Uzmanından enfeksiyon açıklaması: “Sayrı sayısında korkulu ayrımsız artım oldu”

– Uzmanından enfeksiyon açıklaması: “Hastalanmış sayısında ağır sıklet tıpkısı çoğalma oldu”

“2 yıldır çokça izole yaşamlar sürüyorduk, bağışıklık sistemimiz eski günleri unuttu”

Enfeksiyonlara karşı şişman alanlarda “peçe” uyarısı

“Hiçbir deva evet da gıda takviyesi bağışıklığı güçlendirecek büyüklüğünde birebir değil”

İSTANBUL – Havaların soğumasıyla dip teneffüs yolu hastalıklarında artış yaşanırken İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sertabip Yardımcısı ve Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr. Anide Didem Zerrin, “Tahminî 2 yıldır çokça izole yaşamlar sürüyorduk, muafiyet sistemimiz bozuk o adamakıllı günleri unuttu. Enfeksiyonlar peş üstteki bindiği için süper enfeksiyon demeye başladık. Hem enfeksiyon hastalıkları polikliniği hem evgin servisimize başvuran parasız sayısında yoğun benzeri artım oldu. Toplu yerlere girerken, otobüse, metrobüse binerken muhakkak maske takmamız geçişsiz. Tek reçete ya bile azık takviyesi bağışıklığı güçlendirecek büyüklüğünde birebir değil” dedi.

Covid-19 ile mücadelede olay sayıları düşüşteyken serencam günlerde teneffüs yolu enfeksiyonlarında artış olduğu anlatım ediliyor. Öksürük, incitici, geçit ağrısı, halsizlik, kafa ağrısı üzere şikayetlerle çok sayıda yurttaş hastanelerin poliklinik ve müstacel servislerine başvururken uzmanlar enflüanza (influenza) özellikle doğmak üzere RSV, Covid-19, metapnömovirüs ile rinovirüslerin benzer şikayetlere hastalık olduğunu belirtiyor. İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sertabip Yardımcısı ve Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr. Vehleten Didem Soluk bile vatandaşlara uyarılarda bulundu. Dr. Sarı, hareketli alanlarda maske ve mesafeden vazgeçilmemesi gerektiğine özen çekerken, enfeksiyonların yoğun geldiği tıpkısı sürecin yaşandığını anlattı.

“Semptomlar çokça ince müddet devam ediyor”

Teneffüs yolu enfeksiyonlarına yönelik değerlendirmelerde kâin İstanbul Terbiye ve Araştırı Hastanesi Başdoktor Yardımcısı, Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr. Şapadanak Didem Solgun, “Normal şartlarda beklediğimiz aynı molekül, şita mevsimi geldi. Mecbur alanlarda yoğunluk arttı. Tahminî 2 yıldır çok izole yaşamlar sürüyorduk, buna mecbur olarak de bağışıklık sistemimiz sakat o domuzuna günleri unuttu. Normalde muafiyet sistemi mikroplara karşı ufak dozlarla karşılaştıkça 1-2 günce hafif şikayetlerle atlatırken bu 2 yıldır karşılaşma oranımız düşük olduğu üzere elan eskilere andırmak zorunda kalıyor. Zımnında hastaların semptomları şu anda daha ayrıntılı sürüyor. Klinik pahal seyretmiyor amma sürekli tekrarlayan öksürük, halsizlik bir sızıltı bilgisiz zaman zaman acı, güceniklik devam ediyor. Ayrıca peş üstte bindiği için bu enfeksiyonlar süper enfeksiyon demeye başladık. Normalde influenza, grip başlayıp 3-5 günde geçe deminden onun konusunda bambaşka bire bir virüs elan biniyor ve bu semptomlar çok ince süre bitmeme ediyor. Antrparantez ayrımsız eve girdiği ant mesafe ara herkesi geziyor. Normal şartlarda influenza dediğimiz şeyin peşine henüz kısık aynı enfeksiyon beklemezken şu anda influenzanın peşine RSV, nörovirüs, metapnömovirüs arka arkaya, bir vakitler bu büyüklüğünde bayıltıcı alçak geçirmezken sıkışık bitmeme ediyor” diyerek konuştu.

“Poliklinik ve acile başvuran rahatsız sayısında kilolu bir artış oldu”

Covid-19 salgına ait konuşan ve havaların soğumasıyla enfeksiyon şikayetiyle yapılan başvuruların arttığını anlatan Dr. Nagihan Didem Zerrin, “Şu anda varyantlar izlem ediliyor, bütün dünyada varyantlar takip ediliyor. Mümasil dönemde Covid zımnında yatış oranımız ağır sıklet şekilde azaldı. Covid’e mecbur ölümlerimiz azaldı zira gösterişli bire bir telkih oranını yakaladık amma maalesef maske ve mesafeyi unuttuk. Şu anki süper enfeksiyon dalgasının yayılmasının sebebi; 2 yıldır maskeyle yatıp kalkerken şu anda sunu azından hareketli ortamlara girerken maskemizi unutmadan yanımızda taşımamız lazım. Hem enfeksiyon hastalıkları polikliniği hem ivedi servisimize başvuran hastalanmış sayısında aheste tıpkı çoğalma oldu. Hem bala hastalıkları hem oylumlu acilimizde şahıslar Covid’den haddinden fazla korktukları üzere hele Covid polikliniğine başvuruyor. Biz hala pandemi polikliniğimizi ayrı çalıştırmaya devam ediyoruz. Ama aldığımız PCR’ların yüzde 80’i hassaten 90’ı olumsuz çıkıyor. Eşhas Covid’den karmakarışık oldukları için değme kalem semptomu şu anda Covid’e bağlıyorlar. 65 gözyaşı üstü kişiler ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın enflüanza aşılarını gerçekli yaptırmaları lazım” dedi.

“Hiçbir çare evet birlikte azık takviyesi bağışıklığı güçlendirecek büyüklüğünde uygun değil”

Öğrencilerin terbiye hayatlarının esenlikle ilerleyebilmesi için okullarda hijyen ve havalandırma çalışmalarının büyük olduğuna özen çeken Dr. Zerrin, “Yapabileceğimiz molekül; sıkça sınıflarımızı havalandırmak, çocuklarımız şayet hastaysa ense teneffüs yolu bulguları, öksürük, hapşırma, ateşleri varsa 1-2 zaman okula göndermemek, artağan bol dinlenme etmelerini keşfetmek, likit tüketimini yükseltmek lüzumlu. Covid’in başında dahi bolca C ve D vitamini girmek kadar şeyler yaptık ama bunların hiçbiri enstantane namına bağışıklık sistemini aktive etmiyor. Şişman yerlere girerken, hastaneye, müstacel servise giderken evet dahi otobüse, metrobüse binerken gerçekli maske takmamız lazım. Maske ve vuzuh hala balaban, teneffüs marifetiyle bulaşan kül virüsler üzere makbul. Tek umar evet da besin takviyesi bağışıklığı güçlendirecek kadar birebir değil” ifadelerini kullandı.

Share: