Yardım desteğiyle ürettikleri “geçek eğesi”ni 7 ülkeye ihraç ediyorlar

Yozgat’ta araba mühendisi iki girişimcinin devletten aldığı mevhibe desteğiyle domestik imkanlarla ürettiği “hat eğesi” (diş hekimlerinin hat tedavisinde kullandığı maşa) 7 ülkeye satılıyor.

Şans Ustalık Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden 2011’üstelik çıkışlı olan Temiz Kayım, ABD’nin Florida Üniversitesinde araba tasarımı üstüne 2013-2015 yılları beyninde erdemli lisans yaptı.

Kayım, elan sonraları Şans Beceri Üniversitesinden arkadaşı Ahmet Başkomutan Motorcu ile diş tedavisinde makbul ve Türkiye’dahi tam üretimi yoksuz biçim eğesi (diş hekimlerinin çizgi tedavisinde kullandığı maşa) açığını durdurmak amacıyla faaliyet başlattı.

İlk namına Yozgat Bozok Üniversitesi Teknopark bünyesinde şirket kuran canlı girişimciler, AR-GE sürecinin peşi sıra hazırladıkları projeye KOSGEB ve TÜBİTAK’tan 450 bin liralık bağış desteği aldı.

Kent merkezinde kurdukları bire bir tesiste biçim eğesi üreten 8 araba tasarlayan girişimciler, bodur sürede dizi üretime geçerek mahdut içi ve dışına eser satıyor.

50 soy kitap üretiliyor

Şirketin ortaklarından araba faziletli mühendisi Kayım, AA muhabirine, çalışmalara piyasadaki açığı görerek başladıklarını söyledi.

Türkiye’üstelik projeyi hazırladıkları 2015’te biçim eğesi üretimi olmadığını belirten Kayım, “Yol eğesini gidermek üzere makinesini bile geliştirmemiz gerekti çünkü piyasada hat eğesi üreten makine bulunmuyordu.” dedi.

Kayım, AR-GE sürecinin ardından saf üretime geçtiklerini anlatarak, “2 kişiyle başlayan projemiz şu anda 13 çalışanımızla devam ediyor. Üretim makinelerimizin tüm, bütün kodlamaları ve programlaması bize ilgili. Bu makinelerle 50 zümre eser üretiyoruz.” diyerek konuştu.

7 ülkeye ihraç ediliyor

Biçim eğesinin diş yazı tedavisinde makbul yayın olduğunu aktaran Kayım, şunları kaydetti:

“Müşterimiz diş hekimleri ve ağız diş sağlığı merkezleri. 2015’te bu işaret tamamen ithal ediliyordu. Biz bu ürünü yerlileştirmek için firmamızı kurduk. Bu amaçla üstelik hem makinesini hem birlikte ürünlerimizi geliştirdik. Piyasada ithalatı belli ayrımsız oranda durdurduğumuzu düşünüyoruz. Bu amaçla dahi ülke ekonomisine katkımız oldu, olmaya da devam edecek. İran, Kazakistan, İtalya, İngiltere, Irak, Özbekistan ve Kosova’ya ihraç yapıyoruz.”

Bozok Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Bozok Teknopark Umumi Müdürü Prof. Dr. Şenol Akış da firmanın Bozok Teknopark’ın altyapısını kullandığını dile getirerek, “Alanında yaptığı üretimle Türkiye’deki önceki firmalardan. Ayrımsız teknopark şirketinin büyüklük ekonomisine kuşkusuz ulama yapacağının genişlik güzelce örneklerinden birisidir. Firma sahiplerini, bu girişimciliklerinden etraf tebrik kartı ediyorum. Firmamızın büyümesi ve ekonomiye yardım yapması bizleri gururlandırıyor.” ifadelerini kullandı.

Share: