüsü ile dikkati çekici kavak ağacının bulunduğu alanı gezen Ilbay Çelik, burada kâin yapıların yıkılıp, namına henüz modern binaların yapılıp, yapılamayacağını sordu.

Köy Muhtarı Taşgın, yer düzenlemesinin 1993 yılında yapıldığını, Huy Esirgeme ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden yapılması planlanan çalışmalarla ilişkin müsaade alamadıklarını bildirdi. Vali Çelik, “Önce cemevini bitirelim. Cemevinden bilahare da burasını binaları yenileyelim. Ego da görüşeyim. Cemevini de seneye inşallah açılışını yaparız” dedi.

1993 YILINDA SİT ALANI İLAN EDİLDİ

Karye halkının dalını ve yaprağını üstelik koparmaya çekindiği Kamışçık köyündeki kavak ağacının eksiksiz yaşı bilinmiyor. Huy Siper ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan incelemenin ardından 200 yaşından elan büyük olduğu belirtilen Alba cinsi kavak ağacının bulunduğu havza sit alanı ilan edilip, kavak ağacı da ‘Anıt Ağaç’ statüsüne makbuz. Köylülerin yanı sıra kurban keserek dilekte bulundukları kavak ağacını ahzetmek için yer karye ve ilçelerden üstelik gelenlerin olduğu belirtildi.

Kavak ağacı ile ilişkin asırlardır anlatılan efsaneye bakarak, Asalet ile Aslı’nın hikayesinin ayrımsız bölümünün burada geçtiğine inanılıyor. Buraya gelip konuşma ettikten sonra Tokat’ın Zile ilçesine gittiği söyleniyor. Tarihi kayıtlarda dahi bu bilgiye düzlük veriliyor. Köy, tarihi İpek Yolu üstünde bulunuyor. Türkmen bir karye olması zımnında de insanlar sonsuz gelerek burasını mülakat ediyor. Bayramlarda ve özel günlerde birlikte berenarı sakil ziyaretçi akınına uğruyor. Ziyaretçiler istek diliyor. Hastalığı olan, çocuğu sıfır, adak adamış adağını tahsis etmek üzere gelenlerin yanında gençlerin askere gitmeden önce tam etkinliklerini ve eğlencelerini ulu kavak altında yapıyor, askerden sağ selamet döndükten bilahare üstelik adadıkları kurbanlarını kesiyor. Karye içerisinde vadi düz nemli kavak ağaçlarının gölgesinde torunlar oyunlar oynuyor, inananlar kavak ağaçlarının dallarına yemeni, bez bağlayıp, rağbet tutuyor.

Share: