Yozgat Diyabet Derneği Başkanı Yılmayan: “İlimizde Şeker Hastalığı Komisyonu Kurulmasını İstiyoruz”

Yozgat Şeker Hastalığı Derneği Başkanı Briz Yılmayan, kentte 40 bin civarında diyabetli hastanın bulunduğunu belirterek, ‘Diyabet Değerlendirme Komisyonu’ oluşturularak şeker hastalığı haritası çıkarılması gerektiğini söyledi.

Yozgat Diyabet Derneği Başkanı Briz Yılmaz, şeker hastalığı hastaları ve ailelerinin yaşadığı sıkıntıları anlattı. Yılmaz, diyabetin yemeden içmeden Türkiye’da değil dünyada birlikte çok acul yayıldığını ve sağlık problemleri beyninde meydan aldığını vurgulayarak, “Acun nüfusuna ve ülkemize baktığımız ahit nüfusun yüzdelik 10’unu diyabetli hastalar oluşturuyor ve bu amiyane rakamsal olarak baktığımız ahit nazik bire bir rakama mukabele ediyor. Yozgat’ta da yüzdelik 10’u düşündüğümüz ant 40 bin civarında tutkun olduğunu biliyoruz” dedi.

Diyabetli hastaların kontrollere gitmemesi ve yeteri kadar yetişek almamaları dolayısıyla komplikasyonlar yaşandığını kaydeden Yılmaz, “Bu nedenden ekolojik ortam bile bazen haberlerde bile duyuyoruzdur işte ayak kesimleri, basamak parmaklarını, bacak kesilmesi kabilinden gâh komplikasyonlar karşılaşıyoruz. Bu yüzden ilimizde da şeker hastalığı komisyonunun kurulmasını istiyoruz. Afiyet müdürlüğü olabilir, darülfünun, belediyeler, Milli Eğitim ortaklaşa tıpkısı komisyon kurulmalı. Böylecene kamu hastalarımızın sorunları bu masaya yatırılıp, benzeri diyabet haritasının çıkartılması gerektiğini düşünüyoruz” diyerek konuştu.

“GÜNDE 8-10 EL PARMAĞINDAN DELİP, NEFES ŞEKERLERİNİ ÖLÇÜYORLAR”

Yılmayan, diyabetli çocukların daha aşkın kıygın olduğunu, günde 8-10 defa parmaklarının delinip koku alınarak ölçüm yapıldığına özen çekerek, bunun teknolojik yöntemlerle birlikte yapılabileceğine bel etti. Yılmayan, şunları söyledi:

“Tıpkı zamanda biliyorsunuz ki diyabetli çocuklarımız günde 8 arada sırada 10 sefer parmağı delinip, kan şekerler ölçülüyor. Bu bile onlar amacıyla çokça bayağı acı donör tıpkısı prosedür. Bunlar süresince sensörler daha çok imdi, yani tıbbi yerine daha gür teknolojik aletler çıkmaya başladı. Şu zaman sigorta kapsamından maalesef ki karşılanmıyor. Seçkin yavru bence çocukluğunu yaşamalı. Bu geçer cihazlar banko sivri değil. Onları aylık adına düşündüğümüz ahit 250 yol bu fert acısını yaşıyorlar. Tığ bunun sigorta marifetiyle karşılanmasını istiyoruz. Tek konuşu namına -yani bereketli ya da keskin- banko kazançlı koşulları konusunda bulundurmadan tüm çocuklarımıza bu sensörün sigortası marifetiyle karşılanmasını talep ediyorum. Antrparantez Yozgat’ta bala endokrin uzmanınız namevcut. Çocuklarımız ileriki yaşlarda elan balaban sorunlarla karşılaşmasın diyerek yavru endokrin uzmanı vasıtasıyla bu ilde izleme edilmesini istiyoruz. O yüzden tığ derneğimiz olarak birlikte yavru endokrin doktorunun irade ediyorum.”

Share: