Yıldırıcı baskınından sonradan boşalttıkları köylerine 31 sene sonradan dönmeye başladılar

Yıldırıcı baskınından sonra boşalttıkları köylerine 31 sene sonraları dönmeye başladılar

Yeniden yerleşime açılan köyün muhtarı: “Mührümü kafasız istiyorum”

IĞDIR – Ağrı Dağı eteğinde saha düzlük Iğdır’ın Mesafe ilçesine sınırlı Tarlabaşı köyü, 31 yıl sonra yeniden yerleşime açıldı. Köyün sakat muhtarı ise mührünü geri istedi.

Tarlabaşı köyü sakinleri, 1991 yılında terör örgütü PKK’nın baskı ve saldırıları zımnında fırlamak zorunda kaldıkları köylerine 31 sene bilahare dümbelek dönmeye başladı. Veca Dağı eteğinde yer kayran köye dönen köylüler, yıkılan evlerin namına yeni evler yaptı. Iğdır İl Özel idaresi vasıtasıyla köylülere yerleşim ve ikametgah numaraları verildi.

Köy boşalmadan evvel köyün 5 yıl muhtarlığını özne Sayit Işık, kaymakamlıkta olan ve o çağ kendisinden alınan mührün kalın kafalı verilmesini istediğini belirtti. Intihap kaybetmediğini, terörden kıran köyün boşaldığını, bundan dünya bile mührün kişi hakkı olduğunu belirten Işık, “Ben köyde ilkokul sene muhtarlık yaptım. Ben de şu zaman köyde karı yaptım. Bugüne kadar kaymakamlığa gidip mührü istiyordum, köyde kimesne yoktu. Şimdi bile köyde 4 çıngı ocak yaptık; ikametgahımızı aldık. Özel İdare geldi, dalga verdi, numaramız dahi tamamdır. Tığ, mührümüzü sayın kaymakam beyden bekliyoruz. Ben kaymakam beye, ‘Ya bizi seçime götürün ya dahi bizim mührü gabi verin; ikisinden biridir’ dedim. Tığ orada ikametgahımızı almışız, orada ikame ediyoruz” şeklinde konuştu.

(SY-ŞG-HA-Y)

Share: