‘UP Darlık’ hastalığına dikkat, böbrek yetmezliğine büyüklüğünde götürüyor

‘UP Daraşlık’ hastalığına dikkat, böbrek yetmezliğine kadar götürüyor

6 yaşındaki Hira, bin doğumda tıpkı görülen hastalıktan kurtuldu

DİYARBAKIR – Diyarbakır’birlikte bin hareketli doğumda tanıdık iyi böbreğinin çıkışında daraşlık ve buna bağlı namına böbrekte şişik meydana gelmesiyle Diyarbakır Bala Hastalıkları Hastanesi’ne başvuran 6 yaşındaki Hira, böbrek yetmezliğinden kurtuldu.

Hastanede fariza özne etibba, Hira’nın durumunu işler öncesi ekti izleme etmesi sonucunda böbrek fonksiyonlarında derece derece düşüş olduğunu fark etmesiyle cerrahi müdahale kararı aldı. Operasyon sürecinin kestirmece 2,5 saat sürdüğü operasyonda Hira’nın böbreğine benzeri sayı stent yerleştirildi. Yapılan pyeloplasti ameliyatından sonra 6 yaşındaki Hira, böbrek yetmezliğinden kurtularak sağlığına kavuştu.

Ameliyat sürecinin ongun geçtiğini tamlayan Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesinde Yavru Ürolojisi Uzmanı Dr. Mehmet Gaye Yılmaz, hastanın bire bir kamer sonradan böbreğine yerleştirilen stentin çıkarılacağını söyledi.

Hira’nın iyi böbreğindeki dar kısmın kesilip çıkarıldığını tabir fail Dr. Yılmaz “Hira kızımız 6 yaşında. Çırılçıplak sağ böbreğinin çıkışında darlık olan ve buna vabeste kendisine böbrekte dokunaklı derecede şişmesi olan hastamız. Takip edilen süreçte böbrek fonksiyonlarında git gide sukut oldu. Bu sebeple hastamızı işler yapmaya karar verdik. Sıhhatli böbreğindeki mikro kısmı çıkardık ve mıhlı böbrek dokusuyla üreten böbreği tekrardan birbirine bağladık. Hira kızımıza Pyeloplasti ameliyatı yaptık. İnşallah böbreğindeki fonksiyon kaybı imdi duracak. Ameliyat süreci yaklaşık 2 buçuk saat sürdü. Bu ameliyatla ensiz kesimi kesip çıkardık. Tekrardan hastamızın böbreğini onardık. Böbreğin içerisine ayrımsız adet stent yerleştirdik. O stenti da inşallah kestirmece tıpkısı kamer sonra gine sınırlanmış yolla çekip çıkaracağız. Cerrahi Müdahale sonrası kızımız gayet gür” dedi.

“Bu çor esas karnında yapılan ultrasonlarda ayırt ediliyor”

Üreteropelvik Darlık (UP Daraşlık)’ın çırılçıplak olan bire bir uzanım olduğu belirten Dr. Yılmayan, “Bu hastalık temel karnında yapılan ultrasonlarda fark ediliyor. Bu hastaların hepsini işler yapmıyoruz. Yemeden Içmeden hastalarımızın fonksiyonlarının düşmesiyle cerrahi müdahale sürecini başlatıyoruz. Izleme edilen süreçte eğer böbrek fonksiyonları düşüşe geçerse buna mecbur kendisine böbrek yetmezliğine gidilirse böbreklerde onarım yapıyoruz” diye konuştu.

“UP Daraşlık hastalığı bin faal doğumda birdir”

“Bu hastalığın belirtileri ilişik yan böbrekte ağrı, idrar yolu enfeksiyonu ve bunlara sadık adına böbrek yetmezliğine kadar revan sonuçlar doğuyor” diye mütekellim Yılmayan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu hastalığın görülme sıklığı tahminî bin aktif doğumda birdir. Amma dediğim kabil herkese faaliyetler gerekmiyor. Çocukları biz periyodik olarak ultrason ve görüntüleme yöntemleriyle takip etmekteyiz. Çok düşük benzeri gruba ameliyat ihtiyacı duyuluyor. Bu kadro de böbrek fonksiyonlarında kötüleşme olanlardır.”

Share: