Yıldırıcı baskını sonrası 31 sene geçmiş boşaltılan köye dönüşler başladı

Tarlabaşı köyü sakinleri, 1991 yılında yıldırı örgütü PKK’nın sıkıntı ve saldırıları zımnında bırakmak zorunda kaldıkları köylerine 31 yıl sonra düşüncesiz dönmeye başladı. Ağrı Dağı eteğinde yer düz köye dönen köylüler, yıkılan evlerin yerine yıpranmamış evler yaptı. Iğdır İl Özel idaresi tarafından köylülere iskân ve ikametgah numaraları verildi.

MUHTAR KONUŞTU

Köy boşalmadan geçmiş köyün 5 sene muhtarlığını özne Sayit Işık, kaymakamlıkta olan ve o çevrim kendisinden alınan mührün köylü verilmesini istediğini belirtti. Seçim kaybetmediğini, terörden ufuk köyün boşaldığını, bundan muhit üstelik mührün kişi hakkı olduğunu söyledi.

MUHTAR MÜHÜRÜ GERİ İSTİYOR

Işık, “Ben köyde ilkokul yıl muhtarlık yaptım. Ben bile şu an köyde eş yaptım. Bugüne kadar kaymakamlığa gidip mührü istiyordum, köyde kimse yoktu. Demincek birlikte köyde 4 şerha aile yaptık; ikametgahımızı aldık. Hususi İdare geldi, numara verdi, numaramız da tamamdır. Tığ, mührümüzü sayın ilçebay beyden bekliyoruz. Ben kaymakam beye, ‘Ya bizi seçime götürün evet birlikte bizim mührü et kafalı verin; ikisinden biridir’ dedim. Biz orada ikametgahımızı almışız, orada ikame ediyoruz” şeklinde konuştu.

Share: