VAN’DA 2 HASTANIN KARNINDAN 25 VE 30 SANTİMLİK KİTLE ÇIKARILDI

VAN’birlikte, tıpkı zaman karın ağrısı ve şişkin şikayetleriyle hastaneye revan Mısır Yasemini Bitiktaş’ın (21) karnından 25, Asel Azra Götürümlü’nın (19) karnından ise kestirmece 30 santimlik kitle ameliyatla alındı. Ameliyatları eden Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yunus Emre Purut, kitlelerin fücceten büyüyebildiğine dikkat çekti.

Van’bile hararetli Yasemin Bitiktaş ile Asel Azra Sabırlı, tıpkısı periyot us ağrısı ve şişmiş şikayetleriyle Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Terbiye ve Araştırma Hastanesi’ne geldi. Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yunus Emre Purut’un muayenesinde herhangi bir 2 hastanın da karnında kitle tespit edildi, ameliyata alındı. Yasemin Bitiktaş’ın karnında 25, Asel Azra Götürümlü’nın karnından ise 30 santimlik yığın, 1,5 saatlik operasyonlarla alındı.

Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Purut, Hastaların birinin midesinin, diğerinin ise diyaframının üzerine basan kitleleri mevcuttu. Değme ikisini dahi ilerideki doğurganlıklarını koruyacak şekilde çıkardık. Şu anda hastalarımızın seçkin ikisi dahi daha iyiler dedi.

‘KİTLELER 25 SANTİMETRENİN ÜZERİNDEYDİ’

Bu kitlelerin çabuk büyüyebildiğine özen çekip önerilerde kâin Op. Dr. Purut, Hastaların gecikmiş olduğunu ifham etmek her antlaşma makul olmuyor. Zira aceleci büyüyen kitlelerle karşılaşıyoruz ama şanlı olan bunları eskiden tayin edip, başka tıpkı sıkıntıya sebep vermeden, tıpkısı an önceki çıkarabilmek. Banko eğer aynı karı ağrısı ve ele gelen şişkinliği varsa, çokça fazla çabucak hekime başvurmalı. Eğer biraz beklerseniz bu el yaptığınız ameliyatın şekli, boyutu dahi yetik oluyor. Herhangi Bir iki kitle de 25 santimetrenin üzerindeydi. Zaten tıpkı hastamızın yumurtalıktan başlayıp diyaframına basacak şekilde büyümüştü. Bu hastalarımız çokça genç. Hastalarımızın birini insanlar aylı bile zannetmişler dedi.

ÇOK ŞAŞIRDI

Karın ağrısı ve şişmiş şikayetiyle hastaneye giden Mısır Yasemini Bitiktaş, Kitle olunca haddinden fazla şaşırdım. Işler sonrası kitleyi gördüm ve içimden hakeza ayrımsız şeyin çıkacağını hiç beklemiyordum. Çok şaşırdım. Şu anda haddinden fazla rahatım dedi.

Ağrısı sıfır ancak karnında şiş şikayetiyle doktora revan Asel Azra Sabırlı ise Hemen şişkin vardı, ağrım yoktu. Şu zaman henüz iyiyim. Benden sâdır kitleyi görünce haddinden fazla korktum. Hakeza bir öz beklemiyordum diye niteleyerek konuştu.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Remzi Sarıkaya, bölgenin keyif üssü olduklarını söyledi. Van ve kasaba illerden sayı farkı günce 12 bini aşan sökel muayenesi olduğunu anlatan Sarıkaya, Günlük faaliyetler sayımız ise 200 civarında. Hastanemizin hekimleri, esenlik çalışanları canla başla ve özveren aynı şekilde çalışıyorlar. Normalin dışında ameliyatlar da oluyor tabi. Buradan hepsine emeklerinden dolayı teşekkürname ediyorum. Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yunus Emre Purut Hocamız birlikte alanında bir tane başına olmasına rağmen bölgenin yükünün tamamını taşıyor. Yaptığı muvaffakiyetli ameliyatlardan ötürü bile namına teşekkürname ediyor, hastalarımızı birlikte önceki olsun dileklerimi iletiyorum ifadesini kullandı.

Share: