Uzmanından çocuğu olan ailelere baziçe uyarısı: Ölümle sonuçlanabilir

Uzmanından çocuğu olan ailelere baziçe uyarısı: Ölümle sonuçlanabilir

Uzmanından ailelere ihtar: “Önceki o oyunu siz oynayın”

DİYARBAKIR – Şipşak gelişen teknoloji ile beraber sokaklardaki oyunların terkedildiğini ve bunun yerini sayısal oyunların aldığını tamlayan uzmanlar, ebeveynlerin kontrolü altında çocukların baziçe oynamasına dikkat çekti.

Yapılan araştırmalara bakarak, yeni çocuk çocukların imdi sayısal oyunlarla bağırsak içe olduğunu tamlayan Diyarbakır’dahi bakım veren Klinik Ruhiyatçı Tutku Soysal, şiddetin günümüzde sunma haddinden fazla popülaritesinin artmasına hastalık olan aracın sayısal oyunlar olduğuna dikkat çekti.

Sayısal oyunların içerisindeki çaba ve ölümlerin çocukta yavaş yavaş cins hayatta da normalleşebileceğine aksan fail Klinik ruhiyatçı Soysal, “Günümüzde bilgelik ve teknolojinin yeri gitgide artmaktadır. Bu yalnız yetişkinlerde değil. Bire Bir zamanda kollar üstünde bile etkisi artıyor. Bundan Sonra çocuklarımız teknoloji ile iç içedir. Hangi çocuğa baksak elinde ya ayrımsız tablet ya üstelik bire bir telefon ile karşılaşmaktayız. Ama çocuklarımızın telefon ve tableti kullanmalarındaki arz çokça murat oyunlardır. Bu oyunlar sayısal oyunlardır. Bu oyunların birçoğunda ölüm ve güç kâin. Yavru orada esasta o oyunu oynarken amiyane bire bir oyun kendisine oynamaktadır. Gerçekte içerisindeki şiddetin farkında değildir. Ama süreç içerisinde bala o oyunu gayret üzerinden devam ettirmektedir. Bunun sonucunda çocukta saldırganlık, ölüm ve nâr kadar hissiyat normalleşmeye başlıyor. Genelde yavru oyun oynarken örneğin tıpkısı hayvanı arabanın arkasına bağlayarak sürükleyip vurmak kadar durumlarla karşılaşıyor. Bu durumu yavru baziçe kendisine algılayabilir. Ancak orada şişman benzeri valör içermektedir. Yavru burada esasen o şiddeti alışılagelen namına karşılamakta. Sonraki süreçlerde bala bu duyguyla büyüdüğü amacıyla çevresinde, ailesinde ve kendinde şiddeti alışılagelen karşılamaya başlıyor. Bu psikolojiyi hem uyguluyor hem da uygulandığında çocuk bunu alışılagelen değerlendirmeye başlıyor” dedi.

“Günümüzde en şişman felaket çığlığı atan aynı dava”

Birçok ebeveynin çocuklarının ivinti içerikli dijital oyunları oynarken farkında üstelik olmadığını anlatım eden Soysal, “Ivinti, günümüzde bildirme çok popülaritesi artan dijital oyunlarla birlikte doğmaktadır. Günümüzde sunu nazik hırs çığlığı atan bire bir dava. Birçok ebeveyn, çocuklarının bu oyunları oynarken farkında de değiller. Kollar genelde bunu tıpkısı felaket yahut ayrımsız kriz namına ortaya çıkardıklarında, ebeveynlerin asıl sorunun gerçekte benzeri oyun olduğunun farkında olmuyor. Çünkü bir nice ebeveyn çocukları telefon ve tablet ile oynarken çocuğunun neyle oynadığının farkına varmıyor. Haddizatında yavru orada çok şişman benzeri felaket ile alın karşıyadır” diye konuştu.

“Çıkmaz oyunları artık bulunmayan denecek büyüklüğünde beş altı”

Çocuğun kendini oyuna kaptırmasıyla bölümleri mürur hırsından oluşan tehlikenin farkında olmadığına özen çeken Soysal, “Günümüze bakarsak çağ geçtikçe dijital oyunlar artmaktadır. Değme özdek artık benzeri mevhum ortamda gerçekleştirilmektedir. Çocuklarımız vaktiyle sokaklarda baziçe oynarken bugün hemen hemencecik bulunmayan denilecek büyüklüğünde azaldı. Çünkü dijital oyunların dilek görmesi, bunu üreten kişilerin da istihdam sağlamasına sebep olmaktadır. Sayısal oyunları oynarken yavru farkında değil. Bala oyundaki bölümleri geçmeye çalışırken haddizatında o bölümler çocuğu bazen ölüme zaman zaman da cebin tarafa engel ödeme seviyesine büyüklüğünde çıkarmaktadır. Bala oyunu oynarken tehlikenin farkında değil. Zira yavru orada tıpkısı aşamayı geçtiğini düşünüyor. Bu bölümlerin hiçbir ant sonu gelmiyor. Çünkü temas bölüm artışı esasta çocuğu tehlikeye henüz çok götürmektedir” ifadelerinde bulundu.

Son olarak ebeveynlere çocuklarının oynayacağı oyunu önceki kendilerinin oynaması gerektiği uyarısında kâin Soysal, sözlerini şöyle tamamladı:

“Çocuklar, ebeveynlerin yeryüzü çok dikkat etmesi müstelzim tıpkı bahis. Çocuklarınızın ne oyunu oynadığına ve içeriği üzerine lütfen vukuf edinin. Evvel o oyunu sizler çocuklarınızla bu arada oynayın. Oyunun bittabi bire bir özellik taşıdığını öğrenin anca çocuğunuz tek oynamaya başlasın. Bunun amacıyla lütfen ebeveynler geçmiş oyunun içeriğini öğrensin elan sonradan çocuğu oynasın.

Share: