Vehleten hava değişimleri ense teneffüs yolu enfeksiyonlarını artırdı

Trakya Üniversitesi Tababet Fakültesi El Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Galip Ekuklu, rappadak albeni değişikliklerinin peş teneffüs yolu enfeksiyonlarını artırdığını söyledi.

Prof. Dr. Ekuklu, AA muhabirine serencam günlerde eğin teneffüs yolu enfeksiyonları zımnında afiyet kuruluşlarına başvuranların sayısında artım gözlemlendiğini rapor etti.

Bulaşın arttığını tamlayan Ekuklu, “Çokça ansız gelgel değişimleri yaşıyoruz. Hava durumundaki ayrım ilkin virüsler kalkmak için mikroorganizmaların, yani mikropların insanlara bulaşmasını kolaylaştırıyor.” dedi.

Ekuklu, Kovid-19 tedbirlerine mecbur adına peş teneffüs yolu enfeksiyonlarının serencam 2 yılda henüz birkaç görüldüğünü anımsattı.

“Şikayetler arttı”

Son dönemde halsizlik, öksürük ve koku alma organı akıntısı kadar şikayetlerin arttığını anlatan Ekuklu, şunları kaydetti:

“Kovid-19’dan sakınmak için maske, uzaklık ve hijyene oldukça özen ediyorduk, bu hastalıktan korunurken gribal enfeksiyonlardan dahi korunmuştuk. Bu yıl daha çok Kovid-19 tedbirleri kalktı. Havalardaki aniden mübayenet, sıcaklıkların azalması nedeniyle kapalı alanlarda aralık geçirme süresinin artmasıyla katıksız namına enfeksiyonlarda çoğalma yaşıyoruz.

Havaların henüz üstelik soğuması virüs ve bakterilerin insanlara bulaşmasını kolaylaştıracak, bu sürecin mart ayına kadar devam etmesini öngörüyoruz. Bittabi sunma büyük risk füru. Okullarda ilişkin alanda neşeli halde aynı arada bulunuyorlar. Birinin sayrı olmasıyla gelişigüzel öksürmesi ve hapşırmasıyla hastalık sair arkadaşlarına bile bulaşıyor. Onlar da okuldan alıp ailelerine getiriyorlar.”

Tedbirlere neva bulaşın önüne geçiyor

Prof. Dr. Ekuklu, herkesin ferdî bastırık üstlenerek tedarik alması ve bulaşın en uzuv indirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Kış aylarında maske, toplumsal meydanlık ve hıfzıssıhha kurallarına uyulması önerisinde mevcut Ekuklu, şöyle devam etti:

“Virüsler ara sıra ortamlarda yaşayabiliyor. Masaların, sandalyelerin alışılagelen deterjanla temizlenmesi gerekiyor. Havlu ve bir ortak kullanım eşyalarını eş kullanmamamız gerekiyor. Evlerin ve bağlı ortamlarda çalışıyorsak buraların belli periyotlarda havalandırılması gerekiyor. Tutkun olan kişilerin kendilerini izole etmesi gerekiyor. Peçe takılması, umum hijyeni ve meydanlık kabil Kovid-19’üstelik önerdiğimiz tedbirleri zaman dahi öneriyoruz.

Bu önlemlerin beraberinde zinde ve kararlı beslenmek gerekiyor. C vitamini tüketimine özen etmeliyiz. Günde 1,5-2 litre sıvı tüketmeliyiz. Göveri ve meyve ağırlıklı beslenmeliyiz. Metin ve istikrarlı beslenip önlemlere da dikkat edersek bu mevsimi atlatmış olacağız.”

Enflüanza aşısı tavsiyesi

Ekuklu, özellikle risk grubundakilerin enflüanza aşılarını yaptırmaları tavsiyesinde bulundu.

Sağlık Bakanlığının riziko grupları üzere aşıları ücretsiz tanımladığını ifade fail Ekuklu, “Grip aşılarının içerisinde bire bir önceki sene dünya genelinde müstevli yapmış virüsler seçiliyor ve yeni bire bir aşılama geliştiriliyor. Grip aşısı yapıldığı halde gribe yakalanabiliriz amma risk gruplarında, çocuklarda ve yaşlılarda hastalığın kilolu geçmemesi, hastaneye yatışları ve ölümden koruması itibarıyla grip aşısı çokça koca. Bu Kovid-19 aşısından farklı, bahis konusu olan mevsimlik grip üzere geliştirilen aşı.” diye konuştu.

Share: